ABC skutecznej dezynsekcji

Nie jesteś zadowolony z efektów dezynsekcji? Uważasz, że technik nie wykonał swojej pracy prawidłowo? A może jesteś dopiero przed wizytą naszych specjalistów? Sprawdź, co wpływa na skuteczność dezynsekcji. W InsektStop zawsze powtarzamy, że kluczem do sukcesu jest współpraca.

A. Odpowiednie przygotowanie mieszkania do zabiegu

Odpowiednie przygotowanie lokalu do dezynsekcji ma ogromny wpływ na skuteczność zabiegu. Pełną listę zaleceń znajdziesz tutaj. Dlaczego trzeba je zastosować?

Aby metody dezynsekcji działały skutecznie, technik musi mieć możliwość dotarcia do wszystkich miejsc, gdzie znajdują się szkodniki. Jeśli mieszkanie nie jest odpowiednio przygotowane, szkodniki mogą ukryć się w zakamarkach, a problem może powrócić.

Gdy pomieszczenia są odpowiednio posprzątane i uporządkowane, technicy mogą skupić się na obszarach, które są szczególnie problematyczne i wymagają dodatkowej uwagi. Może to realnie zmniejszyć ilość koniecznych do powtórzenia zabiegów, a tym samym zaoszczędzić czas i pieniądze.

clean-house

B. Profesjonalny zabieg dezynsekcji

worker-pest-control

Żeby skutecznie zwalczyć insekty, należy wykonać profesjonalną dezynsekcję. Przestrzegamy przed tzw. domowymi sposobami typu rozrzucanie goździków pod łóżkiem, bo są to mity i mogą jedynie pogłębić problem. Owady, zwłaszcza pluskwy i karaluchy, bardzo szybko się rozmnażają, więc każdy dzień zwłoki działa na niekorzyść. Nie polecamy też stosowania ogólnodostępnych aerozoli. Mają one niskie stężenie środka biobójczego i co najwyżej mogą doprowadzić do rozproszenia się problematycznych insektów po mieszkaniu. Podobnie nieskuteczne są różnego rodzaju lepy.

Specjaliści ds. dezynsekcji mają dostęp do zaawansowanych środków i technologii, które są bardziej efektywne w zwalczaniu szkodników. Są też odpowiednio przeszkoleni co do ich stosowania z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Ponadto technicy mają wiedzę na temat różnych gatunków szkodników, ich zwyczajów, cykli życiowych i preferencji dotyczących schronienia. Dzięki temu potrafią skutecznie zidentyfikować źródło infestacji i wdrożyć odpowiednie strategie zwalczania.

Korzystając z usług dezynsekcji, istnieje też możliwość uzyskania gwarancji na indywidualnych warunkach. Podstawą jej realizacji jest jednak zawsze wdrożenie zaleceń protokołu sanitarnego.

C. Wdrożenie zaleceń protokołu sanitarnego

Protokół sanitarny wystawiany po dezynsekcji zawiera zalecenia dotyczące działań pozabiegowych, których podjęcie leży po stronie Klienta. Mogą one obejmować np.:

  • założenie moskitiery na okna – w przypadku bloków czy kamienic bardzo często zdarza się, że pluskwy występują także w sąsiednich mieszkaniach. Nowe osobniki mogą przejść przez otwarte lub uchylone okna i problem powróci. Założenie moskitiery jest działaniem prewencyjnym;
  • uszczelnienie dziur między sąsiadującymi mieszkaniami – pluskwy, karaluchy czy inne owady są w stanie przejść przez małe szczeliny np. przy rurach. Chcąc zapobiec nawrotom problemu, należy uszczelnić dziury w ścianach sąsiadujących z innymi mieszkaniami. Można wypełnić je np. silikonem, akrylem lub zaprawą gipsową, betonową czy szpachlową – wybór sposobu należy do Klienta. Pod kątem skuteczności nie jest istotny rodzaj wypełniacza, a zlikwidowanie potencjalnych ścieżek migracji owadów.
klient-trzyma-protokol-sanitarny
  • zabezpieczenie ciągów wentylacyjnych – chcąc zabezpieczyć się przed przejściem insektów od sąsiadów warto założyć na kratkę wentylacyjną siatkę, która pozwoli na swobodny obieg powietrza, ale nie przepuści owadów. W tym celu wykorzystać można moskitierę czy nawet zwykłe rajstopy;
  • wyrzucenie mocno zapluskwionego łóżka – każdy mebel da się odratować, ale czasami jego utylizacja stanowi bardziej ekonomiczne rozwiązanie. W sytuacji, gdy poziom zapluskwienia jest wysoki (insektów i jaj jest bardzo dużo, łóżko nosi widoczne czarne ślady świadczące o bytowaniu owadów) konieczne może być wielokrotne powtarzanie zabiegów (nawet kilka razy);
  • demontaż stałych elementów mieszkania – zdarza się, że konieczne jest powtórzenie zabiegu po wcześniejszym demontażu listew przypodłogowych lub przysufitowych, boazerii, szafek, półek czy obrazów. Ma to na celu dotarcie do wszystkich miejsc występowania szkodników.

Wdrożenie zaleceń pozabiegowych to działanie wspierające szybkie pozbycie się insektów raz na zawsze. Niekiedy może przesądzić o tym, czy potrzebne będą dodatkowe zabiegi. Nawet jeżeli konieczne jest wyrzucenie mebli, w ostatecznym rozrachunku pozwala to oszczędzić zarówno czas, jak i pieniądze.

Chcesz wiedzieć więcej? Obejrzyj nasz filmik!

Masz pytania? Chcesz umówić zabieg?

ZADZWOŃ!