Ile trwa hibernacja pluskwy? Czy owady te rzeczywiście hibernują?

Wśród niechcianych lokatorów naszych domów, pluskwy, są jednymi z najwytrwalszych. Te małe owady, znane z żerowania na krwi ssaków, posiadają zdolność do przetrwania w trudnych warunkach atmosferycznych poprzez proces zwany hibernacją. Zanim jednak dowiemy się, ile trwa tzw. hibernacja pluskwy, zastanówmy się, czym dokładnie jest ten proces i co charakteryzuje same owady.

Z  tego artykułu dowiesz się:

1. Czym są pluskwy i czym jest ich hibernacja?

Czym są pluskwy i czym jest ich hibernacja?

Pluskwy to małe owady, zwykle o płaskim kształcie ciała, należące do rzędu Hemiptera. Choć większość gatunków pluskiew żywi się sokami roślin, niektóre, zwane pluskwami drapieżnymi, polują na inne owady. Najbardziej znanym gatunkiem jest jednak pluskwa domowa (Cimex lectularius), która stała się znana głównie ze swojego żerowania na krwi ludzi i zwierząt domowych.

Tzw. hibernacja pluskwy to pojęcie, które odnosi się do procesu adaptacyjnego, pozwalającego przetrwać insektom trudne warunki. W tym czasie pluskwy zmniejszają swoją aktywność metaboliczną, ograniczają ruch, a ich organizmy przechodzą w stan spoczynku, co pozwala im przetrwać długi okres np. bez dostępu do pożywienia. Technicznie rzecz biorąc hibernacja pluskwy to diapauza, stan, w którym wstrzymują one swój rozwój. Może wystąpić zarówno w stadium rozwoju jajowego, larwalnego lub poczwarkowego.

Kiedy hibernują pluskwy?

Pluskwy zaczynają przejawiać tendencję do hibernacji w warunkach, w których przez dłuższy czas nie mają dostępu do żywiciela lub gdy temperatura stopniowo spada. Zazwyczaj hibernacja zaczyna się, gdy spada ona poniżej ich preferowanego zakresu aktywności, czyli mniej więcej poniżej 16 stopni Celsjusza. Wraz ze spadkiem temperatury pluskwy zaczynają redukować swoją aktywność metaboliczną. Ale uwaga! Przy nagłym spadku temperatury poniżej zera, insekty te nie są w stanie przetrwać i giną. Dlatego właśnie jednym ze sposobów ich zwalczania jest wymrażanie Cryonite. Mroźny dwutlenek węgla osiągający temperaturę -78 stopni Celsjusza niszczy zarówno dorosłe osobniki, jak i jaja. Owady nie mają najmniejszych szans, by zdążyć wytworzyć w swoim organizmie procesy odpowiedzialne za przejście w stan uśpienia. Tzw. suchy śnieg kierowany bezpośrednio na ich miejsca bytowania, może przyczynić się wręcz do rozpadu ciał pluskiew na kawałki.

Gdzie hibernują pluskwy?

Jeżeli pluskwom uda się zahibernować, np. z powodu braku żywiciela czy coraz bardziej niekorzystnych warunków środowiskowych, to “zasypiają” w tych samych miejscach, w których bytują na co dzień. Dla pluskiew domowych mogą to być szczeliny w ścianach, złączenia łóżek, ramy obrazów i inne miejsca, w których często przebywają. W warunkach naturalnych inne odmiany pluskiew mogą szukać schronienia w korze drzew, pod kamieniami lub w glebie.

pluskwy-hibernacja-w-lozkach

Jak długo trwa hibernacja pluskiew?

Hibernacja pluskiew może trwać od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy. Czas ten zależy od wielu czynników, takich jak gatunek pluskwy (domowa, jaskółcza, gołębia itd.), dostępność pożywienia, a także warunki atmosferyczne w danym regionie.

Jak to wygląda u pluskwy domowej? Przyjmuje się, że owad ten bez dostępu do pożywienia, jest w stanie normalnie funkcjonować od 80 do 140 dni, szukając w tym czasie żywiciela. A tym jest człowiek lub zwierzę domowe. Natomiast jeżeli pluskwa domowa wejdzie w stan uśpienia, czy to z braku pożywienia, czy z powodu niskiej temperatury, może przetrwać w tzw. hibernacji nawet do 550 dni.

Dlaczego pluskwy domowe w rzeczywistości rzadko hibernują?

Hibernacja owadów rzadko zachodzi wewnątrz budynków, głównie dlatego, że panuje w nich optymalna temperatura do życia. Jest to też związane z dostępnością do pożywienia. Pluskwy żywią się krwią, głównie w nocy. Wystarczy więc, by lokal zamieszkiwała na stałe jedna osoba. Dlatego w standardowych warunkach domowych pluskwy utrzymują aktywność zazwyczaj przez cały rok.

Podsumowanie

Podsumowując, tzw. hibernacja pluskwy to stan, który zachodzi rzadko i występuje w warunkach, które są niesprzyjające dla tych owadów. Wzrost wilgotności, niska temperatura i ograniczony dostęp do pożywienia to czynniki, które mogą skłaniać pluskwy do wejścia w stan spoczynku. Hibernacja pluskwy to fascynujący proces przystosowania, który pozwala tym owadom przetrwać trudne warunki. Zrozumienie tych mechanizmów może pomóc w lepszym radzeniu sobie z potencjalnymi problemami związanymi z pluskwami w różnych środowiskach, o czym doskonale wiedzą specjaliści do spraw dezynsekcji.

Jeżeli zauważasz w swoim domu pluskwy domowe, nie zwlekaj z reakcją. Podejmij szybkie kroki w kierunku ich zwalczenia. Zdecyduj się na profesjonalne zabiegi dezynsekcji. Pamiętaj, że z każdym dniem zwłoki, problem się powiększa.