Miodówka jabłoniowa, skoczek różany, owocówka śliwkóweczka, słonkowiec orzechowiec… Nazwy brzmią niemal bajkowo, ale nie daj się zwieść – to szkodniki, które zagrażają twoim uprawom. Owady w sadzie mogą prowadzić do poważnych strat w plonach. Czy można skutecznie się ich pozbyć? Które szkodniki w sadach są najbardziej niebezpieczne? W tym artykule poznasz groźnych intruzów oraz skuteczne sposoby walki z nimi.

Tematy artykułu:
- Szkodniki w sadach – zagrożenie dla upraw
- Owady w sadzie – możliwe szkodniki
- Owady ssące i gryzące liście oraz pędy
- Szkodniki w sadach zagrażające owocom i nasionom
- Owady w sadzie – szkodniki kory i drewna
- Szkodniki korzeni – kolejne owady w sadzie, które możesz spotkać
- Szkodniki w sadach – dodatkowe zagrożenia
- Groźne szkodniki w sadach – jak się ich pozbyć?
- Zamgławianie termiczne – skuteczna metoda na szkodniki w sadach
Szkodniki w sadach – zagrożenie dla upraw
Różne gatunki owadów wyrządzają szkody, które mogą poważnie zagrozić twoim plonom. Warto wiedzieć, jak działają poszczególne szkodniki w sadach, aby szybko je rozpoznać i skutecznie zwalczyć.
Od robaczywych śliwek, przez podziurawione liście, aż po uszkodzone orzechy laskowe – owady w sadzie potrafią narobić sporo problemów. Lista nieproszonych gości jest długa, ale poznanie najczęstszych z nich pomoże ci odpowiedzieć na kluczowe pytanie: „Co się dzieje z moimi drzewami owocowymi?”.
Owady w sadzie – możliwe szkodniki
Poszczególne owady w sadzie zachowują się inaczej w zależności od gatunku, dlatego poniżej przedstawiamy listę dzielącą je ze względu na szkody, które mogą wyrządzić.
Owady ssące i gryzące liście oraz pędy
Mszyce (Aphididae) – występują bardzo powszechnie i stanowią ogromne zagrożenie dla upraw. Ich żerowanie sprawia, że drzewa słabną, a liście ulegają deformacji, ale to nie wszystko. Mogą przenosić między roślinami wirusy, np. przez wcześniejsze odżywianie się dzikimi roślinami. Dodatkowo są pluskwiakami wydzielającymi lepką spadź, która niestety sprzyja rozwojowi grzybów sadzakowych. Przy silnym porażeniu grzyby te mogą nawet doprowadzić do uduszenia się rośliny, dlatego zwalczanie mszyc w sadzie należy podjąć natychmiast.

Miodówka jabłoniowa (Cacopsylla mali) – ten mały owad wysysa soki z pączków oraz liści jabłoni. Podobnie jak mszyce, produkują spadź.
Skoczek różany (Edwardsiana rosae) – smukły owad, którego dorosłe osobniki uszkadzają liście jabłoni, prowadząc do ich żółknięcia i opadania. Nazwę zawdzięcza swoim larwom, które żerują na liściach róż.
Wełnowce (Pseudococcidae) – osobniki, które osiągnęły pełną dojrzałość, mierzą zaledwie do kilku milimetrów. Te drobne owady pojawiają się na gałęziach i owocach, pokrywając je lepką wydzieliną. Rośliny tracą liście i przestają rosnąć – mogą pojawić się też zniekształcenia różnych ich części, w tym zawiązków owoców.
Przędziorki (Tetranychidae) – do tych pajęczaków zaliczamy m.in. przędziorka szklarniowca i przędziorka chmielowca. Ich pożywienie stanowi sok, który wysysają z roślin. Te szkodniki w sadach to właściwie roztocza i ich rozmiar nie przekracza nawet milimetra. Ich żer powoduje przebarwienia liści i ogranicza fotosyntezę. Jeśli na roślinie znajduje się wiele osobników, na spodniej stronie liści może być widoczna drobna pajęczyna ciągnąca się do łodygi – jest ona wytwarzana przez samice.
Owady w sadzie? Pomożemy! Zadzwoń!
+48 885 888 994Szkodniki w sadach zagrażające owocom i nasionom
Owocówka jabłkóweczka (Cydia pomonella) – te owady w sadzie to realne zagrożenie dla jabłek. Gąsienice wgryzają się do ich wnętrza, powodując robaczywienie. Żerują nie tylko na dojrzałych owocach, ale też ich zawiązkach, doprowadzając do strat.
Owocówka śliwkóweczka (Grapholita funebrana) – gąsienice tego motyla niszczą śliwki, powodując ich przedwczesne opadanie oraz robaczywienie. Te szkodniki w sadach śliwowych to niemałe zagrożenie dla plonów.
Owocnica jabłkowa (Hoplocampa testudinea) – larwy żerują w młodych owocach, prowadząc do ich deformacji i opadania. Pozostawiają na jabłkach charakterystyczne smugi, a później niszczą gniazdo nasienne w jego wnętrzu.
Owocnica śliwowa (Hoplocampa flava, czyli owocnica jasna oraz Hoplocampa minuta, owocnica żółtoroga) – atakuje śliwki, podobnie jak owocnica jabłkowa. Zaledwie jeden osobnik może zniszczyć kilka owoców, co sprawia, że te owady w sadzie, mogą doprowadzić do dużych strat.
Nasionnica trześniówka (Rhagoletis cerasi) – larwy tych szkodników w sadach powodują robaczywienie czereśni i wiśni. Dorosła nasionnica ma postać czarnej muchówki z charakterystyczną tarczką między skrzydłami w kolorze żółto pomarańczowym.
Owady w sadzie – szkodniki kory i drewna
Korniki (Scolytinae) – niszczą osłabione drzewa, żerując pod korą. Te szkodniki w sadach to prawdziwy powód do zmartwień.
Zwójki (Tortricidae) – larwy ogryzają liście i uszkadzają pąki kwiatowe. Dorosłego owada w sadzie można spotkać pod postacią motyla.
Trociniarka torzyśniad lub torzyśniad kasztanówka (Zeuzera pyrina) – kolejny owad w sadzie z rzędu motyli, którego larwy drążą chodniki w pędach, gałęziach i pniach, osłabiając drzewa.
Trociniarka czerwica (Cossus cossus) – skrzydła tego motyla przypominają korę drzewa, w której żerują jego gąsienice.
Szkodniki korzeni – kolejne owady w sadzie, które możesz spotkać
Pędraki (larwy chrząszczy z rodziny Scarabaeidae) – uszkadzają korzenie drzew owocowych, ograniczając ich wzrost. Może się również zdarzyć, że schowane w glebie larwy zjadają zasadzone nasiona roślin.
Opuchlaki (Otiorhynchus spp.) – dorosłe osobniki wygryzają dziury w liściach, a larwy uszkadzają korzenie. W zależności od gatunku, może atakować np. truskawki i inne rośliny owocowe (Opuchlak truskawkowiec, Otiorhynchus sulcatus).
Szkodniki w sadach a dodatkowe zagrożenia
Słonkowiec orzechowiec (Curculio nucum) – niszczy orzechy laskowe, żerując wewnątrz skorupy. Charakterystycznym elementem budowy słonkowca orzechowca jest jego długi ryjek. Na jego końcu znajduje się aparat gębowy owada.

Bawełnica korówka (Eriosoma lanigerum) – powoduje narośla na pędach jabłoni i osłabia drzewo. Charakterystyczną cechą tego owada, który należy do nadrodziny mszyc, jest pokrywający go biały nalot.
Groźne szkodniki w sadach – jak się ich pozbyć?
Wszystkie te owady mogą powodować znaczne straty w sadach, dlatego regularne monitorowanie i odpowiednie metody ochrony roślin są kluczowe dla zachowania zdrowych upraw. Jeśli zauważysz mszyce w sadzie lub inne z wymienionych insektów, nie czekaj, aż problem się pogłębi. Na dużych obszarach, jakimi są sady, pozbycie się ich na własną rękę może być niezwykle trudne. Owady, w zależności od rodzaju, mogą ukrywać się w liściach, korze, a nawet glebie. Jak zatem poradzić sobie ze szkodnikami w sadach?
Warto zapoznać się z ofertą firm oferujących profesjonalne usługi dezynsekcji. Technicy, którzy przeprowadzą zabieg, dysponują odpowiednim sprzętem oraz preparatami, które zostaną dobrane tak, aby mogły być stosowane w sadach owocowych.

Zamgławianie termiczne – skuteczna metoda na szkodniki w sadach
Zwalczanie szkodników w sadzie dobrze jest przeprowadzić w sposób penetracyjny, aby pokryć jak najwięcej powierzchni, na której mogą się one czaić. Jedną z najlepszych metod eliminacji owadów w sadzie jest zamgławianie termiczne – technika dedykowana do dezynsekcji dużych terenów, która pozwala na dokładne i szybkie pokrycie ich preparatem. Na niektóre szkodniki w sadach z powyższej listy będzie konieczny dobór innej metody, jednak zazwyczaj polecanym rozwiązaniem jest właśnie zamgławianie termiczne.
Jak działa dezynsekcją tą metodą? Technik rozpyla preparat w postaci gęstej mgły, która działa penetrująco. Drobne kropelki unoszą się w powietrzu, a po pewnym czasie osiadają na powierzchniach, nawet w gęstej roślinności. Jeśli potrzebujesz pomocy w zwalczaniu mszyc w sadzie lub innych owadów, które niszczą twoje plony, skontaktuj się z profesjonalistami jak najszybciej, aby odzyskać spokój i chronić swoje zbiory. Nie pozwól, by kontrolę przejęły owady w sadzie.
Zwalczamy szkodniki w sadach! Zadzwoń już dziś!
+48 885 888 994Źródła:
insektarium.net, Cacopsylla mali – Miodówka jabłoniowa