Ślady po ukąszeniu przez insekty mogą przybierać różną postać. Jeżeli chodzi o ugryzienie pluskwy, najczęściej występuje świąd i skupiska małych czerwonych plamek przypominających wysypkę, np. na ramionach. Ślady po ukąszeniu znikają zazwyczaj po kilku dniach, jednak może wystąpić też rumień czy większa reakcja alergiczna. Sprawdź, czy masz się czym martwić.

Ugryzienia pluskwy – objawy
Po ugryzieniu pluskwy objawy na ciele mogą, ale nie muszą wystąpić. Jest to kwestia indywidualna, uzależniona od reakcji obronnej danego organizmu. Poniżej odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania w tym zakresie. Sprawdź, czego możesz się spodziewać, a o co nie musisz się martwić.
1. Czy ugryzienie pluskwy boli?
Ugryzienie pluskwy nie jest bolesne. Owady te żerują głównie nocą, kiedy żywiciel jest w fazie snu i nie jest w stanie tego odczuć czy zauważyć. Ślady powstałe po ukąszeniu pluskwy również nie powodują bólu, zarówno same w sobie, jak i podczas dotyku.
2. Czy ugryzienie pluskwy swędzi? Czy powstaje rumień i rany?
Jest to bardzo indywidualna kwestia. U jedynych osób ukąszenie pluskwy może wiązać się z uporczywym swędzeniem skóry, a u innych reakcja ta może nie wystąpić wcale. Bywają jednak przypadki, gdy pojawia się reakcja alergiczna. Poza swędzeniem może mieć ona postać opuchlizny. Czasami występuje też rumień po ugryzieniu pluskwy. Co ważne, nawet gdy ślady po ugryzieniach przez pluskwy bardzo swędzą, nie wolno ich rozdrapywać. Podobnie jak po ukąszeniach np. przez komary, takie działanie może doprowadzić do powstania nieprzyjemnych ran.
3. Jak rozpoznać ugryzienie pluskwy? Jak wygląda ślad?
Ślady po ugryzieniu pluskwy najczęściej układają się obok siebie w linii prostej lub w trójkąt. Są to skupiska zazwyczaj od dwóch do pięciu plamek. Występują przeważnie w częściach ciała takich jak twarz, ręce, przedramiona, brzuch, plecy i nogi. Co istotne, u jednych osób będą to mocno czerwone plamy, a u innych bledsze, bardziej różowawe ślady. Podobnie jak ze swędzeniem, które u jednych wystąpi, a u innych nie.


4. Ugryzienie pchły a pluskwy
Ślady po ugryzieniu pchły a pluskwy mają inny wygląd. Pchły gryzą przeważnie na kostkach czy w okolicach podudzia. Ślady po ich ukąszeniach rzadziej można spotkać np. w talii, czy miejscach zgięć, na wysokości kolan czy łokci. O ile nie do końca można mówić o bąblach po ugryzieniu pluskwy, to po ukąszeniach przez pchły na ciele można zauważyć swego rodzaju „guzki” o czerwonym zabarwieniu. Charakterystyczne jest też to, że na ich środku mieści się krwista kropka. Występuje w miejscu wkłucia się insekta w skórę. Podobnie jak po ukąszeniu pluskwy, ślady po żerowaniu pcheł na ciele występują w grupach, średnio 3-4 plamki obok siebie. Jeżeli chodzi o inne objawy niż wygląd, to z pewnością można wymienić silne swędzenie.
5. Ugryzienie pluskwy a komara
Ugryzienie pluskwy a komara jest mylone dosyć często. Oba insekty pozostawiają czerwone ślady na ciele, które mogą uporczywie swędzieć. To po czym najłatwiej można odróżnić ugryzienie komara a pluskwy to ułożenie śladów. Ślady po ukąszeniu pluskwy układają się w jednej linii lub w trójkąt. Bąble po pogryzieniu przez komary rozproszone są najczęściej po całym ciele.

Co pomaga na ugryzienie pluskwy? Jak leczyć? Czym smarować?
Jesteś już pewien, że masz do czynienia ze śladami po ugryzieniu pluskwy? Bez względu na to, jak silnie zareagowało na to twoje ciało w pierwszej kolejności zadbaj o higienę i przemyj zaczerwienione miejsca wodą. W aptece znajdziesz też wiele środków łagodzących świąd skóry. Zapytaj farmaceutę, jaka maść na ukąszenia pluskwy będzie najlepsza i jak często należy smarować ciało. Pamiętaj, że w przypadku reakcji alergicznej należy koniecznie udać się na konsultację do lekarza. Specjalista obejrzy dokładnie miejsca ugryzień i zaleci odpowiednie leczenie.

Lepiej zapobiegać niż leczyć
Najważniejsze jest to, by od razu po zauważeniu pluskiew w domu zareagować, zwalczyć problem i przeciwdziałać rozmnażaniu się insektów. W takim wypadku należy skontaktować się ze specjalistami od dezynsekcji. Skuteczne w walce z pluskwami domowymi będą zabiegi takie jak wymrażanie Cryonite. Jest to innowacyjna metoda, która może przynieść pełną skuteczność nawet po jednym zabiegu. Do tradycyjnych rozwiązań należy zamgławianie ULV, które działa również na inne insekty, takie jak karaluchy czy rybiki. Trzecią alternatywną metodą na pluskwy jest oprysk, polegający na punktowym rozprowadzeniu środka owadobójczego.
Najbardziej polecanym rozwiązaniem jest jednak metoda IPM na pluskwy, czyli dezynsekcja łączona. Polega to na zastosowaniu dwóch technik zwalczania insektów podczas jednego zabiegu – Cryonite i zabiegu chemicznego.
Pluskwy zwalczone i co dalej? Jak zapobiegać ich pojawieniu się w przyszłości? Jeżeli chodzi o działania prewencyjne, to co jakiś czas warto sprawdzać dokładnie meble pod kątem obecności insektów i jaj. Pluskwy w domu na pierwszy rzut oka są niezauważalne, dorosłe osobniki osiągają wielkość pestki jabłka.