Czy karaluchy przenoszą choroby? Czy są groźne?

Kiedy mowa o karaluchach, najczęściej na myśl przychodzą zaniedbane domy lub mieszkania, zabałaganione i niechlujne miejsca, gdzie resztki jedzenia są wszędzie. Czy to prawdziwe wyobrażenie o tych insektach? Oczywiście, owady te z większym prawdopodobieństwem pojawią się w takim domu. Jednak nie jest wykluczone, że pojawią się też i w tym czystym. Bowiem do przeżycia i rozmnażania potrzebują jedynie wilgoci i pożywienia, którym może być praktycznie wszystko. Ponadto karaluchy przenoszą choroby i mogą być niebezpieczne dla zdrowia.

wizyta-u-lekarza

W tym artykule przeczytasz:

  1. Co wiadomo o karaluchach?
  2. Jakie choroby przenoszą karaluchy
  3. Uczulenie na karaluchy i zaostrzenie astmy
  4. Jak chronić się przed chorobami i zatrzymać inwazję karaluchów?
  5. Podsumowanie

Co wiadomo o karaluchach?

Karaluchy mogą same przybyć do domu, szczególnie jeśli niezwalczane, rozmnożą się w pobliskim śmietniku lub zsypie, albo brudnym mieszkaniu. Potrafią wychodzić nawet z kanalizacji, z czego wynika łatwość ich przemieszczania. Możemy je przynieść ze sklepu spożywczego lub zoologicznego, basenu czy restauracji. Często przyjeżdżają z nami jako niechciana pamiątka z wakacyjnego wyjazdu. Warto wiedzieć, że nawet jeden karaluch w domu, to często zapowiedź większego problemu, ponieważ owady te bardzo szybko się rozmnażają. Jednak czy poza tym, że łatwo możemy sprowadzić je do domu, karaluchy są groźne dla naszego zdrowia?

Jakie choroby przenoszą karaluchy?

Choć karaluchy nie gryzą tak jak pluskwy i nie są bezpośrednimi pasożytami ludzi, to mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia. Jednym z najbardziej niebezpiecznych aspektów obecności karaluchów jest ryzyko zanieczyszczenia żywności. Spożywanie pokarmów, które miały kontakt z odchodami tych owadów, może prowadzić do poważnych problemów żołądkowo-jelitowych, których nie wolno bagatelizować.

Ponieważ karaluchy często przebywają w miejscach pełnych odpadów i zanieczyszczeń, gdzie mogą wejść w kontakt z zarodnikami pleśni oraz innymi szkodliwymi mikroorganizmami są roznosicielami grzybów i bakterii. Przenoszą te drobnoustroje do mieszkań, restauracji czy innych lokali, stanowiąc bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia

Badania potwierdzają, iż insekty te przenoszą choroby takie jak: grypa, zapalenie wątroby typu B, gruźlica. Choć rzadziej w naszym klimacie, to przenoszą też dur brzuszny, czerwonkę, cholerę.

Karaluchy mogą być też przyczyną zakażenia rotawirusem i wystąpienia egzemy.

Uczulenie na karaluchy i zaostrzenie astmy

Karaluchy mogą być przyczyną zaostrzenia astmy i objawów alergii. Alergia na karaluchy jest coraz częściej diagnozowanym problemem zdrowotnym, zwłaszcza wśród dzieci. Przyczyną są alergeny zawarte w odchodach czy wylinkach owadów. Co więcej, badania wskazują, że ekspozycja m.in. na alergeny karaluchów w dzieciństwie jest czynnikiem ryzyka rozwoju astmy oskrzelowej u osób z predyspozycjami genetycznymi.

Osoby uczulone na karaluchy przechodzą zazwyczaj przez typowe reakcje alergiczne:

  • kaszel,
  • duszności,
  • zmiany skórne.

Jeżeli ktoś podejrzewa, że może być uczulony na karaluchy, powinien udać się jak najszybciej do lekarza. Alergię można zdiagnozować np. poprzez punktowe testy skórne.

Jak chronić się przed chorobami i zatrzymać inwazję karaluchów?

To, że karaluchy należy zwalczać jest oczywiste. Nikt przecież nie chce zachorować na żadną z chorób, jaką mogą przenosić te owady. W internecie jest mnóstwo porad dotyczących pułapek na insekty. Dostępne są także środki owadobójcze, plastry oraz lepy. Niestety, przy dużej inwazji karaluchów mogą one okazać się nieskuteczne. Korzystając z ogólnie dostępnych środków przede wszystkim pamiętajmy, że są one szkodliwe również dla ludzi i zwierząt domowych.

Jeśli chodzi o skuteczne i bezpieczne zwalczanie karaluchów, to należy udać się po pomoc do profesjonalnej firmy, która przeprowadzi specjalistyczną dezynsekcję.

Podsumowanie

Problem z karaluchami może wystąpić wszędzie, niezależnie czy to w domu jednorodzinnym, czy w bloku. Owady te możemy przynieść ze sklepów z zakupionymi towarami, na odzieży po pobycie w przyblokowym śmietniku lub w bagażu podróżnym. Należy pamiętać, że karaluchy przenoszą choroby i należy je zwalczać profesjonalnymi środkami dostępnymi dla firm dezynsekcyjnych. Inną istotną kwestią jest ta, że skuteczny zabieg odkaraluszania w bloku, czy kamienicy powinien być przeprowadzony w każdym mieszkaniu oraz we wszystkich częściach wspólnych budynku.