Jak uchronić się przed pluskwami? Jak zabezpieczyć mieszkanie?

Pluskwy to małe, uciążliwe insekty, które mogą pojawić się w każdym mieszkaniu. Bardzo często rozchodzą się po całych blokach czy kamienicach. Nierzadko stanowią problem także w hotelach. A i do domu jednorodzinnego można przywlec je w torbie, plecaku, butach czy na ubraniach. Jak więc uchronić się przed pluskwami? Sprawdź nasze wskazówki.

okno-z-moskitiera

Z  tego artykułu dowiesz się:

1. Co warto wiedzieć o pluskwach?

Co warto wiedzieć o pluskwach?

Pluskwy to uciążliwe owady z rodziny pluskwowatych. Pasożyty te żywią się krwią ludzi i zwierząt. Do najpopularniejszego gatunku należy pluskwa domowa (Cimex lecutratilus), która stanowi powszechny problem w blokach, kamienicach, hotelach czy hostelach. Może występować także w biurach, szpitalach, komunikacji miejskiej czy innych miejscach użyteczności publicznej. Krótko mówiąc – pluskwy domowe mogą pojawić się wszędzie tam, gdzie i ich główni żywiciele, czyli ludzie.

Wśród innych gatunków wyróżnić można także pluskwy jaskółcze (Oeciacus hirundinis) i pluskwy gołębie (Cimex columbarius), które atakują głównie ptaki. Jednak jeżeli gniazda znajdują się w obrębie jakiegoś gospodarstwa domowego (np. przy oknie, na balkonie, przy dachu), insekty te mogą stać się prawdziwym koszmarem również w mieszkaniu. Są o wiele mniejsze od pluskiew domowych, przez co potrafią przejść przez mikro szczeliny np. przy oknach.

Jak zabezpieczyć mieszkanie przed pluskwami?

Pluskwy łatwo przynieść do domu w torbie lub na ubraniach. Ponadto bardzo często migrują między sąsiednimi mieszkaniami przez uchylone okna czy drobne nieszczelności w ścianach. Z tego powodu są prawdziwą zmorą miejskich bloków i kamienic. Ci nieproszeni goście mogą pojawić się nawet w idealnie czystym, nowym czy dopiero co umeblowanym mieszkaniu. Co więc robić? Jak zabezpieczyć się przed pluskwami?

Zlikwiduj każdą najmniejszą szczelinę

Pluskwy to małe owady, które są w stanie przejść z sąsiedniego mieszkania przez milimetrowe szczeliny w ścianach. Przyjrzyj się więc dokładnie wszystkim miejscom, w których znajdują się rury lub inne ciągi instalacyjne. Zainwestuj także w dobre uszczelki w drzwiach wejściowych i balkonowych oraz w oknach. Nawet drobne rozszczelnienie może być ścieżką migracji pluskiew z jednego mieszkania do drugiego.

Załóż moskitiery

Moskitiery na oknach to totalna podstawa zabezpieczenia mieszkania przed pluskwami. Uchylone okna są jak zaproszenie szkodników do środka. Właśnie z tego powodu pluskwy bardzo szybko rozchodzą się po całych budynkach w okresie wiosenno-letnim. Będąc przy moskitierach, warto wspomnieć też o zabezpieczeniu ciągów wentylacyjnych. Należy użyć do tego gęstej siatki, która jednocześnie pozwoli na swobodny przepływ powietrza.

Sprzątaj zakamarki i regularnie pierz pościel

Pluskiew nie należy kojarzyć z brudem, mogą pojawić się nawet w czystych mieszkaniach. Jednak regularne sprzątanie zakamarków, pozwala szybciej zauważyć szkodniki i od razu podjąć kroki ku dezynsekcji. Na uwadze należy mieć przede wszystkim spód łóżka, ramy obrazów, zasłony czy tylne części drewnianych mebli. Podczas odkurzania warto też odsunąć komodę od ściany i co jakiś czas dokładnie przyjrzeć się listwom przypodłogowym lub przysufitowym jeśli takie posiadamy.

A jeżeli o porządkach mowa, to zalecane jest także regularne pranie pościeli, najlepiej w co najmniej 60 stopniach. Ale uwaga: podobnie jak i sprzątanie, jest to działanie kontrolne i prewencyjne. Pościel czy materace należy co jakiś czas oglądać uważnie pod kątem czarnych plamek (kropek zaschniętej krwi) czy małych białych jaj. Jeżeli na pościeli są ślady pluskiew – kropki krwi, należy jak najszybciej zamówić dezynsekcję. Insekty z pewnością znajdują się też w szczelinach łóżka i innych zakamarkach mieszkania.

Uważaj na używane meble

Decydując się na używane meble, zwłaszcza łóżka, należy je bardzo dokładnie obejrzeć przed wniesieniem do mieszkania. Pluskwy mogą kryć się np. w złączeniach. Duża ostrożność jest konieczna, ponieważ nigdy nie wiadomo, dlaczego ktoś chce się pozbyć starego wyposażenia.

Zachowaj czujność na wakacjach i po powrocie

Pluskwy można przywlec do domu na ubraniach czy w torbie z miejsc użyteczności publicznej. Hotele i hostele, komunikacja publiczna itp. miejsca są narażone na występowanie tych pasożytów. Dlatego pokoje noclegowe warto dokładnie obejrzeć pod kątem występowania pluskiew – przede wszystkim w łóżkach. Po powrocie do domu należy wyprać wszystkie ubrania i dokładnie sprawdzić walizki.

A co jeżeli pluskwy już pojawiły się w domu?

Gdy tylko zauważysz w swoim domu pluskwy, zamów profesjonalny zabieg dezynsekcji. Nie zwlekaj, ponieważ szkodniki te bardzo szybko się rozmnażają i z każdym dniem problem się dosłownie rozrasta. Nie stosuj też tzw. babcinych sposobów – rozsypanie ziół czy inne domowe pułapki nie pomogą. Po profesjonalnej dezynsekcji pluskiew zastosuj indywidualne zalecenia technika i zabezpiecz się przed tymi szkodnikami na przyszłość według naszych porad.

Sprawdź też ABC skutecznej dezynsekcji.