Pluskwy to małe, uciążliwe insekty, które mogą pojawić się w każdym mieszkaniu. Bardzo często rozchodzą się po całych blokach czy kamienicach. Nierzadko stanowią problem także w hotelach. A i do domu jednorodzinnego można przywlec je w torbie, plecaku, butach czy na ubraniach. Jak więc uchronić się przed pluskwami? Sprawdź nasze wskazówki.

Z tego artykułu dowiesz się:
- Co warto wiedzieć o pluskwach?
- Jak zabezpieczyć mieszkanie przed pluskwami?
- A co jeżeli pluskwy już pojawiły się w domu?
Co warto wiedzieć o pluskwach?
Pluskwy to uciążliwe owady z rodziny pluskwowatych. Pasożyty te żywią się krwią ludzi i zwierząt. Do najpopularniejszego gatunku należy pluskwa domowa (Cimex lectularis), która stanowi powszechny problem w blokach, kamienicach, hotelach czy hostelach. Może występować także w biurach, szpitalach, komunikacji miejskiej czy innych miejscach użyteczności publicznej. Krótko mówiąc – może pojawić się wszędzie tam, gdzie i jej główni żywiciele, czyli ludzie. Warto też zaznaczyć, że pluskiew domowych należy pozbyć się jak najszybciej, ponieważ ze względu na szybkie rozmnażanie z pojedynczych osobników w krótkim czasie może rozwinąć się plaga.
Wśród innych gatunków wyróżnić można także pluskwy jaskółcze (Oeciacus hirundinis) i pluskwy gołębie (Cimex columbarius), które atakują głównie ptaki. Jednak jeżeli gniazda znajdują się w obrębie jakiegoś gospodarstwa domowego (np. przy oknie, na balkonie, przy dachu), insekty te mogą stać się prawdziwym koszmarem również w mieszkaniu. Są o wiele mniejsze od pluskiew domowych, przez co potrafią przejść przez mikro szczeliny np. przy oknach.



Jak zabezpieczyć mieszkanie przed pluskwami?
Pluskwy łatwo przynieść do domu w torbie lub na ubraniach. Ponadto bardzo często migrują między sąsiednimi mieszkaniami przez uchylone okna czy drobne nieszczelności w ścianach. Z tego powodu są prawdziwą zmorą miejskich bloków i kamienic. Ci nieproszeni goście mogą pojawić się nawet w idealnie czystym, nowym czy dopiero co umeblowanym mieszkaniu. Co więc robić? Jak zabezpieczyć się przed pluskwami?
Zlikwiduj każdą najmniejszą szczelinę
Pluskwy to małe owady, które są w stanie przejść z sąsiedniego mieszkania przez milimetrowe szczeliny w ścianach. Przyjrzyj się więc dokładnie wszystkim miejscom, w których znajdują się rury lub inne ciągi instalacyjne. Zainwestuj także w dobre uszczelki w drzwiach wejściowych i balkonowych oraz w oknach. Nawet drobne rozszczelnienie może być ścieżką migracji pluskiew z jednego mieszkania do drugiego.
Załóż moskitiery
Moskitiery na oknach to totalna podstawa zabezpieczenia mieszkania przed pluskwami. Uchylone okna są jak zaproszenie szkodników do środka. Właśnie z tego powodu pluskwy bardzo szybko rozchodzą się po całych budynkach w okresie wiosenno-letnim.
Bardzo ważny jest wybór odpowiednich moskitier – powinny mieć drobną siatkę o małych oczkach, która skutecznie blokuje nawet najmniejsze owady. Moskitiery muszą być wykonane z solidnego, trwałego materiału odpornego na uszkodzenia. Równie istotny jest ich prawidłowy montaż – muszą ściśle przylegać do ramy okna, bez żadnych szczelin, przez które szkodniki mogłyby się przedostać do wnętrza. Nawet najmniejsza luka może stanowić drogę dla pluskiew, dlatego warto zadbać o precyzyjne dopasowanie i szczelność zabezpieczenia.
Będąc przy moskitierach, warto wspomnieć też o zabezpieczeniu ciągów wentylacyjnych. Należy użyć do tego gęstej siatki, która jednocześnie pozwoli na swobodny przepływ powietrza.
Załóż moskitiery
Moskitiery na oknach to totalna podstawa zabezpieczenia mieszkania przed pluskwami. Uchylone okna są jak zaproszenie szkodników do środka. Właśnie z tego powodu pluskwy bardzo szybko rozchodzą się po całych budynkach w okresie wiosenno-letnim. Będąc przy moskitierach, warto wspomnieć też o zabezpieczeniu ciągów wentylacyjnych. Należy użyć do tego gęstej siatki, która jednocześnie pozwoli na swobodny przepływ powietrza.
Sprzątaj zakamarki i regularnie pierz pościel
Pluskiew nie należy kojarzyć z brudem, mogą pojawić się nawet w czystych mieszkaniach. Jednak regularne sprzątanie zakamarków, pozwala szybciej zauważyć szkodniki i od razu podjąć kroki ku dezynsekcji. Na uwadze należy mieć przede wszystkim spód łóżka, ramy obrazów, zasłony czy tylne części drewnianych mebli. Podczas odkurzania warto też odsunąć komodę od ściany i co jakiś czas dokładnie przyjrzeć się listwom przypodłogowym lub przysufitowym jeśli takie posiadamy.
A jeżeli o porządkach mowa, to zalecane jest także regularne pranie pościeli, najlepiej w co najmniej 60 stopniach. Ale uwaga: podobnie jak i sprzątanie, jest to działanie kontrolne i prewencyjne. Pościel czy materace należy co jakiś czas oglądać uważnie pod kątem czarnych plamek (kropek zaschniętej krwi) czy małych białych jaj. Jeżeli na pościeli są ślady pluskiew – kropki krwi, należy jak najszybciej zamówić dezynsekcję. Insekty z pewnością znajdują się też w szczelinach łóżka i innych zakamarkach mieszkania.
Uważaj na używane meble
Decydując się na używane meble, zwłaszcza łóżka, należy je bardzo dokładnie obejrzeć przed wniesieniem do mieszkania. Pluskwy mogą kryć się np. w złączeniach. Duża ostrożność jest konieczna, ponieważ nigdy nie wiadomo, dlaczego ktoś chce się pozbyć starego wyposażenia.
Zachowaj czujność na wakacjach i po powrocie
Pluskwy można przywlec do domu na ubraniach czy w torbie z miejsc użyteczności publicznej. Hotele i hostele, komunikacja publiczna itp. miejsca są narażone na występowanie tych pasożytów. Dlatego pokoje noclegowe warto dokładnie obejrzeć pod kątem występowania pluskiew – przede wszystkim w łóżkach. Po powrocie do domu należy wyprać wszystkie ubrania i dokładnie sprawdzić walizki.
A co jeżeli pluskwy już pojawiły się w domu?
Gdy tylko zauważysz w swoim domu pluskwy, zamów profesjonalny zabieg dezynsekcji. Nie zwlekaj, ponieważ szkodniki te bardzo szybko się rozmnażają i z każdym dniem problem się dosłownie rozrasta. Nie stosuj też tzw. babcinych sposobów – rozsypanie ziół czy inne domowe pułapki nie pomogą. Po profesjonalnej dezynsekcji pluskiew zastosuj indywidualne zalecenia technika i zabezpiecz się przed tymi szkodnikami na przyszłość według naszych porad.
Sprawdź też ABC skutecznej dezynsekcji.