Od jednej pluskwy w domu do plagi

Czy jedna pluskwa w domu to powód do zmartwienia? Co robić, gdy znajdziemy pluskwę w mieszkaniu? Działaj od razu i nie lekceważ problemu. Szkodniki te mogą szybko się rozmnożyć i opanować całe mieszkanie. Sprawdź, jak postępować, gdy znajdziesz pluskwę lub ślady jej bytowania w domu. Dowiedz się, jak zabezpieczyć się przed tym insektem na przyszłość.

jedna-pluskwa-w-domu

W tym artykule przeczytasz:

1. Jedna pluskwa a wiele nieprzyjemności

Jedna pluskwa a wiele nieprzyjemności

Pluskwa domowa to pasożyt z rodziny pluskwowatych, który występuje przede wszystkim w budynkach mieszkalnych. Może pojawić się także w komunikacji miejskiej lub obiektach użyteczności publicznej – kluczowym warunkiem jaki musi spełniać miejsce obrane przez pluskwę do osiedlenia się i rozmnażania, jest dostęp do żywiciela. A tym jest przede wszystkim człowiek, ale także i zwierzęta. Pluskwa żywi się krwią, żeruje głównie w nocy, a jej ukąszenia są bezbolesne. U niektórych osób na ciele mogą pojawić się czerwone ślady bądź większa reakcja alergiczna, jednak jest to indywidualna kwestia. 

Jednak ukąszenia pluskiew to nie jedyne nieprzyjemności, jakich można doświadczyć. Nieprzespane noce, a co za tym idzie rozdrażnienie, to także swego rodzaju skutek uboczny bytowania tych szkodników. Pluskwy niszczą też stopniowo meble i ściany, pozostawiając na nich kropki krwi, które po zaschnięciu tworzą nieestetyczne plamy. Jeżeli poziom zapluskwienia dojdzie do naprawdę wysokiego poziomu, konieczne może być wyrzucenie łóżka, co generuje koszty. Dlatego, żeby uniknąć tych wszystkich szkód, należy reagować od razu, gdy tylko pierwsza pluskwa w domu zostanie zauważona.

Jak szybko rozmnaża się jedna pluskwa?

Dorosła pluskwa domowa składa średnio 1-7 jaj dziennie. Szacuje się, że jedna samica przez całe swoje życie jest w stanie złożyć ok. 113 jaj – zakładając, że średni wiek pluskwy to w przybliżeniu rok. Jaja składa pojedynczo lub w grupach. Wędrując, może złożyć jajo w dowolnym miejscu pomieszczenia – nie tylko pod łóżkiem. Wylęg pluskiew następuje średnio po 6-9 dniach. Przyjmuje się, że przy dogodnych do rozmnażania warunkach (przede wszystkim dostępie do pożywienia), populacja pluskiew podwaja się co 16 dni. Jedna pluskwa w domu może więc doprowadzić do powstania całej plagi w krótkim czasie.

bedbug-lifecycle
cykl życia pluskwy
slady-pluskiew
ślady obecności pluskiew

Dlaczego już jedna pluskwa w domu powinna być sygnałem alarmowym?

Jeżeli kiedykolwiek znajdziesz w swoim domu chociażby jedną pluskwę, działaj szybko. Nawet jeżeli udało ci się zabić tego insekta, to nie wiesz, jak długo był już mieszkaniu i ile jaj złożył. Jaja pluskiew mają biały kolor i mierzą ok. 1 mm, dlatego możesz ich nawet nie zauważyć. Larwy w pierwszym stadium rozwoju osiągają jedynie 1,5 mm, dorosłe osobniki mierzą 5-7 mm długości. Dla niewprawionej osoby wykrycie pluskiew i jaj może być nie lada wyzwaniem.

Pluskwy kryją się:

  • w łóżku i jego okolicach,
  • niekiedy w materacu i pościeli, chociaż na tych rzeczach częściej można znaleźć ślady bytowania pluskiew, czyli plamki zaschniętej krwi,
  • w ramach obrazu,
  • w dziurach ściennych i innych zakamarkach,
  • za listwami,
  • za tapetami i boazerią,
  • na firankach i zasłonach,
  • w szafach lub innych meblach.

Co robić, jeżeli jedna pluskwa w domu już się pojawiła, ale więcej insektów na pierwszy rzut oka nie widać? Przede wszystkim należy skontaktować się ze specjalistami ds. dezynsekcji i umówić się na oględziny mieszkania czy na przykład oprysk prewencyjny. Działania dodatkowe, jakie można podjąć samodzielnie, to wypranie pościeli i sprzątanie mieszkania – ze szczególnym naciskiem na drobne zakamarki. Są to czynności, które wpisują się w ABC skutecznej dezynsekcji jako zalecenia okołozabiegowe.

Czy można mieć pewność, że problem pluskiew nie wróci?

Zachowaj dużą czujność. Pluskwy mogą pojawić się w nawet idealnie czystym czy nowym mieszkaniu. Jeżeli nie wiadomo, skąd wzięła się jedna pluskwa w domu, nie można mieć pewności, że problem nie wróci. Być szkodnik został przyniesiony do mieszkania na ubraniach lub w bagażu z zewnątrz (biura, hotelu, komunikacji miejskiej itp.). A być może pluskwa przeszła od sąsiadów? Informacje o możliwych źródłach infestacji, znajdziesz w naszym artykule: Skąd biorą się pluskwy?

Pamiętaj, że zawsze warto dołożyć wszelkich starań, by uchronić się przed nawrotem insektów. Podstawową czynnością jest założenie moskitiery na okna oraz uszczelnienie dziur w ścianach sąsiadujących z innymi mieszkaniami. Więcej przydatnych porad znajdziesz tutaj.