Czy pluskwy w książkach to realny przypadek?

Wydawałoby się, że pluskwy w książkach to mało prawdopodobne zdarzenie z uwagi na zamiłowanie tych owadów do łóżek, gdzie mogą być blisko swoich żywicieli. Okazuje się jednak, że te niepozorne szkodniki są w stanie zaskoczyć niejednego miłośnika literatury. W naszym artykule odpowiadamy na pytanie, czy pluskwy w książkach to rzadkość, czy może problem częstszy, niż mogłoby się wydawać.

pluskwy-w-ksiazkach

W tym artykule przeczytasz:

  1. Czy w książkach mogą być pluskwy?
  2. Czy można przynieść pluskwy w książkach z biblioteki?
  3. Czy książki można poddać dezynsekcji?
  4. Co najlepiej zrobić w przypadku zapluskwienia?

Czy w książkach mogą być pluskwy?

Tak, pluskwy mogą znaleźć się w książkach, chociaż nie jest to typowe miejsce ich występowania. Pluskwy domowe preferują ukrywanie się w miejscach, gdzie mają łatwy dostęp do ludzi, na których żerują, takich jak łóżka, meble tapicerowane czy szpary w ścianach. Jednak mogą przenosić się na inne przedmioty, w tym książki, zwłaszcza jeśli te są pozostawiane w pobliżu łóżka, np. na szafce nocnej. Istotne jest także to, w jakich książkach pluskwy mogą znaleźć swoje schronienie. Insekty potrafią wejść w odginające się okładki i kartki, wystrzępione brzegi czy wypukły harmonijkowy grzbiet. Jeżeli książka jest nowa i zwarta, ryzyko zapluskiewnia takiego egzemplarza jest małe. Inną ważną kwestią są tzw. biblioteczki, które bardzo często znajdują się w sypialniach, blisko łóżek. W takich sytuacjach problemem mogą być nie tyle pluskwy w książkach, co w szczelinach mebla, na którym stoją.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Oto przykładowe ślady obecności pluskiew w książkach:

  • małe ciemne plamki – mogą to być odchody pluskiew, które zwykle wyglądają jak drobne kropki tuszu lub atramentu,
  • plamy krwi – jeśli pluskwa została przygnieciona, mogła pozostawić niewielką plamę krwi na stronach książki,
  • obecność jaj – te mogą być trudne do wykrycia, nie tylko ze względu na rozmiar, ale i biały kolor.

Masz problem z pluskwami? Nie zwlekaj z dezynsekcją. Skontaktuj się z nam jeszcze dziś!

+48 885 888 994

Czy można przynieść pluskwy w książkach z biblioteki?

Pluskwy w książkach mogą pojawić się na wiele sposobów: mogą przejść z naszych łóżek, które są już zainfekowane, albo z łóżek hotelowych, jeśli zabraliśmy książkę podróż. Można je również przynieść z biblioteki. Choć zdarza się to stosunkowo rzadko, nie jest zjawiskiem niemożliwym, co potwierdza sytuacja w bibliotece w Northolt w dzielnicy West Ealing w Londynie. W zwróconych egzemplarzach wykryto kilka insektów. W innej bibliotece pluskwy wykryto nie w książkach, a w umeblowaniu. (Źródło: The Guardian, Bed bugs in books close London library)

Jak więc można zauważyć, problem pluskiew w książkach z biblioteki to droga dwukierunkowa – zarówno czytelnik może narazić bibliotekę, zwracając książki z pluskwami, jak i biblioteka czytelnika, jeśli w porę nie odkryje infestacji i wypożyczy książki, w których są insekty. Czy da się temu zapobiec? Warto próbować. W przypadku pluskiew ostrożności nigdy za wiele, dlatego zawsze dokładnie sprawdzaj książki przed wypożyczeniem i zwróceniem ich do biblioteki. Przejrzyj książkę, szczególnie jej grzbiet, zakładki i okładki, pod kątem widocznych znaków obecności pluskiew, takich jak żywe owady, ich odchody czy jaja.

Jeśli zauważysz pluskwy w książce z biblioteki, powiadom o tym pracowników tej instytucji. Dzięki temu mogą podjąć odpowiednie środki, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się szkodników.

dezynsekcja-biblioteki

Czy książki można poddać dezynsekcji?

Wiele osób zastanawia się, czy w ramach odpluskwiania mieszkania, można wykonać także dezynsekcję książek, aby zwiększyć szansę na całkowitą eliminację szkodników już za pierwszym razem. Odpowiedź zależy od metody zabiegu. Techniki dezynsekcji, takie jak oprysk lub zamgławianie ULV wykorzystują ciecz, więc powodować uszkodzenia książek podobne do tych, które występują przy kontakcie z wodą. Dlatego nie są one zalecane do stosowania bezpośrednio na książki, gdyż mogą one trwale zniszczyć papier.

Alternatywnym rozwiązaniem może być metoda wymrażania pluskiew Cryonite. Dezynsekcja ta wykorzystuje mroźny dwutlenek węgla w postaci suchego śniegu, który nie topi się, a przechodzi bezpośrednio w stan gazowy. Ponieważ nie wytwarza się ciecz, metoda Cryonite jest bezpieczniejsza dla książek. Nie prowadzi do ich zamoczenia, ani zabrudzenia. Warto natomiast pamiętać, że proces mrożenia książek sprawdza się najlepiej w przypadku kilku egzemplarzy, których np. ktoś nie chce się pozbyć ze względu na wartość czy sentyment. Wymrażanie dużej ilości książek może być logistycznie trudne. Jednak i na to mamy dobrą radę!

ksiazki-w-worku

Co najlepiej zrobić w przypadku zapluskwienia?

W przypadku zapluskwienia najbezpieczniejszym i rekomendowanym rozwiązaniem jest wyniesienie książek na kwarantannę w szczelnie zamkniętych plastikowych torbach lub pojemnikach. Taka izolacja powinna trwać co najmniej 1 rok, a najlepiej 1,5 roku, tak by pluskwy po prostu wymarły na skutek braku dostępu do żywiciela. Długi czas kwarantanny jest potrzebny, ponieważ pluskwy mogą przetrwać bez pożywienia przez wiele miesięcy. To zapobiega ryzyku przeniesienia pluskiew z książek z powrotem do domu.

Można co prawda spotkać się też z poradami w stylu przeglądania książek kartka po kartce i ich czyszczeniu. Jednak chociaż może wydawać się to dokładną metodą na pozbycie się pluskiew, jest to niezwykle czasochłonne, a ludzkie oko ze zmęczenia może pominąć istotne oznaki szkodników. W efekcie nie daje to gwarancji, że wszystkie jaja czy nimfy zostaną zauważone i usunięte.

Masz problem z pluskwami? Zadzwoń do nas!

+48 885 888 994