Ugryzienie pluskwy – jak wygląda?

Pogryzienie przez insekty może przybierać różną postać, czasami nawet nie jest charakterystyczne. W przypadku ugryzienia pluskwy, która żywi się krwią człowieka, najczęściej występuje świąd i skupiska małych czerwonych plamek przypominających wysypkę, np. na ramionach. Ślady po ukąszeniu znikają zazwyczaj po kilku dniach, jednak może wystąpić też reakcja alergiczna. Wtedy warto udać się do specjalisty.

pogryzienia-pluskiew

Objawy ugryzienia pluskiew

Pluskwy domowe atakują najczęściej nocą, kiedy żywiciel jest w fazie snu. Pasożyty wybierają miejsca najmniej owłosionych fragmentów ciała. Samo ugryzienie pluskwy nie jest niebezpieczne dla zdrowia, jednak wiąże się z uporczywym swędzeniem skóry i objawia się czerwonymi plamkami na ciele, które z czasem mogą zmienić się w rumienie. Ślady po ugryzieniach przez pluskwy układają się w linii prostej obok siebie, zazwyczaj od czterech do siedmiu plamek. Najbardziej podatne na ukąszenia pluskwy są takie fragmenty ciała, jak twarz, ręce, przedramiona, brzuch i plecy. Nie należy drapać i rozdrapywać miejsc ukąszeń, ponieważ spowoduje to większy ból i wydłuży czas gojenia się ran.

Jak zapobiegać powikłaniom po pogryzieniach?

Powikłania po ukąszeniach przez pluskwy są nieprzyjemne, w pierwszej kolejności trzeba zadbać o higienę i przemyć zaczerwienione miejsca wodą, użyć środka łagodzącego na świąd skóry. W przypadku reakcji alergicznej należy udać się na konsultację do lekarza, który obejrzy dokładnie miejsca ugryzień i zastosuje odpowiednie leczenie. Najważniejsze jest to, by po zauważeniu pluskiew w domu przeciwdziałać ich rozmnażaniu. W takim wypadku należy skontaktować się ze specjalistami od dezynsekcji.

Skuteczne w walce z pluskwami domowymi będą zabiegi takie, jak wymrażanie Cryonite. Jest to innowacyjna metoda, która przynosi pełną skuteczność nawet po jednym zabiegu. Do tradycyjnych rozwiązań należy zamgławianie ULV, które działa również na inne insekty, takie jak karaluchy czy rybiki. Zabieg ten należy jednak powtarzać 2-3 razy dla uzyskania pełnego efektu. Podobnie jest w przypadku oprysku na owady, czyli trzeciej metodzie dezynsekcji pluskiew.

Jeżeli natomiast chodzi o działania prewencyjne, to poza niebagatelizowaniem ugryzień skóry, warto sprawdzać dokładnie meble pod kątem obecności insektów i jaj. Pluskwy na pierwszy rzut oka są niezauważalne, dorosłe osobniki osiągają wielkość pestki jabłka.

Dodaj komentarz