Co odstrasza kleszcze? Jak pozbyć się kleszczy z ogrodu?

  • Post author:
  • Post category:Blog
  • Post last modified:26 kwietnia, 2024

Kleszcze to niewielkie pajęczaki, które mogą być nosicielami różnych chorób, takich jak borelioza czy kleszczowe zapalenie mózgu. Ich obecność w środowisku naturalnym jest często powodem niepokoju, zwłaszcza podczas wiosenno-letnich wyjść na łono natury. Dlaczego warto wiedzieć, co odstrasza kleszcze? Ponieważ to może pomóc w zabezpieczeniu się przed ukąszeniami i ryzykiem, jakie się z tym wiąże.

jak-pozbyc-sie-kleszczy-w-ogrodzie

W tym artykule przeczytasz:

  1. Czego boją się kleszcze?
  2. Co przyciąga kleszcze?
  3. Czy grupa krwi ma dla kleszczy znaczenie?
  4. Kogo nie atakują kleszcze?
  5. Jak chronić się przed kleszczami w ogrodzie?
  6. Domowe sposoby na kleszcze – czy ich stosowanie ma sens?
  7. Jak pozbyć się kleszczy z ogrodu czy działki?

Czego boją się kleszcze?

Nie trzeba rezygnować ze spacerów po lesie lub parku, ani z przebywania we własnym ogrodzie. Przed owadami da się chronić. Czego boją się kleszcze? Jest kilka substancji, które można wykorzystać, żeby zmniejszyć ryzyko kontaktu z insektami, a tym samym ryzyko ugryzień.

DEET to jeden z najskuteczniejszych i najczęściej stosowanych preparatów odstraszających kleszcze. Chemiczny związek organiczny o działaniu odstraszającym został opracowany przez amerykańskie wojsko w latach 40. XX wieku. DEET działa poprzez utrudnianie zdolności owadów do wykrywania ludzkiego zapachu. Produkty zawierające DEET można aplikować bezpośrednio na skórę lub odzież, co zapewnia kilkugodzinną ochronę.

Kolejna jest permetryna. Powinna być stosowana głównie na odzież, nie na skórę. To substancja, która zabija kleszcze w kontakcie, co czyni ją skutecznym środkiem ochronnym, szczególnie podczas wędrówek w obszarach, gdzie są one liczne.

Naturalna alternatywa dla chemicznych środków, która może oferować krótkotrwałą ochronę przed kleszczami to olejek eukaliptusowy. Należy jednak pamiętać, że naturalne olejki zazwyczaj wymagają częstszego nakładania, przez co są mniej skuteczne. Dlatego warto mieć wiedzę nie tylko na temat tego, co odstrasza, ale też, co przyciąga kleszcze. Strategia łącząca ochronę z unikaniem może pozwolić zminimalizować ryzyko ukąszeń.

czego-boja-sie-kleszcze

Co przyciąga kleszcze?

Kleszcze są z natury wyjątkowo wrażliwe na bodźce środowiskowe, które pomagają im zlokalizować potencjalne ofiary. Jednym z głównych czynników przyciągających jest ciepło. Kleszcze czują i reagują na ciepło emitowane przez ciało, w tym ludzi i zwierząt domowe. Dodatkowo dwutlenek węgla, który wydychają zwierzęta, może również przyciągać te pasożyty.

Jednak to nie wszystko. Kleszcze są również wyczulone na specyficzne zapachy wydzielane przez potencjalne ofiary, takie jak substancje chemiczne obecne w pocie czy feromony zwierząt. To właśnie te zapachy, często niewyczuwalne dla ludzkiego nosa, stanowią dla kleszczy wskazówkę, gdzie szukać swojego następnego żywiciela.

Owady są bardziej aktywne w ciepłe, wilgotne dni. Warunki te sprzyjają ich rozwojowi oraz ułatwiają im poruszanie się po otoczeniu w poszukiwaniu żywiciela. Dlatego też, w niektórych regionach i porach roku, zwłaszcza latem, kiedy panuje wysoka temperatura i wilgotność, obserwuje się wzmożoną aktywność tych pasożytów.

Czy grupa krwi ma dla kleszczy znaczenie?

Istnieje wiele wątpliwości dotyczących ewentualnego związku pomiędzy kleszczami a grupą krwi. Obecnie istnieje brak jednoznacznych dowodów naukowych potwierdzających, że grupa krwi człowieka ma istotny wpływ na to, czy staniemy się celem dla tych pasożytów, czy nie. Większość dostępnych badań sugeruje, że kleszcze są raczej obojętne na grupę krwi swoich potencjalnych ofiar. Oznacza to, że bez względu na to, czy ktoś ma krew grupy A, B, AB czy 0, jego ryzyko ugryzienia przez kleszcza pozostaje podobne. Jednakże pomimo braku jednoznacznych dowodów, temat ten wciąż pozostaje przedmiotem zainteresowania naukowców. Badania w tej dziedzinie są kontynuowane w celu pełnego zrozumienia mechanizmów przyciągania kleszczy do ludzkiego organizmu.

W Twoim otoczeniu pojawia się coraz więcej kleszczy? Nie zwlekaj! Zadzwoń i zamów profesjonalne odkleszczanie.

Kogo nie atakują kleszcze?

Kleszcze są pasożytami zewnętrznymi, które nie wybierają swoich ofiar według bardzo specyficznych kryteriów, takich jak wiek, płeć czy stan zdrowia. Praktycznie każdy ciepłokrwisty organizm może stać się ich ofiarą, włączając ludzi, zwierzęta domowe oraz dzikie zwierzęta. Czy jest ktoś, kogo nie atakują kleszcze? Chociaż badania naukowe nie potwierdziły jednoznacznie, że jakakolwiek grupa ludzi jest całkowicie „odporna” na ataki kleszczy, wydaje się, że indywidualna chemia ciała może wpływać na to, jak silnie dana osoba przyciąga kleszcze. Na przykład, różnice w składzie potu lub olejków skórnych mogą sprawić, że niektórzy ludzie będą mniej atrakcyjni dla tych pasożytów.

Pomimo tych subtelnych różnic, każdy, kto spędza czas na świeżym powietrzu w miejscach, gdzie kleszcze są obecne, powinien stosować odpowiednie środki ochronne, aby zminimalizować ryzyko ukąszeń i związanych z nimi chorób.

co-odstrasza-kleszcze

Jak chronić się przed kleszczami w ogrodzie?

Regularne koszenie trawników i usuwanie wysokich chwastów ogranicza przestrzenie, w których kleszcze mogą się ukrywać. Oprócz osobistej ochrony można stosować środki odstraszające na bazie permetryny wokół ogrodu, aby odstraszyć kleszcze. Pomocne będzie tworzenie barier ze żwiru lub kory między trawnikiem a zalesionymi obszarami, by ograniczyć wędrówkę kleszczy do ogrodu.

A co jeśli to nie działa? Czy rośliny odstraszające kleszcze albo domowe sposoby na kleszcze są sposobem na pozbycie się insektów?

Domowe sposoby na kleszcze – czy ich stosowanie ma sens?

Domowe sposoby i wykorzystanie roślin w celu odstraszania kleszczy mogą być atrakcyjne ze względu na ich naturalność i łatwość zastosowania. Wśród nich znajdują się strategie oparte na wydzielaniu zapachu, który miałby zniechęcić owady do przebywania na konkretnym obszarze, na przykład olejki eteryczne, cynamon, czy ocet jabłkowy.

Często mówi się też o roślinach na kleszcze. Rzekomo mięta, czosnek, rozmaryn i szałwia dzięki silnemu aromatowi odstraszają kleszcze. Jednak skuteczność naturalnych metod może się różnić w zależności od warunków środowiskowych, czy gęstości populacji kleszczy. Warto też mieć świadomość, że nie wszystkie kleszcze reagują w ten sam sposób na określone zapachy czy substancje, co może ograniczać uniwersalność tych metod. Czy jest to zatem sposób na to, jak pozbyć się kleszczy z ogrodu? Niekoniecznie. Naturalne metody często wymagają regularnego stosowania, ponieważ ich skuteczność szybko się ulatnia. Olejki eteryczne i inne naturalne repelenty mogą wymagać ponownej aplikacji co kilka godzin. Często też działają tylko w bliskim zasięgu od miejsca aplikacji, nie tworząc szerokiej bariery ochronnej. Czy jest jakiś sposób na to, jak pozbyć się kleszczy z działki? Co możemy zrobić?

domowe-sposoby-na-kleszcze

Jak pozbyć się kleszczy z ogrodu czy działki?

Chcąc pozbyć się kleszczy z ogrodu lub działki w sposób skuteczny, zaleca się użycie sprawdzonych, profesjonalnych metod dezynsekcji, szczególnie w obszarach silnie zainfekowanych przez te pasożyty. Dezynsekcja przeprowadzona przez profesjonalistów zwykle obejmuje stosowanie środków chemicznych, które są specjalnie zaprojektowane do walki z kleszczami. Te środki mogą zapewniać długotrwałą ochronę, skutecznie eliminując kleszcze z dużych obszarów. Profesjonalna dezynsekcja jest również bardziej przewidywalna pod względem efektów i może być dostosowana do specyficznych warunków ekologicznych danego terenu. Jak pozbyć się kleszczy z pomocą profesjonalistów?

Obawiasz się kleszczy w ogrodzie lub na działce? Zadzwoń do nas! Profesjonalna dezynsekcja rozwiąże ten problem.

Dezynsekcja kleszczy to proces mający na celu eliminację lub znaczne ograniczenie populacji tych pasożytów na określonym terenie. Jest to istotne zarówno w kontekście zapobiegania chorobom przenoszonym przez kleszcze, jak i podnoszenia komfortu życia w miejscach, gdzie kleszcze są szczególnie aktywne. To również sposób na to, jak pozbyć się kleszczy z domu. Choć te owady rzadko osiedlają się wewnątrz budynków, istnieje prawdopodobieństwo przyniesienia ich wraz z roślinami balkonowymi, doniczkowymi, albo nawet na sobie lub sierści pupila. Odkleszczanie poprzedza dokładna ocena terenu w celu zidentyfikowania obszarów o wysokiej aktywności kleszczy. Bada się również rodzaje roślinności, warunki środowiskowe i potencjalne siedliska kleszczy, takie jak zarośla, wysoka trawa czy skupiska liści. Technicy stosują różne preparaty aplikowane w sposób, który zapewnia największą skuteczność w przypadku konkretnej infestacji. Po zastosowaniu środków regularnie monitorują teren, aby ocenić rezultat dezynsekcji.