Jak wygląda pluskwa domowa? Jak wyglądają jaja?

Pluskwa domowa to niewielki, ale niezwykle uciążliwy szkodnik występujący w domach i mieszkaniach. Wiedza o tym, jak wygląda pluskwa domowa i jej jaja, jest kluczowa dla skutecznej kontroli i zapobiegania infestacji. W tym artykule przyjrzymy się bliżej charakterystycznym cechom pluskwy domowej oraz temu, jak wyglądają jaja tego owada.

Z  tego artykułu dowiesz się:

  1. Jak wyglądają pluskwy domowe?
  2. Jak wyglądają jaja pluskiew?
  3. Gdzie szukać pluskiew i ich jaj?
  4. Jak wyglądają ślady na ciele po żerowaniu pluskiew?

Jak wyglądają pluskwy domowe?

Pluskwy domowe to owady pasożytnicze o owalnym, czerwono-brązowym tułowiu. Żywią się krwią ludzi i zwierząt, pobierając ją co kilka dni, jednak bez pożywienia są w stanie przeżyć nawet kilka miesięcy. Potrafią przejść w stan uśpienia, znany pod pojęciami takimi jak hibernacja czy diapauza. Osobniki niedożywione są bledsze, w kolorze żółto-brązowym. Pluskwy to insekty bezskrzydłe, osiągające długość 5-7 mm. Kryją się m.in. w łóżkach, za listwami, w meblach. Prowadzą głównie nocną aktywność, jednak w dzień również można je zauważyć.

wyglad-pluskwy

O obecności pluskiew w domu świadczą:

  • żywe lub martwe pluskwy oraz jaja,
  • plamy po krwi – jest to krew strawiona i wydalona przez owady, którą można początkowo zaobserwować na pościeli, ale także wzdłuż szwów materacy,
  • mdły, słodki zapach, przypominający zapach kolendry siewnej/gnijących malin,
  • ukąszenia na skórze.

Jak wyglądają jaja pluskiew?

Samice pluskwy produkują zazwyczaj od 2 do 3 jaj dziennie. Żyją kilka miesięcy, w związku z czym każda samica w ciągu swojego życia składa około 250-500 jaj. Jaja są koloru kremowego, lekko zagięte i mają około 1 mm długości. Jaja są zwykle składane w szparach, w obrębie ciemnych miejsc. W przypadku odkrycia pluskiew w domu należy natychmiast przeciwdziałać ich rozmnożeniu. Okres rozwoju od jaja do dojrzałej pluskwy w temperaturze pokojowej trwa średnio od 1 do 2 miesięcy.

Chcąc pozbyć się nie tylko dorosłych osobników, ale i jaj należy sięgnąć po specjalne zabiegi. Sprawdzoną metodą jest wymrażanie pluskiew Cryonite, czyli dezynsekcja termiczna. Dla zwiększonej skuteczności łączona jest często z opryskiem lub zamgławianiem ULV. Taki zintegrowany sposób zwalczania pluskiew nazywany jest metodą IPM i w większości przypadków przynosi efekty  już po jednej wizycie technika.


Gdzie szukać pluskiew i ich jaj?

Znajomość miejsc, w których należy szukać jaj oraz dorosłych osobników pluskwy domowej, jest kluczowe do skutecznego zarządzania i zapobiegania infestacji. Pluskwy domowe i ich jaja można znaleźć w wielu różnych miejscach w domu, zwłaszcza tam, gdzie ludzie spędzają dużo czasu w bezruchu, na przykład podczas snu.

1. Sypialnia – pierwsze miejsce do sprawdzenia:

  • Materace i szwy materacy: Pluskwy często ukrywają się w szwach, przeszyciach oraz innych zakamarkach materacy.
  • Łóżko i jego konstrukcja: Sprawdź ramę łóżka, zwłaszcza jeśli jest drewniana. Zwróć uwagę na wszelkie pęknięcia i szczeliny.
  • Pościel i poduszki: Nie zapominaj o sprawdzaniu zakamarków pościeli, poduszek i kołder.

2. Meble tapicerowane:

  • Kanapy i fotele: Szczeliny, zakamarki oraz obszary pod poduszkami są częstym miejscem ukrywania się pluskiew i ich jaj.
  • Zasłony: Sprawdź również zasłony, zwłaszcza te w pobliżu łóżek i mebli tapicerowanych.

3. Ściany i podłogi:

  • Listwy przypodłogowe i tapety: Pluskwy mogą się chować za listwami przypodłogowymi oraz pod tapetami.
  • Gniazdka elektryczne: Również wokół gniazdek elektrycznych mogą gromadzić się te owady.

4. Osobiste przedmioty:

  • Ubrania i bagaże: Szczególnie po podróżach warto dokładnie sprawdzić bagaże oraz ubrania.
  • Biblioteczki, obrazy i zegary: Wszelkie małe szczeliny i zakamarki w tych przedmiotach mogą być potencjalnym schronieniem.

5. Inne potencjalne miejsca:

  • Sprzęt elektroniczny: Sprawdź również wokół telewizorów, komputerów, konsol do gier.
  • Zwierzęta domowe i ich legowiska: Chociaż pluskwy preferują ludzi, mogą czasowo przebywać w miejscach odpoczynku zwierząt.

Regularne kontrole tych miejsc mogą pomóc w szybkim wykryciu i zapobieganiu rozprzestrzeniania się pluskiew. Jeśli zauważysz oznaki obecności pluskiew lub ich jaj, zaleca się skontaktowanie się z profesjonalistami ds. kontroli szkodników, którzy pomogą w skutecznym zwalczaniu i zapobieganiu dalszym infestacjom.

Jak wyglądają ślady na ciele po żerowaniu pluskiew?

Skutki pogryzienia przez pluskwy domowe są różne – u jednych wystąpi duża reakcja alergiczna, a u innych ślady na ciele nie będą zbytnio uciążliwe. Uczulenie może objawiać się w postaci owalnych śladów o średnicy nawet ponad 5 cm. Zazwyczaj towarzyszy im rumień. Wypukłe, zaczerwienione obrzęki wyglądem przypominają nieco ślady po ukąszeniu pcheł. Zazwyczaj nie są pojedyncze, a występują w grupach. Swego rodzaju skutkiem ubocznym po ugryzieniu pluskwy są także bezsenne noce.