Jak wygląda ślad po ugryzieniu pluskwy? Czy powstaje rumień i czy swędzi?

Ślady po ugryzieniu pluskwy mają zazwyczaj postać czerwonych plamek, a ich wygląd często mylony jest ze śladami po ukąszeniu komara. Jednak u każdego mogą przybierać nieco odmienną formę. Poniżej w artykule znajdziesz dokładne wyjaśnienie, jak rozpoznać objawy pogryzienia przez pluskwy oraz zdjęcia śladów na ciele. Sprawdź, dlaczego u niektórych osób powstaje rumień i swędzenie, a u innych nie ma żadnych symptomów.

slady-po-ukaszeniu-pluskwy

W tym artykule przeczytasz:

  1. Czy pluskwy gryzą?
  2. Kiedy kąsają pluskwy? Czy każdy jest narażony na ugryzienia?
  3. Jakie są objawy ugryzienia pluskiew?
  4. A co z ugryzieniem pluskwy u dzieci?
  5. Co pomaga na ugryzienie pluskwy? Jak leczyć? Czym smarować?
  6. Czy można zapobiegać ugryzieniom pluskiew?

Czy pluskwy gryzą?

Tak, pluskwy gryzą, a dokładanie kąsają ludzi a nawet zwierzęta domowe. Są owadami pasożytniczymi, a do życia potrzebują krwi ssaków ciepłokrwistych. Posiadają długi i cienki aparat gębowy zwany kłujką, którym przebijają skórę. W rzeczywistości więc ich mechanizm karmienia opiera się na nakłuwaniu, a nie na gryzieniu. Dlatego chociaż potocznie przyjęło się mówić o ugryzieniach pluskiew, to de facto chodzi o ukąszenia pluskiew. Jednak nie terminologią, a powodami i skutkami kąsania pluskiew zajmiemy się w kolejnych akapitach niniejszego artykułu.

aparat-klujaco-gebowy-pluskwa

Kiedy kąsają pluskwy? Czy każdy jest narażony na ugryzienia?

Pluskwy kąsają głównie w nocy, kiedy ich żywiciele śpią, co ułatwia im dostęp do pokarmu. Nie są wybredne co do swoich żywicieli i mogą kąsać każdego, niezależnie od wieku czy stanu zdrowia. Zauważenie na ciele dziwnych śladów ugryzień po nocy jest często pierwszym sygnałem alarmującym o obecności pluskiew. Jednak nie u wszystkich osób musi wystąpić reakcja skórna. Czasami dwie osoby śpią w tym samym łóżku, a tylko u jednej pojawią się czerwone, zazwyczaj swędzące ślady. Każdy organizm jest inny. Jednak wbrew pozorom pojawienie się wyraźnych śladów ugryzienia jest niekiedy lepszą sytuacją niż ich brak. Pozwala szybciej zidentyfikować problem i go usunąć. Pluskwy ukrywają się w szczelinach łóżka i ograniczają swoją aktywność za dnia, dlatego ich dostrzeżenie nie jest wcale takie proste. Problem może rozwijać się więc po cichu i zostać dostrzeżony, dopiero wtedy, gdy pluskwy rozmnożą się już na większą skalę.

pluskwa-ugryzienia-zdjecie

Jakie są objawy ugryzienia pluskiew?

Objawy ugryzienia pluskiew mogą wystąpić w zasadzie 3: standardowa reakcja skórna, silna reakcja alergiczna lub całkowity brak śladów na ciele. Jest to kwestia indywidualna, uzależniona od reakcji obronnej danego organizmu. Wątek ten rozwijamy poniżej, odpowiadając na 6 najczęstszych pytań, zadawanych wokół tego tematu. Sprawdź je koniecznie, jeżeli podejrzewasz, że mogły pokąsać cię pluskwy.

1. Jak rozpoznać ugryzienie pluskwy? Jak wygląda ślad?

Pierwszym sygnałem, który pomaga rozpoznać ugryzienie pluskwy jest pojawienie się czerwonych śladów na ciele po nocy. Ich wygląd, a dokładnie barwa może się nieco różnić w zależności od osoby. U niektórych ludzi będą to mocno czerwone plamy, a u innych bledsze, bardziej różowawe ślady. Ślady po ukąszeniu pluskwy występują w skupiskach – przeważnie dwie do pięciu plamek w linii prostej lub w kształcie trójkąta. Pluskwy gryzą przeważnie w częściach ciała takich jak twarz, ręce, przedramiona, brzuch, plecy i nogi.

2. Czy ugryzienie pluskwy boli?

Ugryzienie pluskwy nie jest bolesne. Owady te żerują głównie nocą, kiedy żywiciel jest w fazie snu i nie jest w stanie tego odczuć czy zauważyć. Ślady powstałe po ukąszeniu pluskwy zazwyczaj także nie powodują bólu, zarówno same w sobie, jak i podczas dotyku. Wyjątkiem może być silna reakcja alergiczna.

3. Czy ugryzienie pluskwy swędzi?

Ugryzienie pluskwy może wiązać się z uporczywym swędzeniem i jest to dosyć powszechna reakcja skórna. Jednak nie można powiedzieć, że występuje u 100% osób pokąsanych przez te owady. Jest to bardzo indywidualna kwestia, podobnie jak czerwone ślady na ciele.

4. Czy po ukąszeniu pluskwy powstaje rumień i rany?

U osób wyjątkowo wrażliwych może powstać rumień na ciele, a nawet opuchlizna. Jest to jednak sytuacja, w której prawdopodobnie mamy do czynienia z silną reakcją alergiczną. W takim przypadku należy niezwłocznie udać się do lekarza. Ukąszenie pluskiew nie powoduje natomiast samo z siebie ran. Rany mogą powstać jedynie na skutek drapania swędzącego ciała. Warto przy tym podkreślić, że gdy skóra jest rozdrapana, jej naturalna bariera ochronna jest uszkodzona, co ułatwia dostęp patogenom, takim jak bakterie, wirusy lub grzyby, do wnętrza organizmu. Dlatego ważne by pamiętać, że nawet gdy ślady po ugryzieniach bardzo swędzą, nie wolno ich rozdrapywać.

5. Ugryzienie pchły a pluskwy – czym się różnią?

Ślady po ugryzieniu pchły a pluskwy mają inny wygląd. Pchły gryzą przeważnie na kostkach czy w okolicach podudzia. Ślady po ich ukąszeniach rzadziej można spotkać np. w talii, czy miejscach zgięć, na wysokości kolan czy łokci. O ile nie do końca można mówić o bąblach po ugryzieniu pluskwy, to po ukąszeniach przez pchły na ciele można zauważyć swego rodzaju „guzki” o czerwonym zabarwieniu. Charakterystyczne jest też to, że na ich środku mieści się krwista kropka. Występuje w miejscu wkłucia się insekta w skórę. Podobnie jak po ukąszeniu pluskwy, ślady po żerowaniu pcheł na ciele występują w grupach, średnio 3-4 plamki obok siebie. Jeżeli chodzi o inne objawy niż wygląd, to z pewnością można wymienić silne swędzenie.

ugryzienie-pchly
Ślad po ugryzieniu pchły

6. Ugryzienie pluskwy a komara – jak rozpoznać?

Ugryzienie pluskwy a komara jest mylone dosyć często. Oba insekty pozostawiają czerwone ślady na ciele, które mogą uporczywie swędzieć. To po czym najłatwiej można odróżnić ugryzienie komara a pluskwy to ułożenie śladów. Ślady po ukąszeniu pluskwy układają się w jednej linii lub w trójkąt. Bąble po pogryzieniu przez komary rozproszone są najczęściej po całym ciele.

ukaszenie-pluskwy-a-komara-zdjecia-porownanie
Po lewej – ugryzienia pluskiew. Po prawej – ugryzienie komara.

A co z ugryzieniem pluskwy u dzieci?

Ugryzienia pluskwy u dzieci wywołują podobne objawy co u dorosłych, jednak u dzieci reakcje skórne mogą być nasilone. Maluchy mogą być również bardziej narażone na infekcje z powodu częstszego drapania swędzących miejsc. Ślady po ukąszeniu pluskwy u dzieci mają postać skupiska czerwonych plamek, które mogą przekształcić się w bąble, rumień czy opuchliznę w przypadku silniejszej reakcji skórnej. U dzieci podobnie jak i u dorosłych może także wystąpić swędzenie.

Chociaż ogólnie ugryzienia pluskiew nie są uważane za groźne, a dotychczasowe badania nie potwierdziły, aby pluskwy przenosiły patogeny, to nie wolno ich bagatelizować, zwłaszcza u najmłodszych. Rzadko, ale może wystąpić pokrzywka, gorączka, uczucie osłabienia i rozbicia. Dyskomfort jaki powodują te owady oraz ich ugryzienia mogą wywołać u dzieci rozdrażnienie. Dlatego bezwzględnie konieczne jest usunięcie źródła pluskiew z otoczenia dziecka.

Dodatkowo:

  • Udaj się z dzieckiem na profilaktyczną wizytę do lekarza.
  • Obserwuj reakcję skórną i ogólny stan zdrowia dziecka.
  • Porozmawiaj z dzieckiem i wyjaśnij, jak ważne jest to, by nie rozdrapywało śladów po ugryzieniach.
  • Regularnie kontroluj i czyść miejsca, w których mogą ukrywać się pluskwy, takie jak łóżka, meble tapicerowane, szczeliny w ścianach także po wykonanej już dezynsekcji.
ugryzienia-pluskiew-u-dzieci

Co pomaga na ugryzienie pluskwy? Jak leczyć? Czym smarować?

Jesteś już pewien, że masz do czynienia ze śladami po ugryzieniu pluskwy? Bez względu na to, jak silnie zareagowało na to twoje ciało w pierwszej kolejności zadbaj o higienę i przemyj zaczerwienione miejsca wodą. W aptece znajdziesz też wiele środków łagodzących świąd skóry. Zapytaj farmaceutę, jaka maść na ukąszenia pluskwy będzie najlepsza i jak często należy smarować ciało. Pamiętaj, że w przypadku reakcji alergicznej należy koniecznie udać się na konsultację do lekarza. Specjalista obejrzy dokładnie miejsca ugryzień i zaleci odpowiednie leczenie.

Sprawdź też artykuł: Pluskwy a choroby. Czy stanowią zagrożenie dla zdrowia?

Czy można zapobiegać ugryzieniom pluskiew?

Najważniejsze jest to, by od razu po zauważeniu pluskiew w domu zareagować, zwalczyć problem i przeciwdziałać rozmnażaniu się insektów. W takim wypadku należy skontaktować się ze specjalistami od dezynsekcji. Skuteczne w walce z pluskwami domowymi będą zabiegi takie jak wymrażanie Cryonite. Jest to innowacyjna metoda, która może przynieść pełną skuteczność nawet po jednym zabiegu. Do tradycyjnych rozwiązań należy zamgławianie ULV, które działa również na inne insekty, takie jak karaluchy czy rybiki. Trzecią alternatywną metodą na pluskwy jest oprysk, polegający na punktowym rozprowadzeniu środka owadobójczego.

Najbardziej polecanym rozwiązaniem jest jednak metoda IPM na pluskwy, czyli dezynsekcja łączona. Polega to na zastosowaniu dwóch technik zwalczania insektów podczas jednego zabiegu – Cryonite i zabiegu chemicznego.

pluskwa-na-ciele-zdjecie

SPRAWDŹ CENNIK ZABIEGÓW


Zadzwoń + 48 885 888 994

Pluskwy zwalczone i co dalej? Jak zapobiegać ich pojawieniu się w przyszłości? Jeżeli chodzi o działania prewencyjne, to co jakiś czas warto sprawdzać dokładnie meble pod kątem obecności insektów i jaj. Pluskwy w domu na pierwszy rzut oka są niezauważalne, dorosłe osobniki osiągają wielkość pestki jabłka.