Czy karaluchy przenoszą choroby?

Kiedy mowa o karaluchach, najczęściej na myśl przychodzą zaniedbane domy lub mieszkania, zabałaganione i niechlujne miejsca, gdzie resztki jedzenia są wszędzie. Czy to prawdziwe wyobrażenie o tych insektach? Oczywiście, owady te z większym prawdopodobieństwem pojawią się w takim domu. Jednak nie jest wykluczone, że pojawią się też i w tym czystym. Bowiem do przeżycia i rozmnażania potrzebują jedynie wilgoci i pożywienia, którym może być praktycznie wszystko. Ponadto karaluchy przenoszą choroby i mogą być niebezpieczne dla zdrowia.

wizyta-u-lekarza

Skąd biorą się karaluchy?

Karaluchy mogą same przybyć do domu, szczególnie jeśli niezwalczane, rozmnożą się w pobliskim śmietniku lub zsypie, albo brudnym mieszkaniu. Potrafią wychodzić nawet z kanalizacji, z czego wynika łatwość ich przemieszczania. Możemy je przynieść ze sklepu spożywczego lub zoologicznego, basenu czy restauracji. Często przyjeżdżają z nami jako niechciana pamiątka z wakacyjnego wyjazdu. Jeśli tak łatwo możemy sprowadzić je do domu, to czy są dla nas groźne?

Jakie choroby przenoszą karaluchy?

Karaluchy są roznosicielami grzybów i bakterii. Badania potwierdzają, iż insekty te przenoszą takie choroby jak: grypa, zapalenie wątroby typu B czy gruźlica. Rzadziej w naszym klimacie przenoszą dur brzuszny, czerwonkę i cholerę, ale nie jest to zupełnie wykluczone. Karaluchy mogą być przyczyną zaostrzenia astmy, objawów alergii lub wystąpienia zakażenia rotawirusem i egzemy.

Jak się ich pozbyć?

To, że karaluchy należy zwalczać jest oczywiste. Nikt przecież nie chce zachorować na żadną z chorób, jaką mogą przenosić te owady. W internecie jest mnóstwo porad dotyczących pułapek na insekty. Dostępne są także środki owadobójcze, plastry oraz lepy. Niestety, przy dużej inwazji karaluchów mogą one okazać się nieskuteczne. Korzystając z ogólnie dostępnych środków przede wszystkim pamiętajmy, że są one szkodliwe również dla ludzi i zwierząt domowych.

Jeśli domowe zwalczanie karaluchów okaże się nieskuteczne, a komercyjne środki owadobójcze są niewystarczające, należy udać się po pomoc do profesjonalnej firmy, która przeprowadzi specjalistyczną dezynsekcję.

Podsumowanie

Problem z karaluchami może wystąpić wszędzie, niezależnie czy to w domu jednorodzinnym, czy w bloku. Owady te możemy przynieść ze sklepów z zakupionymi towarami, na odzieży po pobycie w przyblokowym śmietniku lub w bagażu podróżnym. Należy pamiętać, że karaluchy przenoszą choroby i należy je zwalczać profesjonalnymi środkami dostępnymi dla firm dezynsekcyjnych. Inną istotną kwestią jest ta, że skuteczny zabieg odkaraluszania w bloku, czy kamienicy powinien być przeprowadzony w każdym mieszkaniu oraz we wszystkich częściach wspólnych budynku.