Zwalczanie moli spożywczych potrafi być prawdziwym utrapieniem, ale nie musi. Jak szybko i skutecznie się ich pozbyć? W artykule porównujemy skuteczność domowych sposobów, aerozoli i profesjonalnych zabiegów dezynsekcji. Dowiesz się również, skąd biorą się mole spożywcze, jak je rozpoznać i jak im przeciwdziałać. Sprawdź nasze metody!
W tym artykule przeczytasz:
- Skąd w ogóle biorą się mole spożywcze?
- Jak odróżnić mole spożywcze od zwykłej ćmy i moli odzieżowych?
- Jak pozbyć się moli spożywczych?
- Jaja i larwy moli spożywczych – jak wytępić szkodniki na wczesnym etapie rozwoju?
- Jak zapobiegać molom spożywczym w przyszłości?
Skąd w ogóle biorą się mole spożywcze?
Mole spożywcze najczęściej dostają się do domów wraz z zakupionymi produktami spożywczymi. Mogą bytować w opakowaniach mąki, ryżu, kaszy, suszonych owoców czy orzechów, ale nie tylko. Inne miejsca, gdzie znajdują schronienie to szczeliny i pęknięcia w kuchennych szafkach, gdzie mogą się rozmnażać. Dlatego bardzo często samo wyrzucenie zainfekowanych produktów i umycie szafek detergentem jest niewystarczające. Dopiero dezynsekcja, a w szczególności zamgławianie ULV pomagają w wyeliminowaniu moli, nawet jeśli są głęboko ukryte.
Jak odróżnić mole spożywcze od zwykłej ćmy i moli odzieżowych?
Mole spożywcze to małe, brązowo-szare owady, które różnią się od zwykłych ciem i moli odzieżowych zarówno wyglądem, jak i bytowaniem. Są mniejsze od ciem i nie są owłosione. Mają też więcej brązu w swoim ubarwieniu niż mole odzieżowe, które są niemal w całości szare. Charakterystyczne dla moli spożywczych jest to, że ich larwy można znaleźć w produktach żywnościowych, co jest najważniejszym wskaźnikiem ich obecności. Ćmy zazwyczaj nie osiedlają się w domach, a mole odzieżowe preferują miejsca, gdzie przechowuje się odzież, szczególnie wełnianą i jedwabną.
Jak pozbyć się moli spożywczych?
Kiedy problem moli spożywczych staje się zauważalny, pierwszym odruchem wielu osób jest sięgnięcie po domowe sposoby, takie jak ocet, liście laurowe, lawenda, goździki czy mieszanki ziół. Choć metody te są popularne, niestety okazują się nieskuteczne w zwalczaniu moli. Niektóre zapachy mogą co najwyżej wykazywać lekkie działanie odstraszające, jednak gdy problem rozwinął się już na dobre, nie wytępią owadów.
Popularnym sposobem na pozbycie się moli są także aerozole dostępne np. w supermarketach. Owszem, czasami udaje się nimi zlikwidować latające owady, jednak wymaga to sporego wysiłku i precyzyjnego stosowania. Niestety, w przypadkach zaawansowanej infestacji, gdy owady namnożyły się w dużej liczbie, skuteczność aerozoli może okazać się niewystarczająca. Zazwyczaj są one za słabe, aby poradzić sobie z dużą ilością owadów i ich jaj.
Zatem jak skutecznie pozbyć się moli spożywczych? Odpowiedzią jest profesjonalna dezynsekcja. Specjaliści wykorzystują silne preparaty biobójcze oraz zaawansowane metody ich aplikacji, takie jak zamgławianie ULV lub oprysk o wysokiej efektywności. Insektycydy stosowane zgodnie z rygorystycznymi standardami BHP i przy użyciu certyfikowanych środków owadobójczych są bezpieczne dla ludzi, zwierząt i środowiska.
Nie pozwól, by mole spożywcze narobiły wielkich szkód. Skontaktuj się z nami!
+48 885 888 994Zamgławianie ULV na mole spożywcze
Zwalczanie moli metodą zamgławiania ULV to technika, która polega na rozpylaniu preparatu w postaci bardzo drobnej mgiełki. Dzięki temu insektycydy mogą dotrzeć do najbardziej ukrytych zakamarków i szczelin. To pozwala na skuteczne zwalczanie owadów w miejscach, które są trudno dostępne. Podczas zamgławiania ULV preparat biobójczy równomiernie rozprzestrzenia się w całym pomieszczeniu i osadza się na wszystkich powierzchniach dookoła.
Oprysk na mole spożywcze
Zwalczanie moli metodą oprysku polega na punktowym rozprowadzeniu preparatu owadobójczego w miejscach, w których najczęściej gromadzą się mole. Działanie kontaktowo-żołądkowe i forma mikrokapsułek sprawia, że mole spożywcze giną w kilka godzin po zetknięciu z preparatem. Substancja biobójcza oblepia odnóża i ciało owada, a następnie przedostaje się do układu pokarmowego, co zatruwa i likwiduje mole.
Jaja i larwy moli spożywczych – jak wytępić szkodniki na wczesnym etapie rozwoju?
Kiedy mole spożywcze latają po kuchni, bez dwóch zdań wiadomo, że mamy problem. Jednak warto pamiętać, że proces infestacji zaczyna się dużo wcześniej, gdy mole składają jaja, a z nich wykluwają się larwy. Rozwój moli spożywczych odbywa się po cichu, w ukryciu. Identyfikacja miejsc, w których dochodzi do składania jaj i rozwoju larw, jest kluczowa w skutecznym wytępieniu tych szkodników.
Mole spożywcze zazwyczaj składają jaja w produktach mącznych, otrębach i cukrze. Gniazdo ma kolor brązowy i składa się z grudek przypominających glinę. Często ukryte jest głęboko w opakowaniach, dlatego bardzo prawdopodobne jest, że konieczne będzie wyrzucenie wszystkich potencjalnie zainfekowanych produktów. Następnie należy dokładnie wyczyścić szafki, półki i pojemniki na żywność. Podjęcie tych kroków w połączeniu z zamgławianiem lub opryskiem powinno pomóc wytępić mole spożywcze całkowicie – od jaj, po larwy i dorosłe osobniki. Jeżeli jednak mimo wszystko problem powraca, konieczne może być też powtórzenie zabiegu dezynsekcji w 2-3 seriach. Ponowne pojawienie się owadów może świadczyć np. o tym, że w jakichś zakamarkach mogły zostać jeszcze jaja, z których wykluły się nowe osobniki.
Jak zapobiegać molom spożywczym w przyszłości?
Aby zapobiec molom w przyszłości, przechowuj produkty spożywcze w szczelnie zamykanych pojemnikach. Najlepiej nadadzą się te szklane lub plastikowe z hermetycznym zamknięciem. Dlaczego? Ponieważ mole nie mogą się do nich dostać. Ponadto regularnie sprawdzaj stan przechowywanej żywności, aby szybko wykryć ewentualne oznaki infestacji. A gdy natkniesz się na ślady bytowania moli, zabierz się za gruntowne sprzątanie i nie zwlekaj z dezynsekcją. Możesz też umieścić w szafkach woreczki z suszoną lawendą, jednak działanie tych zapachowych odstraszaczy jest dosyć ograniczone.