Prusaki w bloku? Karaluchy w kamienicy? Sprawdź, co robić i kto może Ci pomóc

Prusaki w bloku i kamienicy są poważnym problemem. Dziś zauważamy jednego na klatce schodowej, a za jakiś czas oznaki ich obecności mogą pojawić się w naszym mieszkaniu. Aby do tego nie dopuścić, trzeba działać szybko i zdecydowanie. Nie przechodźmy obojętnie obok karalucha zauważonego na wspólnym terenie bloku czy kamienicy, uważając, że to nie nasza sprawa. Bardzo szybko może okazać się, że brak działań sprawi, że prusaki staną się kłopotem wszystkich mieszkańców budynku. Od czego więc zacząć?

prusaki-w-bloku-kamienicy

W tym artykule przeczytasz:

  1. Jak rozpoznać prusaka? Obrzydliwy szkodnik w bloku
  2. To jednak nie prusak? Oto inne rodzaje karaluchów
  3. A co sprzyja rozwojowi karaluchów w bloku?
  4. Prusaki w bloku a sanepid i spółdzielnia. Gdzie zgłosić karaluchy?
  5. Jak chronić mieszkanie, gdy karaluchy w bloku nie znikają?
  6. Co gdy problem przeniósł się już z bloku do mieszkania?
  7. Podsumowanie

Jak rozpoznać prusaka? Obrzydliwy szkodnik w bloku

Prusaki są owadami o wydłużonym, spłaszczonym ciele, zwykle brązowym. Dorosłe osobniki mogą osiągnąć długość do nawet 3 centymetrów. Można je rozpoznać po dwóch czarnych paskach na tarczce tułowia oraz długich czułkach. Jak większość karaluchów, prusaki są aktywne głównie nocą i preferują schronienia w ciemnych, wilgotnych miejscach, takich jak szczeliny w ścianach, podłodze, szafki kuchenne i łazienkowe. Charakterystyczne dla ich obecności są ślady odchodów, które zostawiają oraz nieprzyjemny zapach.

To jednak nie prusak? Oto inne rodzaje karaluchów

Oprócz prusaków, do naszych domów trafiają również inne gatunki karaczanów, które nieco różnią się między sobą wyglądem. Wśród najczęściej spotykanych znajduje się przybyszka amerykańska i karaluch wschodni.

Przybyszkę przez przypadek można pomylić z prusakiem, szczególnie jeśli widzi się ją z daleka, a ona szybko ucieka. Jest jednak nieco ciemniejsza, a na tarczce nie ma dwóch ciemnych pasków, za to jasny, niemal żółty brzeg. Natomiast karalucha wschodniego nie da się pomylić z żadnym innym. Jest prawie czarny i błyszczący. Ze wszystkich karaluchów pojawiających się w blokach, ten porusza się najwolniej, do tego nie lata i nie wspina się.

inne-rodzaje-karaluchow

Co sprzyja rozwojowi karaluchów w bloku?

Rozwój karaluchów w blokach mieszkalnych jest problemem, który dotyka wiele wspólnot. Te niepożądane insekty preferują ciepłe, wilgotne środowisko i łatwy dostęp do pożywienia, co czyni bloki mieszkalne, idealnym miejscem dla ich rozwoju. Warto zaznaczyć, że problem karaluchów – od prusaków po przybyszki – dotyka często te budynki, które wyposażone są w zsypy na śmieci. Dlaczego?  Zsypy, często nieczyszczone i zaniedbane, gromadzą resztki jedzenia i inne odpady organiczne. Przyciągają karaluchy i zapewniają im obfite źródło pożywienia. 

zsypy-przyciagaja-prusaki

Kolejny powód do rozwoju prusaków i innych karaluchów w bloku to systemy wentylacyjne  oraz liczne szczeliny w budynkach. Ułatwiają one karaczanom przemieszczanie się i kolonizowanie nowych obszarów. Brak odpowiedniej higieny w pomieszczeniach wspólnych, takich jak pralnie czy piwnice, również sprzyja ich rozwojowi. Wysoka temperatura wewnątrz budynków, zwłaszcza w okresie grzewczym, tworzy dla karaluchów optymalne warunki do życia i rozmnażania się. Już jeden karaluch może być problemem i powinien być wystarczającym sygnałem do podjęcia działań w kierunku dezynsekcji. Karaluchy mogą przedostać się do wnętrza prywatnych mieszkań, np. przez otwory wentylacyjne, rury, szczeliny w drzwiach i uchylone okna. Czasami można przynieść je sobie do mieszkania razem z przedmiotami np. z piwnicy, w której karaluchy już się wylęgły.

Nieodpowiednie gospodarowanie odpadkami, brak czystości w pomieszczeniach wspólnych oraz w mieszkaniach może przyciągać prusaki do bloku, ponieważ szukają żywności i wody.

Jeśli więc w budynku panują warunki, które sprzyjają rozwojowi karaluchów, można spodziewać się ich jako nieproszonych gości. Może zacząć się od resztek jedzenia w pobliżu bloku, następnie przeciekające rury w piwnicy, a później nieszczelne kanały wentylacyjne, którymi prusaki docierają do mieszkań. 

Prusaki w bloku a sanepid i spółdzielnia. Gdzie zgłosić karaluchy?

Zauważenie prusaków w bloku należy niezwłocznie zgłosić do spółdzielni mieszkaniowej lub zarządcy nieruchomości. To właśnie te organy ponoszą odpowiedzialność za utrzymanie czystości i porządku w częściach wspólnych budynku, jak również za organizację wszelkich działań związanych z dezynsekcją i zwalczaniem insektów. Należy spodziewać się, że podejmą skoordynowane kroki w celu rozwiązania problemu.

gdzie-zglosic-prusaki-w-domu

Po przyjęciu zgłoszenia od lokatorów, osoby odpowiedzialne za blok powinny niezwłocznie skontaktować się z profesjonalną firmą dezynsekcyjną, specjalizującą się w zwalczaniu insektów. Dlaczego? Ponieważ karaluchy rozmnażają się w zastraszającym tempie. Przykładem jest samica pruska, która w ciągu swojego życia buduje od 4 do 8 ootek, a każda z nich może mieć od 30 do 40 jaj. Zwlekanie z podjęciem działań może tylko pogorszyć sprawę. Jeśli spółdzielnia czy zarządca budynku bagatelizuje problem, należy uparcie naciskać na reakcję i kontakt z firmą dezynsekcyjną. To kluczowe dla opanowania infestacji, ponieważ firma ddd dysponuje nie tylko odpowiednimi narzędziami, ale również wiedzą ekspercką potrzebną do przeprowadzenia skutecznej dezynsekcji.

W przypadku braku jakichkolwiek działań ze strony spółdzielni czy administratora budynku, mieszkańcy mogą zwrócić się do sanepidu, który oprócz nadzoru nad warunkami sanitarnymi obiektów publicznych, sprawuje też pieczę nad budynkami mieszkalnymi. Sanepid w pierwszej kolejności może zlecić kontrolę zgłoszonego miejsca, a następnie wyegzekwować działania od spółdzielni lub zarządcy obiektu.

ochrona-mieszkania-przed-prusakami

Jak chronić mieszkanie, gdy karaluchy w bloku nie znikają?

Dezynsekcja wspólnych części budynku trwa, a Ty martwisz się, że w tym czasie prusaki zdążą wejść do Twojego mieszkania i się w nim zasiedlić? Możesz wykonać kilka czynności, które zmniejszają ryzyko pojawienia się insektów w Twoim otoczeniu. W pierwszej kolejności należy zabezpieczyć szczeliny i otwory w ścianach oraz oknach za pomocą materiałów uszczelniających, co może ograniczyć możliwość dostania się karaluchów do mieszkania. Pomocne może okazać się także założenie moskitier na okna i siatek na wentylacje. Warto zadbać o utrzymanie czystości wewnątrz mieszkania, szczególnie w obszarach, gdzie karaluchy mogą znaleźć schronienie, takich jak kuchnia i łazienka. Regularne sprzątanie, szczególnie pod meblami i za urządzeniami kuchennymi, pomoże ograniczyć dostępne dla nich miejsca do schronienia. To może jednak nie wystarczyć, jeśli infestacja prusaków w bloku zdążyła się rozrosnąć do dużych rozmiarów.

A co gdy problem przeniósł się już z bloku do mieszkania?

Jeśli prusak znalazł się w Twoim mieszkaniu, nie zwlekaj z działaniem. Możesz poinformować o tym zarządcę lub spółdzielnię, jednak musisz mieć świadomość, że działania zlecane przez te organy dotyczą głównie części wspólnych w bloku czy kamienicy. Jeśli infestacja przeniosła się do Twojego mieszkania, problem prawdopodobnie jest na Twojej głowie. W takiej sytuacji warto skontaktować się z profesjonalną firmą dezynsekcyjną. Nie ma czasu na próbowanie domowych metod o wątpliwej skuteczności.

zwalczanie-prusakow-zelowanie

Jak działa firma specjalizująca się w zwalczaniu prusaków? Korzysta z różnych metod dopasowując je do rozmiaru infestacji, warunków w mieszkaniu i innych czynników, które mogą mieć wpływ na efektywność zabiegu. Najskuteczniejszą metodą dezynsekcji jest żelowanie, polegające na umieszczaniu niewielkich ilości żelu zawierającego substancje trujące dla karaluchów w miejscach, gdzie owady najczęściej się pojawiają. Metoda ta jest bezpieczna dla mieszkańców, ponieważ żel jest aplikowany w trudno dostępnych miejscach. Jest też bezwonny, ale tylko dla ludzi, za to dla prusaków ma bardzo atrakcyjny zapach i smak. Substancja trująca uaktywnia się po około 2 godzinach od zjedzenia żelu. To bardzo przemyślane działanie, ponieważ karaluchy kanibalizują się wzajemnie. Jeśli otruty owad dotrze do gniazda i tam umrze, jest wielce prawdopodobne, że zostanie skonsumowany przez inne, które również się zatrują. W ten sposób żel biobójczy dociera do źródła problemu i stopniowo eliminuje całą populację karaluchów. Alternatywnie stosuje się oprysk i zamgławianie ULV. Metody te są wykorzystywane głównie w przypadku ogromnych infestacji.

Skuteczność działań dezynsekcyjnych wzrasta znacząco, gdy mieszkańcy, który zetknęli się z karaluchami bloku współpracują ze sobą i postępują zgodnie z zaleceniami firmy dezynsekcyjnej.

Podsumowanie

Prusaki w bloku to problem, który wymaga szybkiego reagowania i współpracy wszystkich stron, których ten problem dotyczy. Rozpoznanie i zgłoszenie obecności karaluchów, jak również zastosowanie skutecznych metod dezynsekcji, takich jak żelowanie, są kluczowe w utrzymaniu higieny i zdrowia mieszkańców. Pamiętajmy, że zapobieganie jest równie ważne, co zwalczanie, dlatego regularne utrzymanie czystości i odpowiednie gospodarowanie odpadami mogą znacznie ograniczyć ryzyko pojawienia się niechcianych lokatorów.