Jakie komary występują w Polsce?

W Polsce, zwłaszcza w okresie letnim, komary stają się nieodłącznym elementem krajobrazu. Kiedy myślimy o komarach, do głowy przychodzą nam wspomnienia uporczywego brzęczenia i swędzących śladów po ugryzieniach. Jednakże, czy zastanawialiście się kiedyś, jakie dokładnie gatunki tych irytujących owadów krążą wokół naszych głów? W tym artykule opowiemy, jakie komary w Polsce pojawiają się najczęściej i czy stanowią zagrożenie. Podpowiemy, jak radzić sobie z ich plagą.

gatunki-komarow-w-polsce

W tym artykule przeczytasz:

  1. Gatunki komarów w Polsce
  2. Duże komary w Polsce – czy to naprawdę samica komara? A jak nie, to co?
  3. Nowe komary w Polsce – skąd się biorą?
  4. Czy komary tygrysie występują w Polsce?
  5. Jak zwalczać komary, jeśli pojawia się ich coraz więcej?
  6. Podsumowanie

Gatunki komarów w Polsce

Spośród około 50 gatunków komarów w Polsce jednym z najczęściej występujących jest komar gatunku Culex pipiens, zwany także komarem domowym lub brzęczącym. Jest to najbardziej rozpowszechniony gatunek komara w Polsce. Komary te zazwyczaj preferują środowiska miejskie i podmiejskie, a ich larwy rozwijają się w zanieczyszczonych zbiornikach wodnych, takich jak kałuże czy nawet stojące wody w kanałach.

komar-brzeczacy

Często występującym gatunkiem komara w naszym kraju jest też komar widliszek (Anopheles maculipennis). Charakteryzuje się długimi, smukłymi nogami oraz wydłużonym ciałem.

Innym powszechnym gatunkiem komara w Polsce jest komar Theobaldia annulata, który wyróżnia się spośród innych charakterystycznym ubarwieniem odnóży – białe i brązowe pierścienie. Ten gatunek często występuje na terenach podmokłych, w pobliżu rzek, bagien i jezior. Są to komary aktywne głównie w godzinach wieczornych i nocnych.

Duże komary w Polsce – czy to naprawdę samica komara? A jak nie, to co?

W naszym kraju nie występują duże komary w tradycyjnym tego słowa znaczeniu. Owady, które często są mylnie identyfikowane jako wielkie to w rzeczywistości koziulki, czyli dużych rozmiarów muchówki z rodziny bąkowatych (Tipulidae). Często nazywane są błędnie samicami komarów. Owszem, w przypadku niektórych gatunków komarów, samice mogą być nieco większe od samców, ale nie są to wielkie różnice. Koziulki natomiast charakteryzują się długimi, smukłymi ciałami oraz długimi nogami, przez co często określane są jako duże komary. W Polsce obecność tych owadów zauważalna jest głównie wiosną i latem, kiedy przypadkowo trafiają do naszych domów. Nie ma się jednak czego obawiać. Choć owady te ze względu na swój rozmiar wyglądają przerażająco, koziulki nie gryzą i są zupełnie nieszkodliwe dla ludzi. W odróżnieniu od komarów, które przenoszą choroby.

duzy-komar-koziulka

Nowe komary w Polsce – skąd się biorą?

Zjawisko zmian klimatycznych może wpływać na migrację i rozprzestrzenianie się nowych komarów w Polsce. Wraz z ociepleniem klimatu niektóre gatunki trafiać do nowych obszarów, gdzie wcześniej nie były obecne. Komary mogą trafiać do Polski z innych krajów na kilka sposobów. Na przykład poprzez podróż wraz z ludźmi i towarami. Mogą schować się w ładunkach transportowych, bagażach, samochodach, statkach czy samolotach podróżujących z zagranicy do Polski. Larwy komarów mogą znajdować się w zbiornikach wodnych lub glebie, które są przemieszczane w ramach handlu roślinami lub materiałem ogrodniczym. W ten sposób mogą przenosić się między różnymi krajami, wraz z importem i eksportem roślin oraz podłoży roślinnych.

Migracje komarów stanowią wyzwanie zarówno dla naukowców, jak i dla społeczeństwa, ponieważ nowe gatunki mogą przynosić ze sobą nowe zagrożenia dla zdrowia ludzkiego. Jednym z największych zagrożeń w Polsce jest komar tygrysi. Jego obecność mogłaby doprowadzić do rozprzestrzeniania się wielu groźnych chorób.

komary-tygrysie-w-europie

Czy komary tygrysie występują w Polsce?

Komary tygrysie od wielu lat rejestrowane są w różnych krajach Europy. Zauważa się je między innymi w Hiszpanii, Chorwacji, a nawet w Niemczech.1 W 2019 roku podejrzewano, że ten gatunek komara jest też w Polsce. W sieci zawrzało po upublicznieniu zdjęcia wykonanego przez emerytowanego pracownika Uniwersytetu Śląskiego, dr Antoniego Winiarskiego. Wynikło z tego wiele sporów i ostatecznie stwierdzono, że to nie ten gatunek komara. Komar tygrysi w Polsce nie występuje, jednak nie należy bagatelizować tych owadów i mieć świadomość o zagrożeniach, jakie niosą, szczególnie jeśli wyjeżdża się na wczasy do krajów tropikalnych. Mimo tego, że aktualnie problem komarów tygrysich nas nie dotyczy, mierzymy się z problemem tworzonym przez gatunki komarów obecne w Polsce.

komar-tygrysi-w-polsce

Jak zwalczać komary, jeśli pojawia się ich coraz więcej?

Jeśli na danym obszarze występuje duża liczba komarów, skutecznym sposobem zwalczania tych insektów może być skorzystanie z usług profesjonalnej firmy zajmującej się odkomarzaniem. Specjalistyczne środki chemiczne oraz sprzęt będą bardziej skuteczne w redukcji populacji komarów niż te, które są dostępne w sprzedaży detalicznej. Jedną z najskuteczniejszych metod stosowanych przez firmę dezynsekcyjną jest oprysk na komary. Zabieg z użyciem preparatów chemicznych przeprowadzany jest w odpowiednich terminach i miejscach, by był skuteczny i bezpieczny dla ludzi oraz środowiska naturalnego.

odkomarzanie-oprysk-na-komary

Podsumowanie

Najczęściej występujące gatunki komarów w Polsce to Culex pipiens i Theobaldia annulata. Duże komary, które często mylnie nazywa się samicami komarów to w rzeczywistości niegroźne koziulki, które tylko z wyglądu przypominają komary. Na chwilę obecną nie musimy obawiać się komara tygrysiego w Polsce, za to mamy sporo pracy z gatunkami, które aktualnie występują w naszym kraju. Oprysk na komary wykonany przez profesjonalną firmę to sposób, by zmniejszyć populację tych owadów na danym terenie.

Źródła:

1 Europejskie Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób – Agencja Unii Europejskiej