Żywiak chlebowiec – jak się pozbyć? Jak rozpoznać?

  • Post author:
  • Post category:Blog
  • Post last modified:11 czerwca, 2024

Zauważasz małe brązowe robaczki na parapecie, w szafkach albo na stole kuchennym? To może być żywiak chlebowiec. Jak się pozbyć tego owada? Czy jest szkodliwy? Po przeczytaniu artykułu będziesz wiedzieć, po czym poznać, czy małe robaczki w domu na ścianie to żywiaki, czy może inne owady i co możesz zrobić, by szybko się ich pozbyć.

czy-zywiak-przenosi-choroby

W tym artykule przeczytasz:

  1. Jak rozpoznać żywiaka chlebowca?
  2. Skąd żywiak chlebowiec bierze się w domu?
  3. Czy żywiak chlebowiec w domu to problem? Choroby i szkody
  4. Jak pozbyć się żywiaka chlebowca? Czego nie lubi ten owad?
  5. Jak chronić się przed żywiakami? Działania prewencyjne

Jak rozpoznać żywiaka chlebowca?

Żywiaki chlebowce (Stegobium paniceum) to małe chrząszcze. Możesz je rozpoznać po niewielkim rozmiarze (mają około 2-4 mm), owalnym kształcie i brązowym kolorze.To co je dodatkowo wyróżnia, to delikatnie owłosione pokrywy skrzydeł. Najczęściej można zauważyć je w miejscach, gdzie przechowywana jest żywność, takich jak kuchenne szafki, spiżarnie. Bytują także w szufladach, gdzie znajdują się produkty zbożowe, suszone owoce, herbaty czy przyprawy.

Żywiaki chlebowce potrafią poruszać się po powierzchniach poziomych i pionowych. Dlatego jeżeli zauważasz brązowe, małe robaczki w domu na ścianie i to głównie w kuchni, to istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że są właśnie żywiaki. Poniżej przedstawiamy przykładowe zdjęcie tego owada.

jak-rozpoznac-zywiaka-chlebowca

W Twoim domu jest plaga żywiaków? Skontaktuj się z nami i zamów dezynsekcję!

+48 885 888 994

Jak wyglądają jaja i larwy żywiaka chlebowca?

Larwy i jaja żywiaka chlebowca wyglądem w ogóle nie przypominają dorosłych osobników. Jaja są białe, owalne i bardzo małe, zwykle mierzące około 0,5 mm długości. Ze względu na niewielki rozmiar i jasny kolor, są trudne do zauważenia gołym okiem. Jaja są składane przez samice bezpośrednio na produktach spożywczych lub w ich pobliżu.

Larwy żywiaka chlebowca też są białe, jednak ich ciało jest nieco zakrzywione i pokryte delikatnymi włoskami. Mają brązową głowę. Gdy są w pełni rozwinięte, osiągają długość około 5 mm. Larwy są bardzo aktywne i szybko przystępują do żerowania, drążąc tunele w produktach spożywczych. To właśnie larwy są odpowiedzialne za większość szkód wyrządzanych przez żywiaka chlebowca, gdyż odżywiają się szeroką gamą suchych produktów spożywczych.

larwa-zywiaka-chlebowca

Skąd żywiak chlebowiec bierze się w domu?

Żywiak chlebowiec dostaje się do domu najczęściej wraz z zakupionymi produktami spożywczymi, które już są zainfekowane w sklepie czy magazynie lub takimi, które otrzymujemy od innych osób albo przywozimy z podróży. Jeśli zauważyłeś małe brązowe robaczki na parapecie, prawdopodobne jest, że dostały się do wnętrza przez otwarte okna, drzwi czy szczeliny. Jest to szczególnie możliwe, jeśli w pobliżu znajdują się magazyny lub sklepy z żywnością. Owady te zazwyczaj zauważane są w kuchni lub spiżarni, dlatego widok żywiaka chlebowca w sypialni lub innym pomieszczeniu w domu może wynikać albo z przypadku, albo z dostępu do pokarmu również w tych miejscach. Jeżeli owadów jest w domu bardzo dużo, to mogą też bardziej migrować między pomieszczeniami.

Czy żywiak chlebowiec zakłada gniazdo?

Żywiak chlebowiec nie zakłada gniazda w tradycyjnym tego słowa znaczeniu, jak robią to niektóre inne owady, np. osy czy mrówki. Zamiast tego, samice żywiaka chlebowca składają jaja bezpośrednio na produktach spożywczych lub w ich bezpośredniej bliskości, w ciepłych i suchych miejscach. Larwy po wykluciu z jaj zaczynają żerować na żywności, drążąc w niej tunele.

Miejsca, w których żywiaki chlebowce składają jaja, mogą obejmować szafki kuchenne, spiżarnie, pojemniki na żywność oraz wszelkie inne obszary, gdzie przechowywane są suche produkty spożywcze. W takich miejscach może dojść do rozwoju większych populacji, jeśli warunki są odpowiednie i nie są podjęte działania zapobiegawcze.

Czy żywiak chlebowiec w domu to problem? Choroby i szkody

Obecność żywiaka chlebowca w domu może niepokoić. Ten mały robaczek raczej nie wzbudza sympatii, szczególnie gdy znajduje się w bezpośrednim kontakcie z produktami spożywczymi. Chociaż żywiak chlebowiec nie przenosi chorób ani nie zaraża, jego obecność obniża standardy higieniczne, co jest niepożądane. Owad ten zanieczyszcza żywność swoimi odchodami i fragmentami ciała oraz przez rozmnażanie i żerowanie. Jest to nie tylko obrzydliwe, ale również potencjalnie niebezpieczne, gdyż nigdy nie wiadomo, jak zainfekowana żywność wpłynie na organizm.

Jednak czy żywiak chlebowiec jest szkodliwy w bezpośrednim kontakcie z człowiekiem? Czy gryzie? Nie, owad ten nie kąsa tak jak np. komary, kleszcze czy pluskwy. Żywiak chlebowiec żeruje wyłącznie na suchych produktach spożywczych, takich jak zboża, mąka, suszone owoce i przyprawy. Dlatego, jeśli zauważysz żywiaka chlebowca w pokoju lub kuchni, skoncentruj się na usunięciu zainfekowanej żywności i utrzymaniu odpowiedniej higieny, aby zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się tych owadów.

zywiak-chlebowiec-jak-wyglada

Jak pozbyć się żywiaka chlebowca? Czego nie lubi ten owad?

Żywiak chlebowiec unika niskich temperatur i nadmiernej wilgotności. Nie może żyć i rozmnażać się, jeśli żywność jest w szczelnie zamkniętych pojemnikach. Czego jeszcze nie lubi żywiak chlebowiec? Niektórzy twierdzą, że unika naturalnych repelentów, takich jak liście laurowe czy cynamon. Jednak w praktyce, gdy owady te już się pojawią, tzw. domowe sposoby na niewiele się zdadzą. Poniżej przedstawiamy porównanie najpopularniejszych metod na żywiaki, zarówno tych babcinych, jak i profesjonalnych.

3 domowe sposoby na żywiaki, które są mitem

Wśród domowych sposobów na żywiaki chlebowce można znaleźć:

1. Wystawianie żywności na słońce. W założeniu promienie słoneczne mają zabić owady i ich larwy. W rzeczywistości krótkotrwałe wystawienie na słońce zwykle nie wystarcza, aby zabić wszystkie stadia rozwojowe owada, zwłaszcza jeśli znajdują się one głęboko w produktach spożywczych.

2. Przechowywanie żywności w torebkach foliowych, co ma zapobiegać przedostawaniu się owadów do żywności. Niestety żywiaki chlebowce potrafią przegryzać się przez cienkie plastikowe torebki. Dlatego przechowywanie żywności w takich opakowaniach nie stanowi skutecznej bariery.

3. Umieszczanie ziół (np. lawendy, mięty) w szafkach, co ma odstraszyć żywiaki chlebowce. W rzeczywistości wydzielane zapachy nie są wystarczająco silne, aby skutecznie zapobiec infestacji

Powyższe metody nie są wystarczająco skuteczne, aby w pełni wyeliminować insekty. Jak więc pozbyć się żywiaka chlebowca? W przypadku rozwijającej się infestacji warto skorzystać z profesjonalnej pomocy i zamówić usługę dezynsekcji.

2 skuteczne metody, by zwalczyć żywiaka

Chcąc szybko i skutecznie pozbyć się żywiaka chlebowca z domu postaw na profesjonalne metody dezynsekcji. Specjaliści stosują atestowane preparaty biobójcze, bezpieczne dla ludzi i zwierząt. Oto dwa najbardziej rekomendowane zabiegi na żywiaka chlebowca:

  1. Oprysk chemiczny – metoda punktowa, idealna do precyzyjnego zastosowania środka w miejscach, gdzie owady są najbardziej aktywne.
  2. Zamgławianie ULV tworzy drobną mgiełkę z mikro kropelkami preparatu, która dociera do wszystkich zakamarków, eliminując żywiaki nawet w trudno dostępnych miejscach. 

Już wiesz, jak zwalczyć żywiaka chlebowca z pomocą profesjonalistów. Możesz pójść o krok dalej i wprowadzić zmiany, które nie wymagają dużo czasu, a dzięki którym masz szansę zmniejszyć ryzyko pojawienia się insektów w przyszłości.

Jak chronić się przed żywiakami? Działania prewencyjne

Aby skutecznie chronić się przed żywiakami chlebowcami, warto sprawdzać suche produkty spożywcze zakupione w sklepie. Oznaką zainfekowania mogą być mikroskopijne dziurki w opakowaniu. Nie zawsze jednak da się je zauważyć, dlatego warto przesypywać i przechowywać żywność w szczelnych pojemnikach z hermetycznymi pokrywkami. Można też regularnie przeglądać zapasy i w przypadku znalezienia oznak infestacji, natychmiast usuwać zainfekowane produkty oraz dokładnie czyścić miejsce ich przechowywania. Jednak jeśli owady mimo to i tak się pojawią, nie należy zwlekać. Najlepiej jak najszybciej skontaktować się z firmą ds. dezynsekcji.

Masz problem z żywiakiem chlebowcem? Zadzwoń!

+48 885 888 994