Sen jest bardzo ważnym elementem wpływającym na nasze zdrowie psychiczne i fizyczne – ale co w przypadku, gdy odbierają go nam małe, gryzące robaki w łóżku? Jeśli budzisz się rano ze śladami ugryzień lub wręcz nie możesz zmrużyć oka całą noc przez swędzące ukąszenia, sprawdź, co za szkodniki mogą być tego powodem. W artykule podpowiadamy, jak zidentyfikować i jak pozbyć się robaków z łóżka.
W artykule przybliżamy:
- Gryzące robaki w łóżku – rodzaje
- Jak sprawdzić czy gryzącymi robakami w łóżku są pluskwy?
- Czy na małe robaki w łóżku istnieją domowe sposoby?
- Jak pozbyć się gryzących robaków z łóżka?
Gryzące robaki w łóżku – rodzaje
Jakie robaki mogą być w łóżku? Możemy wymienić kilka ich rodzajów. Oto przykłady:
Pluskwy domowe
Najczęściej występujące gryzące robaki w łóżku. Mają charakterystyczną spłaszczoną budowę ciała, niewielki rozmiar (średnio 5-7 mm) i są dość powolne. Te czerwone, a czasem brunatne, niemalże czarne robaki w łóżku (w zależności od stadium i stopnia ich najedzenia) mogą szybko stać się prawdziwym utrapieniem.
Pchły
Masz z nimi do czynienia, jeśli zauważasz małe, czarne robaki w łóżku, które szybko skaczą po pościeli. Jest to ich główna cecha, po której można odróżnić je od pluskiew czy innych szkodników.
Gryzki
Zwykle rzadko można znaleźć te robaki w łóżku, uchodzą bowiem za szkodniki magazynowe, ale istnieją przypadki, gdzie gryzki znajdowano wewnątrz materacy z wypełnieniem ekologicznym, jak chociażby łuską gryczaną.
Roztocza w pościeli
Chociaż nie są to typowe robaki, a niewidoczne gołym okiem pajęczaki, to mogą występować w łóżku, w pościeli i potrafią bardzo zaszkodzić. Żyją tam, gdzie kurz, a osoby uczulone na ich odchody mogą doznawać bardzo nieprzyjemnych objawów ich bliskiego bytowania, takich jak kichanie, łzawiące oczy, a także intensywne swędzenie czy nawet pieczenie skóry. Alergicy mogą mieć więc wrażenie, jakby coś ich pogryzło.
Jak sprawdzić czy gryzącymi robakami w łóżku są pluskwy?
W wielu przypadkach gryzące robaki w łóżku to właśnie pluskwa domowa. Ze zwalczaniem pluskiew nie należy zwlekać. Jeśli pojawiły się u Ciebie jakiekolwiek podejrzenia co do ich obecności, zidentyfikuj problem. Aby sprawdzić, czy to właśnie te małe robaki gryzą Cię w nocy, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii, takich jak skutki ich bytowania.
Pluskwy domowe to małe, płaskie owady, które potrafią skutecznie ukrywać się w szczelinach i zakamarkach mebli. Pierwszym krokiem w poszukiwaniach jest dokładne obejrzenie materaca oraz ramy łóżka. Należy zwrócić uwagę na ciemne plamki, które mogą być ich odchodami lub zaschniętymi śladami krwi (robaki w łóżku mogły być przez nas przypadkowo rozgniecione po nocnym żerowaniu).
Kolejnym sygnałem, który może wskazywać na obecność tych małych gryzących robaków w materacu czy szczelinach mebla, są ślady ukąszeń pojawiające się w liniach lub grupach. Warto pamiętać, że pluskwy są aktywne nocą, co oznacza, że kąsają głównie podczas snu. Jeśli budzisz się z niepokojącymi śladami na skórze, może to być właśnie oznaką bytowania tych robaków w łóżku.
Niektórzy wskazują też na charakterystyczny słodkawy zapach, który pojawia się w zapluskwionym pomieszczeniu. Przy wysokim poziomie infestacji zauważalne mogą być też same robaki, nie tylko pod łóżkiem, ale i na firankach, za ramami obrazów, w pobliżu listew czy w innych zakamarkach mieszkania. Gdy jest ich już bardzo dużo, można natknąć się też na ich wylinki.
Czy na małe robaki w łóżku istnieją domowe sposoby?
Bez względu na to czy chodzi o pluskwy, pchły, gryzki, czy inne robaki w łóżku domowe sposoby nie sprawdzą się najlepiej. Zioła, olejki eteryczne, parownice, goździki czy ziemia okrzemkowa to coś, co trzeba włożyć między bajki. Nie są one skutecznymi sposobami na walkę z żadnymi gryzącymi robakami, zwłaszcza takimi jak pluskwy, o czym więcej przeczytasz tutaj.
Jak pozbyć się gryzących robaków z łóżka?
Na rynku dostępnych jest kilka różnych metod walki z robakami. Są to profesjonalne zabiegi przeprowadzane przez odpowiednio przeszkolonych techników, wyposażonych w odzież ochronną i specjalistyczny sprzęt. Do najpopularniejszych należą:
- Oprysk – jedna z tradycyjnych metod, która polega na aplikacji specjalistycznych środków owadobójczych w sposób punktowy, w głównych miejscach bytowania szkodników. Może być stosowana do zwalczania różnego rodzaju robaków.
- Zamgławianie ULV – metoda, która umożliwia dotarcie do trudno dostępnych miejsc, gdzie mogą ukrywać się robaki. Preparaty owadobójcze rozprowadzane są w postaci gęstej mgiełki. Podobnie jak oprysk stosuje się ją na różne robaki biegające i latające.
- Wymrażanie Cryonite® – nowoczesna i ekologiczna metoda, którą wykorzystuje ekstremalnie niskie temperatury i zwalcza insekty za pomocą tzw. suchego lodu. Sprawdzi się wtedy, gdy gryzącymi robakami w łóżku są pluskwy domowe. Jest to jedna z najskuteczniejszych metod odpluskwiania, ponieważ eliminuje zarówno dorosłe osobniki, jak i jaja, dzięki czemu w większości przypadków wystarczy wykonać tylko jeden zabieg.
- Metoda IPM, czyli zintegrowane podejście do zwalczania szkodników, to rozwiązanie o najwyższej skuteczności. Polecane jest w szczególności na pluskwy i w przypadku tych robaków polega na połączeniu metody wymrażania, które działa natychmiast z chemicznym opryskiem lub zamgławianiem o działaniu długotrwałym.
Znasz już metody na gryzące insekty, ale nie wiesz, co wybrać? Skontaktuj się ze specjalistami, którzy podpowiedzą Ci, jak najlepiej pozbyć się pluskiew czy innych robaków w łóżku. Nie zwlekaj! Ignorowanie problemu naraża Cię na rozprzestrzeniającą się infestację. Reaguj szybko dla zdrowia, komfortu i higieny.