Skąd się biorą karaluchy? Sprawdź, jak dostają się do wnętrz!

Karaluchy, niechciani goście wielu mieszkań i domów na całym świecie, są grupą owadów o długiej historii adaptacji do różnych środowisk. Skąd się biorą te insekty i jakie czynniki wpływają na ich migrację do przestrzeni zamieszkiwanej przez ludzi? W artykule przyjrzymy się kilku gatunkom karaluchów, opowiemy o geograficznym położeniu ich naturalnych siedlisk, wyjaśnimy mechanizmy migracji oraz wskażemy, skąd mogą dostać się do naszych domów.

skad-sie-biora-karaluchy

Naturalne środowiska karaluchów

Do najbardziej znanych karaluchów należą gatunki, takie jak karaluchy amerykańskie, prusaki, karaluchy wschodnie i paskowane. Ich naturalnymi środowiskami są różne, nawet odległe zakątki świata.

 • Periplaneta americana, karaluchy (przybyszki) amerykańskie – to grupa owadów spotykanych na obszarze od Ameryki Południowej po Środkową. Licznie występują też w tropikalnej Afryce. Z czasem rozprzestrzeniły się po całym świecie. Karaluchy amerykańskie są znane ze swojego dużego rozmiaru, czerwonobrązowego ubarwienia oraz zdolności do przetrwania w ciepłych i wilgotnych środowiskach. Ich migracja do mieszkań ludzi często związana jest z dostępem do takich właśnie warunków. Najchętniej gnieżdżą się w kuchniach, łazienkach i miejscach o wysokiej wilgotności.

 • Blattella germanica, prusaki – to karaczany bardziej przystosowane do warunków miejskich. Są dosyć powszechne w Europie, jednak jako obszar ich pochodzenia, wskazuje się Azję, głównie południowo-wschodnią. Prusaki, zwane inaczej karaczanami niemieckimi, są mniejsze niż ich kuzyni z rodzaju Periplaneta. Różnią się też kolorem – mają jasno brązowe ubarwienie. Doskonale przystosowują się do życia w bliskości ludzi, a ich migracja często związana jest z dostępem do źródeł pożywienia w kuchniach i możliwości gnieżdżenia się w ciepłych zakamarkach.

 • Blatta orientalis, karaluchy wschodnie – ciemnobrązowe, prawie czarne owady, które preferują przede wszystkim wilgotne środowiska, co sprawia, że często spotykane są w piwnicach czy innych miejscach o podobnych warunkach. Bardzo często kryją się w częściach przypodłogowych, zwłaszcza, że lubią ciepłe temperatury (20-29℃). Jak wszystkie karaluchy Blatta orientalis to gatunek wykazujący zdolność do przystosowywania się do różnorodnych warunków. Może migrować do domów w poszukiwaniu schronienia i dogodnych warunków do rozmnażania. Ich naturalnym obszarem pochodzenia jest rejon Morza Kaspijskiego i Czarnego, jednak w Polsce także są dosyć pospolite.

 • Supella longipalpa, karaluchy paskowane – to karaczany o mniejszym rozmiarze, ale równie uciążliwe. Jasnobrązowe ciało z wyraźnymi pasami sprawia, że są łatwo rozpoznawalne. Mimo swojego niewielkiego rozmiaru karaluchy paskowane mogą skutecznie migrować między miejscami, zwłaszcza tam, gdzie dostępne są dla nich korzystne warunki do bytowania. Pierwotnie występowały w krajach afrykańskich, natomiast obecnie są dosyć powszechnie także w wielu częściach USA, Australii czy Nowej Zelandii.

Skąd się biorą karaluchy? Gdzie bytują?

Karaluchy to owady, które z powodzeniem dostosowały się do różnych środowisk i warunków życia. Zanim trafią do polskiego domu, karaluchy mogą bytować w różnych miejscach, w zależności od ich gatunku i lokalizacji geograficznej.

 • Kanały ściekowe i kanalizacja – wiele gatunków karaluchów, zwłaszcza tych związanych z miastami, może bytować w kanałach ściekowych i systemach kanalizacyjnych. Warunki wilgotne i dostęp do resztek pokarmowych sprawiają, że są one atrakcyjnym miejscem dla tych owadów.

 • Składowiska śmieci – karaluchy są w stanie przetrwać w różnych warunkach, dlatego często można je znaleźć w okolicach składowisk śmieci, gdzie mają dostęp do resztek jedzenia.

 • Szczeliny i zakamarki na zewnątrz budynków – karaluchy potrafią schować się w szczelinach, szczególnie wokół budynków. Mogą wykorzystywać te miejsca jako schronienie przed warunkami atmosferycznymi i jako miejsce rozmnażania.

 • Miejsca z wilgocią: piwnice, kuchnie, łazienki – karaluchy bardzo dobrze znoszą wilgotne środowisko. Mogą ukrywać się w obszarach z zaciekami wody lub przeciekami.

 • Instytucje publiczne: restauracje, sklepy spożywcze, hotele czy szpitale – mogą być miejscem bytowania karaluchów, zwłaszcza jeśli nie są odpowiednio utrzymane pod względem higieny.

 • Transport publiczny – karaluchy mogą przemieszczać się również za pomocą środków transportu publicznego, zwłaszcza w dużych miastach. W tramwajach, autobusach czy metrze mogą znajdować nowe miejsca do życia i rozmnażania.

 • Towary z insektami – karaluchy także dostać się do domu wraz z towarami, takimi jak używane meble, opakowania spożywcze czy przechowywane ubrania, w których karaluchy gnieździły się już wcześniej, na przykład jeśli znajdowały się w piwnicy lub wilgotnym magazynie.
skad-karaluchy

Jak karaluchy przedostają się do wnętrz?

Karaluchy to sprytni i wytrwali intruzi, którzy potrafią znaleźć drogę do naszych domów, restauracji i innych lokali, wykorzystując nawet najmniejsze szpary i otwory. Ich zdolność do przetrwania w różnorodnych środowiskach sprawia, że nie tak łatwo jest się ich pozbyć. Są jednymi z najbardziej niechcianych gości w naszych przestrzeniach życiowych.

Jak karaluchy dostają się do wnętrz? Skąd się biorą? Karaluchy często przedostają się do wnętrz przez niewielkie szczeliny i otwory, które mogą być niewidoczne na pierwszy rzut oka. Oto kilka typowych dróg, którymi mogą podążać te owady:

 1. Systemy wentylacyjne i rury 
  Karaluchy są znane z tego, że poruszają się po rurach i kanałach wentylacyjnych, wykorzystując je jako autostrady do różnych części budynku. Mogą łatwo przemieszczać się między różnymi piętrami i mieszkaniami, szczególnie w blokach mieszkalnych.

 2. Szczeliny i pęknięcia w budynku
  Nawet najmniejsze szczeliny w murach, podłogach czy fundamentach mogą stanowić bramę dla karaluchów. Te owady są w stanie przecisnąć się przez bardzo wąskie przestrzenie, więc każda nieuszczelniona szpara to potencjalne wejście.

 3. Drzwi i okna
  Nieszczelne drzwi i okna to kolejna częsta droga, którą karaluchy dostają się do środka. Uszkodzone uszczelki czy niewielkie przerwy między ramą a ścianą to idealne miejsce dla tych owadów, by dostać się do wnętrza. Otwarte okna latem są także jak zaproszenie. Poza eliminacją nieszczelności warto więc pomyśleć o moskitierach.

 4. Przenoszone przedmioty
  Czasami karaluchy dostają się do domów przez przedmioty, które są przenoszone z zewnątrz. Warto uważać, np. przy przynoszeniu rzeczy z piwnicy, czyli miejsca, w którym często występują te szkodniki, zwłaszcza w blokach.

Zapobieganie inwazji. Jak utrzymać karaluchy z dala od domu?

Zapobieganie infestacji jest niezwykle istotne w ochronie przed karaluchami. Regularne kontrole i uszczelnianie potencjalnych punktów przejścia karaczanów z zewnątrz, utrzymanie czystości, szczególnie w kuchniach i łazienkach oraz odpowiednie przechowywanie żywności to podstawowe kroki, które mogą znacznie zmniejszyć ryzyko inwazji tych owadów. Regularne sprzątanie i usuwanie resztek żywności ogranicza dostępne źródła pożywienia dla karaluchów, co czyni domy czy inne lokale mniej atrakcyjnymi dla tych insektów.

Na uwadze trzeba mieć też to, że karaluchy to nie tylko problem estetyczny. Mogą przenosić różne patogeny i wywoływać alergie. Dlatego tak ważne jest, aby podejmować odpowiednie środki zapobiegawcze i szybko reagować na pierwsze oznaki ich obecności.

Co zrobić, gdy karaluchy pojawią się w domu?

W związku z różnicami w zachowaniach i preferencjach środowiskowych, skuteczne zwalczanie karaluchów wymaga zrozumienia specyfiki poszczególnych gatunków. Zastosowanie profesjonalnych metod odkaraluszania może okazać się niezbędne, zwłaszcza w przypadku trudnych do kontrolowania populacji karaczanów. Należy dobrać zarówno odpowiednią technikę dezynsekcji, jak i właściwy środek biobójczy. W przypadku karaluchów najlepiej sprawdzają się preparaty o działaniu kontaktowo-żołądkowym. Jednak muszą być to silne środki o wysokim stężeniu substancji trującej.

Należy pamiętać, że już jeden karaluch w domu może zwiastować problem. Dlatego najlepiej jak najszybciej skontaktować się ze specjalistami w zakresie zwalczania insektów. A jeżeli karaluchy zadomowiły się w jakimś miejscu na dobre i jest ich dużo, to dezynsekcja jest krokiem koniecznym, przede wszystkim ze względu na zdrowie własne i innych osób.