Jak wygląda pluskwa domowa? Jak wyglądają jaja?

Jeżeli od jakiegoś czasu zauważasz w swoim domu brązowawe insekty i budzisz się z pogryzieniami na ciele, sprawdź, czy nie są to pluskwy. Wygląd tych owadów jest dość charakterystyczny. Bardzo łatwo przynieść je do domu np. na ubraniach z komunikacji miejskiej. Z artykułu dowiesz się, jak rozpoznać pluskwy i jak je wytępić. A im wcześniej tym lepiej, bo insekty te rozmnażają się bardzo szybko.

pluskwy-pod-lupa

Jak wygląda pluskwa domowa?

Pluskwy domowe to owady pasożytnicze o owalnym, czerwono-brązowym tułowiu. Żywią się krwią ludzi i zwierząt, pobierając ją co kilka dni, jednak bez pożywienia są w stanie przeżyć nawet kilka miesięcy. Powyżej 3 miesięcy potrafią się poddać hibernacji. Osobniki niedożywione są bledsze, w kolorze żółto-brązowym. Pluskwy to insekty bezskrzydłe, osiągające długość 5-7 mm. Kryją się m.in. w łóżkach, za listwami, w meblach. Prowadzą głównie nocną aktywność, jednak w dzień również można je zauważyć.

wyglad-pluskwy

O obecności pluskiew w domu świadczą:

  • żywe lub martwe pluskwy oraz jaja,
  • plamy po krwi – jest to krew strawiona i wydalona przez owady, którą można początkowo zaobserwować na pościeli, ale także wzdłuż szwów materacy,
  • mdły, słodki zapach, przypominający zapach kolendry siewnej/gnijących malin,
  • ukąszenia na skórze.

Jaja pluskiew

Samice pluskwy produkują zazwyczaj od 2 do 3 jaj dziennie. Żyją kilka miesięcy, w związku z czym każda samica w ciągu swojego życia składa około 250-500 jaj. Jaja są koloru kremowego, lekko zagięte i mają około 1 mm długości. Jaja są zwykle składane w szparach, w obrębie ciemnych miejsc. W przypadku odkrycia pluskiew w domu należy natychmiast przeciwdziałać ich rozmnożeniu. Okres rozwoju od jaja do dojrzałej pluskwy w temperaturze pokojowej trwa średnio od 1 do 2 miesięcy. Chcąc pozbyć się nie tylko dorosłych osobników, ale i jaj należy sięgnąć specjalne zabiegi. Sprawdzoną metodą jest wymrażanie pluskiew Cryonite, czyli dezynsekcja termiczna. Dla zwiększonej skuteczności łączona jest często z opryskiem lub zamgławianiem.

Swędzące ślady na ciele

Skutki pogryzienia przez pluskwy domowe są różne – u jednych wystąpi duża reakcja alergiczna, a u innych ślady na ciele nie będą zbytnio uciążliwe. Uczulenie może objawiać się w postaci owalnych śladów o średnicy nawet ponad 5 cm. Zazwyczaj towarzyszy im rumień. Wypukłe, zaczerwienione obrzęki wyglądem przypominają nieco ślady po ukąszeniu pcheł. Zazwyczaj nie są pojedyncze, a występują w grupach. Swego rodzaju skutkiem ubocznym po ugryzieniu pluskwy są także bezsenne noce.