Skąd się biorą pluskwy w domu?

Twoim problem są pluskwy? Nie masz pojęcia skąd się biorą w twoim domu? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, w jaki sposób można przywlec te insekty do mieszkania oraz jakie są ich najczęstsze ścieżki migracji. Niestety szkodniki te mogą  pojawić się w nawet w idealnie czystym mieszkaniu czy nowym budownictwie. Skąd się biorą pluskwy? Jak się ich pozbyć i zabezpieczyć na przyszłość? Sprawdź poniżej.

bedbug-infestation

Z  tego artykułu dowiesz się:

1. Jak rozpoznać pluskwę?

Jak rozpoznać pluskwę?

Masz wrażenie, że coś gryzie cię w nocy? Zastanawiasz się, skąd się biorą czarne kropki na pościeli? Obejrzyj dokładnie łóżko, bo prawdopodobnie masz do czynienia z pluskwą domową.  Jest to uciążliwy owad, żywiący się krwią człowieka i zwierząt ciepłokrwistych. Pasożyt o owalnym kształcie i czerwono-brązowym kolorze potrafi uprzykrzyć życie. Szybko się rozmnaża i jest trudny do zwalczenia. Pluskwa domowa, jak sama nazwa wskazuje, gnieździ się głównie w domostwach, tam gdzie jego główny żywiciel. Gatunkami podobnymi są pluskwy jaskółcze i pluskwy gołębie. Skąd biorą się te insekty? Opanowują przede wszystkim ptasie gniazda. Istnieje jednak zagrożenie, że jeżeli zainfestowane gniazda lub ptaki są w pobliżu budynków, to owady przejdą do tych budynków.

Skąd się biorą pluskwy w blokach i kamienicach?

Pluskwy to bezskrzydłe insekty, ale bez problemu przemieszczają się po ścianach. I tym właśnie sposobem często dostają się do mieszkań. Pluskwy domowe mogą przejść z sąsiedniego lokalu, w którym problem występował już wcześniej, np. przez uchylone okna, które nie zostały wcześniej zabezpieczone moskitierą.

Jednak okna to tylko jedna ze ścieżek tych pasożytów. Skąd jeszcze biorą się pluskwy? Ponieważ są małe (dorosłe osobniki osiągają 5-7 mm), bez problemu przechodzą przez drobne nieszczelności czy dziury w ścianach. Jest to częsty problem bloków i kamienic, w których mikroszczeliny przy rurach są praktycznie standardemKolejnym zaproszeniem pluskwy domowej do mieszkania jest niezabezpieczona kratka wentylacyjna. Chcąc zapobiec pojawieniu się tych insektów, nie warto też oszczędzać na jakości uszczelek drzwiowych i okiennych, bo jeżeli te już się ,,nie trzymają”, to drzwi i okien nie trzeba nawet otwierać, by pluskwy przez nie przeszły.

Skąd biorą się pluskwy w domu jednorodzinnym?

Pluskwy pojawiają się także w domach jednorodzinnych lub innych budynkach, w których bywają ludzie. Skąd się tam biorą? Łatwo przywlec je w torbie i na ubraniach z komunikacji miejskiej, z pracy, z wakacji, hotelu lub po prostu z innego mieszkania. Równie dobrze można sprowadzić je do domu z używanymi meblami, które ktoś wyrzucił właśnie z powodu zapluskwienia. Warto natomiast podkreślić, że pluskwy nie są związane z brakiem higieny. Mogą pojawić się w czystym i dobrze utrzymanym otoczeniu, w którym mają po prostu dostęp do żywiciela.

Bez względu na to, czy mieszkasz w domu, bloku czy kamienicy, zachowaj ostrożność. Gdy wiesz już, skąd biorą się pluskwy, podejmij działania prewencyjne i zrób wszystko, by zmniejszyć ryzyko pojawienia się tych pasożytów. Nie masz pomysłu, od czego zacząć? Szczegółowe wskazówki znajdziesz w naszym artykule o zabezpieczeniu mieszkania przed pluskwami.

Pluskwy w materacu? Skąd się biorą w takim miejscu?

Pluskwy znajdują się zazwyczaj w miejscach, z których łatwo mogą dotrzeć do swojego głównego żywiciela, czyli człowieka. Żerują w nocy, dlatego zagnieżdżają się przede wszystkim w łóżkach. Można znaleźć je w złączeniach mebla, ale także w pościeli lub materacu. O ich obecności świadczą także charakterystyczne czarne plamki zaschniętej krwi. W łóżku czy materacu można też wtedy znaleźć jaja pluskiew oraz wylinki.

Gdzie jeszcze poza łóżkiem można znaleźć pluskwy?

Podobnie jak łóżka, pluskwy mogą upodobać sobie fotele, dywany i inne meble, w których mają dostęp do ciepła i pożywienia (krwi). Jeżeli insekty te zostaną przyniesione na ubraniu czy w bagażu, bardzo szybko mogą opanować szafę i odzież. Inne miejsca, w których można znaleźć pluskwy, to również schowki, szczeliny w ścianach, listwy przypodłogowe, ramy obrazów, a także firanki czy zasłonki. Dlatego podczas sprzątania warto być czujnym i zaglądać w każde zakamarki. Im szybciej insekty zostaną zauważone, tym łatwiej będzie je zwalczyć.

Jak uporać się z pluskwami?

Jeżeli w twoim domu pojawiły się pluskwy, działaj szybko, ponieważ każdy dzień zwłoki to dosłownie rozrastający się problem. Insekty te bardzo szybko się rozmnażają, a ich zwalczanie nie należy do najprostszych. Pluskwy mają zdolność do uodparniania się na insektycydy, więc słabe środki biobójcze ich nie uśmiercą. Odradzamy stosowanie muchozolu czy innych aerozoli, bo mogą co najwyżej doprowadzić do rozejścia się owadów po całym domu. Odpuść też tzw. babcine sposoby typu rozsypanie goździków pod łóżkiem, ponieważ jest to MIT, mylnie rozpowszechniany w sieci.

Do zwalczania pluskiew należy podejść w sposób profesjonalny i zamówić zabieg dezynsekcji. Szybkie i skuteczne działanie oszczędzi twoje nerwy, czas a w ostatecznym rezultacie nierzadko też i pieniądze. Jeżeli zareagujesz na samym początku, gdy tylko zauważysz owady, prawdopodobnie nie narazisz się na koszty związane z wyrzuceniem łóżka. Zwiększysz też swoje szanse na zwalczenie pluskiew domowych za pierwszym razem. Najlepszym zabiegiem, który możesz wybrać, aby uporać się z tymi szkodnikami, jest dezynsekcja metodą IPM. Jest to technika łącząca wymrażanie Cryonite i zabieg chemiczny (oprysk lub zamgławianie ULV), które są wykonywane podczas jednej wizyty technika. Zamrażanie działa natychmiast, a chemia długotrwale, co wpływa na większą skuteczność dezynsekcji.

Skoro już wiesz, skąd się biorą pluskwy i jak je zwalczać, zadbaj też o to, by problem nie powrócił. Po wykonaniu dezynsekcji należy wdrożyć wszystkie pozabiegowe zalecenia technika. Dobra współpraca Klienta z technikiem przekłada się realnie na skuteczność i szybkość zwalczania pluskiew.

Sprawdź też ABC skutecznej dezynsekcji.