Naturalny wróg pluskwy domowej – czy taki istnieje?

Pluskwy są odporne na trudne warunki. Żywią się krwią ludzi i zwierząt, ale bez pożywienia mogą przetrwać nawet kilka miesięcy. Posiadają zdolność do hibernacji i uodparniania się na insektycydy. Brzmi jakby były niezniszczalne? Na szczęście nie są. Ale czy istnieje naturalny wróg pluskwy domowej? Jak uporać się z tymi szkodnikami? Odpowiedź znajdziesz w artykule.

natura

Z  tego artykułu dowiesz się:

  1. Czy to na pewno pluskwa?
  2. Co jest naturalnym wrogiem pluskwy domowej w przyrodzie?
  3. Naturalny wróg pluskwy w postaci kwiatka czy olejku? Nie daj się na to nabrać!
  4. Czy istnieje skuteczny naturalny sposób na pluskwy?

Czy to na pewno pluskwa?

Pluskwa domowa ma kilka charakterystycznych cech. Jedną z nich jest czerwono-brązowy kolor tułowia. Na ubarwienie pluskwy wpływa to, że żywi się krwią ludzi i zwierząt. Przez to też oznaką jej bytowania są czarne kropki na łóżku czy ścianach, albo plamki krwi na pościeli. Są to właśnie kropki zaschniętej krwi pozostawione przez pluskwy podczas żerowania. U niektórych osób po ukąszeniu pluskwy na ciele mogą pozostać swędzące ślady czy nawet większa reakcja alergiczna. Zależy to jednak od indywidualnej reakcji organizmu. Co jeszcze może świadczyć o tym, że w domu są pluskwy? Brązowe, beżowe wylinki i białe jaja, które można znaleźć nie tylko w łóżku, ale i innych częściach mieszkania – praktycznie wszędzie tam, gdzie rozeszły się pluskwy.

Więcej informacji w artykule: Jak wygląda pluskwa domowa?

Co jest naturalnym wrogiem pluskwy domowej w przyrodzie?

Pluskwa domowa to pasożytniczy insekt, który jest w stanie przetrwać w trudnych warunkach. W przypadku braku pożywienia powyżej 3 miesięcy przechodzi w stan hibernacji. Jak można ją zwalczyć? Czy istnieje naturalny wróg pluskwy domowej? Czy może być pomocny?

W przyrodzie za naturalnego wroga pluskwy domowej uznaje się zajadka domowego (Reduvius personatus). Zarówno jeden, jak i drugi owad należy do rodziny pluskwiaków. Zajadek domowy jest jednak trzy czy nawet cztery razy większy od pluskwy – osiąga średnio 16-19 mm długości. Różni się także kolorem i kształtem, ponieważ ich odwłok jest bardziej podłużny, spłaszczony i czarny lub ciemnobrunatny. Zajadek domowy pokryty jest też drobnymi włoskami. Jest nie tylko naturalnym wrogiem pluskwy domowej, ale i pajęczaków czy muchówek. Żywi się też larwami innych owadów. Występuje w domach mieszkalnych i budynkach gospodarczych.

Innym naturalnym wrogiem pluskwy domowej są pająki, a także karaluchy. Oczywiste jest jednak to, że nie należy stosować ich jako antidotum. Podobnie zresztą jak zajadków domowych. Aby wytępić pluskwy, trzeba działać w sposób dobrze przemyślany.

Naturalny wróg pluskwy w postaci kwiatka czy olejku? Nie daj się na to nabrać!

W sieci pojawia się wiele nieprawdziwych informacji na temat tzw. domowych sposobów dezynsekcji czy naturalnych wrogów pluskiew. Stanowczo przed nimi przestrzegamy. Żaden kwiat o specyficznym zapachu, olejek eteryczny, goździki czy babcine mikstury nie zwalczą tych szkodników. Należy podkreślić to bardzo wyraźnie, ponieważ wiara w takie mity doprowadzi jedynie do pogorszenia się problemu. Poziom zapluskwienia się zwiększy, owady rozejdą się po całym mieszkaniu, a tym samym ich zwalczenie będzie trudniejsze. Jeżeli zauważysz pluskwy w domu, działaj szybko i odpowiedzialnie – zamów profesjonalny zabieg dezynsekcji.

Czy istnieje skuteczny naturalny sposób na pluskwy?

Szukasz naturalnego wroga lub sposobu na pluskwy, bo nie chcesz lub nie możesz stosować chemicznych środków biobójczych? Mamy na to rozwiązanie. Jest nim ekologiczne wymrażanie pluskiew Cryonite. Metoda ta wykorzystuje dwutlenek węgla, który ma postać tzw. suchego śniegu. Mroźny CO2 unicestwia pluskwy natychmiast. Dzięki temu w większości przypadków owady udaje się wytępić już po pierwszym zabiegu. Wpływ na skuteczność odpluskwiania ma jednak także poziom infestacji, przygotowanie mieszkania do dezynsekcji oraz wdrożenie zaleceń pozabiegowych.

Problem z pluskwami? Zadzwoń!

+48 885 888 994