Skąd się biorą pluskwy w domu?

Twoim problem są pluskwy? Nie masz pojęcia skąd się biorą w twoim domu? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, w jaki sposób można przywlec te insekty do mieszkania oraz jakie są ich najczęstsze ścieżki migracji. Niestety szkodniki te mogą  pojawić się w nawet w idealnie czystym mieszkaniu czy nowym budownictwie. Skąd się biorą pluskwy? Jak się ich pozbyć i zabezpieczyć na przyszłość? Sprawdź poniżej.

bedbug-infestation

Z  tego artykułu dowiesz się:

  1. Po czym poznać, że w domu są pluskwy?
  2. Co przyciąga pluskwy?
  3. Czy pluskwy biorą się z brudu?
  4. Czy pluskwy były od zawsze?
  5. Skąd biorą się pluskwy w blokach i kamienicach?
  6. Skąd biorą się pluskwy w domach jednorodzinnych?
  7. Skąd się biorą pluskwy w materacu?
  8. Gdzie jeszcze poza łóżkiem można znaleźć pluskwy?
  9. Jak znaleźć gniazdo pluskiew?
  10. Jak uporać się z pluskwami?
  11. Dlaczego pluskwy pojawiają się po dezynsekcji?

Po czym poznać, że w domu są pluskwy?

Masz wrażenie, że coś gryzie cię w nocy? Zastanawiasz się, skąd się biorą czarne kropki na pościeli? Obejrzyj dokładnie łóżko, bo prawdopodobnie masz do czynienia z pluskwą domową. To właśnie po charakterystycznych ugryzieniach ułożonych w linie najczęściej można poznać, że w domu są pluskwy. Ślady można zauważyć na plecach, udach i ramionach, czyli miejscach, które są zazwyczaj odsłonięte podczas snu. 

Co wiadomo o pluskwie domowej? To uciążliwy owad, żywiący się krwią człowieka i zwierząt ciepłokrwistych. Pasożyt o owalnym kształcie i czerwono-brązowym kolorze potrafi uprzykrzyć życie. Szybko się rozmnaża i jest trudny do zwalczenia. Pluskwa domowa, jak sama nazwa wskazuje, gnieździ się głównie w domostwach, tam gdzie jego główny żywiciel. Gatunkami podobnymi są pluskwy jaskółcze i pluskwy gołębie. Skąd biorą się te insekty? Opanowują przede wszystkim ptasie gniazda. Istnieje jednak zagrożenie, że jeżeli zainfestowane gniazda lub ptaki są w pobliżu budynków, to owady przejdą do tych budynków.

Rozpoznajesz w domu pluskwy? Zadzwoń i zamów profesjonalną dezynsekcję!

+48 885 888 994

Co przyciąga pluskwy?

Pluskwy przyciąga ciepło ludzkiego ciała. Są to owady krwiopijne, dlatego naturalnie szukają źródeł ciepła, które sugerują obecność potencjalnego żywiciela. Kolejnym czynnikiem przyciągającym pluskwy jest dwutlenek węgla, który wydychamy. Dla pluskiew jest to sygnał, że w pobliżu znajduje się ofiara. Ważnym elementem jest także zapach skóry, w szczególności kwas mlekowy, który może działać jako atraktant, czyli substancja chemiczna przyciągająca organizmy, w tym przypadku owady. 

Jednak istnieje też wiele mitów dotyczących przyciągania pluskiew, które warto obalić. Jednym z nich jest przekonanie, że pluskwy przyciąga światło. W rzeczywistości owady te są najbardziej aktywne nocą, czyli wtedy, gdy ich żywiciel śpi. Często można także usłyszeć, że pluskwy przyciąga jedzenie lub resztki jedzenia. Nic bardziej mylnego – pluskwy żywią się wyłącznie krwią, a resztki jedzenia są dla nich obojętne. Podobnie, pluskwy nie są zainteresowane roślinami, kwiatami ani roślinnymi substancjami zapachowymi.

ugryzienia-pluskiew

Czy pluskwy biorą się z brudu?

Nie, pluskwy nie biorą się z brudu i to jeden z najczęściej powielanych mitów dotyczący tych owadów. Pojawiają się w miejscach, gdzie mają dostęp do swoich żywicieli, a niekoniecznie w brudnych środowiskach. Chociaż bałagan i brud mogą utrudniać wykrycie i wytępienie pluskiew oraz sprzyjać ich rozprzestrzenianiu, insekty mogą pojawić się również w czystych i zadbanych miejscach. Jeśli masz przypuszczenia, że w Twoim domu są pluskwy, sprawdź miejsca, w których mogą się ukrywać lub wezwij profesjonalistów, którzy zidentyfikują gniazda i zaproponują odpowiednie rozwiązania.

Czy pluskwy były od zawsze?

Pluskwy były od zawsze, a ich historia sięga milionów lat wstecz. Insekty wyewoluowały z pierwotnych owadów pasożytniczych, które żywiły się krwią ptaków i nietoperzy. Najstarsze skamieniałości przodków pluskiew datuje się na około 100 milionów lat temu. W Europie pluskwy były powszechne w średniowieczu i w czasach nowożytnych, zwłaszcza w miastach, gdzie warunki sanitarno-higieniczne sprzyjały ich rozprzestrzenianiu. Zwalczanie pluskiew było trudne ze względu na ograniczoną wiedzę na temat skutecznych metod kontroli. Populację pluskiew znacznie zmniejszono w XX wieku, zwłaszcza po II wojnie światowej. Stosowano wówczas życie nowoczesne środki owadobójcze, takie jak DDT. Niestety w ostatnich dekadach odnotowano ponowne szybkie rozprzestrzenianie się pluskiew, głównie ze względu na rozwój turystyki międzynarodowej i wzrost odporności tych insektów na chemiczne środki owadobójcze. Dlatego tak ważne jest, by sprawdzać ubrania i bagaże pod kątem obecności szkodników, zanim wróci się z podróży do domu i rozpakuje w nim wszystkie rzeczy.

jak-pluskwy-dostaja-sie-do-domu

Skąd biorą się pluskwy w blokach i kamienicach?

Pluskwy to bezskrzydłe insekty, ale bez problemu przemieszczają się po ścianach. I tym właśnie sposobem często dostają się do mieszkań. Pluskwy domowe mogą przejść z sąsiedniego lokalu, w którym problem występował już wcześniej, np. przez uchylone okna, które nie zostały wcześniej zabezpieczone moskitierą.

Jednak okna to tylko jedna ze ścieżek tych pasożytów. Skąd jeszcze biorą się pluskwy? Ponieważ są małe (dorosłe osobniki osiągają 5-7 mm), bez problemu przechodzą przez drobne nieszczelności czy dziury w ścianach. Jest to częsty problem bloków i kamienic, w których mikroszczeliny przy rurach są praktycznie standardem. Kolejnym zaproszeniem pluskwy domowej do mieszkania jest niezabezpieczona kratka wentylacyjna. Chcąc zapobiec pojawieniu się tych insektów, nie warto też oszczędzać na jakości uszczelek drzwiowych i okiennych, bo jeżeli te już się ,,nie trzymają”, to drzwi i okien nie trzeba nawet otwierać, by pluskwy przez nie przeszły.

Pluskwy dostały się do Twojego mieszkania? Nie zwlekaj. Zadzwoń i zamów dezynsekcję!

+48 885 888 994

Skąd biorą się pluskwy w domach jednorodzinnych?

Pluskwy pojawiają się także w domach jednorodzinnych lub innych budynkach, w których bywają ludzie. Skąd się tam biorą? Łatwo przywlec je w torbie i na ubraniach z komunikacji miejskiej, z pracy, z wakacji, hotelu lub po prostu z innego mieszkania. Równie dobrze można sprowadzić je do domu z używanymi meblami, które ktoś wyrzucił właśnie z powodu zapluskwienia. Warto natomiast podkreślić, że pluskwy nie są związane z brakiem higieny. Mogą pojawić się w czystym i dobrze utrzymanym otoczeniu, w którym mają po prostu dostęp do żywiciela.

Bez względu na to, czy mieszkasz w domu, bloku czy kamienicy, zachowaj ostrożność. Gdy wiesz już, skąd biorą się pluskwy, podejmij działania prewencyjne i zrób wszystko, by zmniejszyć ryzyko pojawienia się tych pasożytów. Nie masz pomysłu, od czego zacząć? Szczegółowe wskazówki znajdziesz w naszym artykule o zabezpieczeniu mieszkania przed pluskwami.

Skąd się biorą pluskwy w materacu?

Pluskwy są krwiopijne i żerują w nocy, dlatego zagnieżdżają się przede wszystkim w łóżkach. Dzięki temu w krótkim czasie mogą pokonać drogę ze swojego miejsca bytowania do żywiciela. Można znaleźć je w złączeniach mebla, ale także w pościeli lub materacu. O ich obecności świadczą także charakterystyczne czarne plamki zaschniętej krwi. W łóżku czy materacu można też wtedy znaleźć jaja pluskiew oraz wylinki.

Gdzie jeszcze poza łóżkiem można znaleźć pluskwy?

Podobnie jak łóżka, pluskwy mogą upodobać sobie fotele, dywany i inne meble, w których mają dostęp do ciepła i pożywienia (krwi). Jeżeli insekty te zostaną przyniesione na ubraniu czy w bagażu, bardzo szybko mogą opanować szafę i odzież. Inne miejsca, w których można znaleźć pluskwy, to również schowki, szczeliny w ścianach, listwy przypodłogowe, ramy obrazów, a także firanki czy zasłonki. Dlatego podczas sprzątania warto być czujnym i zaglądać w każde zakamarki. Im szybciej insekty zostaną zauważone, tym łatwiej będzie je zwalczyć.

gdzie-chowaja-sie-pluskwy-okna

Jak znaleźć gniazdo pluskiew?

Szukając gniazda pluskiew, nie natkniemy się na typowe gniazdo, takie jak mrowisko mrówek czy gniazdo os. W przypadku tych owadów można mówić o miejscach bytowania, czyli takich, gdzie insekty gromadzą się, żyją i rozmnażają. Gniazdo pluskiew to pojęcie potoczne, które może być kojarzone z miejscem składania jaj oraz skupiskami dorosłych osobników i nimf. Pluskwy często kryją się w miejscach trudno dostępnych dla człowieka, gdzie mają łatwy dostęp do żywicieli. Warto zatem zdjąć pościel, podnieść materac oraz sprawdzić dokładnie zarówno konstrukcję łóżka, jak i znajdujące się w pobliżu meble czy listwy.

Jak uporać się z pluskwami?

Jeżeli w twoim domu pojawiły się pluskwy, działaj natychmiast, ponieważ każdy dzień zwłoki to dosłownie rozrastający się problem. Insekty te bardzo szybko się rozmnażają, a ich zwalczanie nie należy do najprostszych. Pluskwy mają zdolność do uodparniania się na insektycydy, więc słabe środki biobójcze ich nie uśmiercą. Odradzamy stosowanie muchozolu czy innych aerozoli, bo mogą co najwyżej doprowadzić do rozejścia się owadów po całym domu. Odpuść też tzw. babcine sposoby typu rozsypanie goździków pod łóżkiem, ponieważ jest to MIT, mylnie rozpowszechniany w sieci.

Do odpluskwiania należy podejść w sposób profesjonalny i zamówić zabieg dezynsekcji. Szybkie i skuteczne działanie oszczędzi twoje nerwy, czas a w ostatecznym podliczeniu też i pieniądze. Jeżeli zareagujesz na samym początku, gdy tylko zauważysz owady, prawdopodobnie nie narazisz się na koszty związane z wyrzuceniem łóżka. Zwiększysz też swoje szanse na zwalczenie pluskiew domowych za pierwszym razem. Najlepszym zabiegiem, który możesz wybrać, aby uporać się z tymi szkodnikami, jest dezynsekcja metodą IPM. Jest to technika łącząca wymrażanie Cryonite i zabieg chemiczny (oprysk lub zamgławianie ULV), które są wykonywane podczas jednej wizyty technika. Zamrażanie działa natychmiast, a chemia długotrwale, co wpływa na większą skuteczność dezynsekcji.

Masz pluskwy w domu? Zwalcz je szybko i skutecznie. Skontaktuj się z nami!

+48 885 888 994

Dlaczego pluskwy pojawiają się po dezynsekcji?

Pluskwy po dezynsekcji mogą pojawić się w lokalu z kilku powodów. Pierwszą i najpowszechniejszą przyczyną nawrotu problemu jest przechodzenie owadów z sąsiednich mieszkań. Dlatego tak ważne jest zastosowanie się do pozabiegowych zaleceń technika dotyczących zabezpieczenia mieszkania przed pluskwami. Wśród nich jest między innymi montaż moskitier na oknach i uszczelnienie pomieszczeń. Należy mieć też świadomość, że pluskwy można przynieść w bagażu po wczasach czy nawet na odzieży. Nie warto jednak z tego powodu panikować i czuć strachu przed wyjazdami. Zaleca się po prostu zachować ostrożność i po powrocie do domu sprawdzić, czy na odzieży lub w walizkach nie widać małych, brązowych robaczków.

Inną przyczyną pojawiania się pluskiew mimo przeprowadzonej dezynsekcji może być też duży stan zapluskwienia, który np. utrzymywał się przez kilka miesięcy, zanim zdecydowano się na podjęcie działania. W takich sytuacjach niekiedy konieczne jest wykonanie dodatkowego zabiegu, aby wyeliminować problem do końca.

Istotną kwestią jest też wybrana metoda dezynsekcji. Jeżeli decydujesz się na oprysk lub zamgławianie, musisz mieć świadomość, że zabiegi te należy wykonać w serii 2-3 powtórzeń. Wynika to ze specyfiki zabiegów i tego, że insektycydy nie likwidują jaj, z których po dezynsekcji mogą wylęgać się nowe osobniki. Z tego właśnie powodu specjaliści zawsze zalecają wykonanie dezynsekcji metodą IPM, która poza chemią biobójczą wykorzystuje także tzw. suchy lód, a ten unicestwia nie tylko pluskwy, ale i jaja. Dzięki tej technice szansa na wyeliminowanie wszystkich pluskiew podczas jednej wizyty technika znacznie wzrasta.

Sprawdź też ABC skutecznej dezynsekcji.