Oprysk czy zamgławianie? Którą metodę dezynsekcji wybrać?

  • Post author:
  • Post category:Blog
  • Post last modified:15 marca, 2024

Czytasz o metodach dezynsekcji, ale w Twojej głowie pojawia się mętlik, bo nadal nie wiesz czy oprysk, czy zamgławianie, czy może inną metodę wybrać. Rozwiązań jest sporo, ale co przyniesie efekty najszybciej? W tym artykule wyjaśniamy najważniejsze informacje o oprysku oraz zamgławianiu ULV i zamgławianiu termicznym. Odpowiadamy, kiedy i na jakie owady stosować poszczególne metody. Sprawdź, co w Twojej sytuacji sprawdzi się najlepiej.

oprysk-czy-zamglawianie

W tym artykule przeczytasz:

  1. Co łączy oprysk i zamgławianie?
  2. Co różni oprysk i zamgławianie?
  3. Jakie owady zwalcza oprysk, a jakie zamgławianie?
  4. Co szybciej działa – oprysk czy zamgławianie?
  5. Kiedy stosować oprysk, a kiedy zamgławianie?
  6. Jakie są zalecenia przed i po oprysku, a jakie przy zamgławianiu mieszkania?

Co łączy oprysk i zamgławianie?

Zarówno oprysk, jak i zamgławianie to metody chemiczne, wykorzystujące preparaty biobójcze o właściwościach kontaktowo-żołądkowych. Oznacza to, że zwalczają szkodniki poprzez bezpośredni kontakt lub po ich spożyciu. Aby uaktywniły się ich właściwości kontaktowe, szkodnik musi dotknąć środka biobójczego, np. przejść po powierzchni, na której znajduje się preparat. Działa to też w momencie, gdy owad zostanie bezpośrednio potraktowany danym preparatem, np. opryskany. W obu przypadkach substancje mają styczność bezpośrednio z ciałem szkodnika (egzoszkieletem), co go osłabia i zabija. Jeżeli zaś chodzi o właściwości żołądkowe, to uaktywniają się w momencie, gdy substancje trujące  trafiają do układu pokarmowego np. ze śliną czy spożywanym pokarmem. Zabijają insekty w ciągu kilku godzin.

eliminacja-szkodnikow

Podsumowując, oprysk i zamgławianie to metody rozprowadzania środków biobójczych w pomieszczeniach lub na zewnątrz. Wymagają zastosowania specjalistycznego sprzętu oraz zachowania zasad bezpieczeństwa ze względu na chemiczny charakter. Zarówno przy oprysku, jak i zamgławianiu pomieszczeń klient proszony jest o opuszczenie lokalu na czas zabiegu. Powrót do lokalu możliwy jest po co najmniej dwóch godzinach od zakończenia dezynsekcji. Po powrocie zalecane jest dokładne wietrzenie pomieszczeń.

Co różni oprysk i zamgławianie?

Różnica pomiędzy tymi dwiema metodami dezynsekcji związana jest ze sposobem aplikacji środka biobójczego. Oprysk polega na punktowym rozpylaniu preparatu w formie małych kropelek. Oznacza to, że preparat rozprowadzany jest jedynie w tym kierunku, w który został skierowany opryskiwacz, czyli sprzęt wykorzystywany podczas zabiegu. Dzięki temu technik ma lepszą kontrolę nad tym, czy preparat dotarł do miejsc, w których owadów jest najwięcej, są najbardziej aktywne i składają jaja. 

Natomiast podczas zamgławiania powstaje mgiełka ze środka chemicznego, która początkowo unosi się w powietrzu, a następnie osadza się na wszystkich powierzchniach dookoła. Zaletą tej techniki jest to, że preparat dociera również trudno dostępnych zakamarków, w których mogą ukrywać się owady niewidoczne na pierwszy rzut oka. Zamgławianie można wykonywać na dwa sposoby – na zimno (ULV) i na ciepło. Do obu metod potrzebny jest inny, specjalistyczny sprzęt. Wytwarzanie mgiełki pod wpływem ciepła sprawia, że preparat dłużej unosi się w powietrzu i jest częściej wykorzystywany do dezynsekcji na zewnątrz, np. do odkomarzania. Natomiast zamgławianie ULV stosowane jest przeważnie w pomieszczeniach. Sprawdza się dobrze przy odpluskwianiu, a poza dezynsekcją ma też zastosowanie w dezynfekcji, czyli eliminacji chorobotwórczych drobnoustrojów.

Jakie owady zwalcza oprysk, a jakie zamgławianie?

Zamgławianie i oprysk chemiczny są metodami dezynsekcji stosowanymi na uciążliwe owady szkodniki występujące w domu lub na zewnątrz. Poniżej prezentujemy krótką klasyfikację, objaśniającą przy jakich insektach dane metody sprawdzają się najlepiej.

jakie-owady-zabija-zamglawianie-oprysk

Szkodniki a zalecane metody:

  • Pluskwy – zarówno oprysk, jak i zamgławianie ULV stanowią skuteczne rozwiązanie w przypadku tych insektów. Najszybsze efekty zapewnia połączenie ich z wymrażaniem Cryonite. To, czy na pluskwy lepszy będzie oprysk, czy zamgławianie zależy od wielu czynników, m.in. od stopnia infestacji i złożoności obiektu – duża ilość szczelin i zakamarków może wymagać zamgławiania ULV.
  • Prusaki i inne karaluchy, rybiki cukrowe oraz mrówki w domu – do ich zwalczania można zastosować, i oprysk, i zamgławianie ULV, natomiast o wiele lepszą metodą w przypadku tych insektów jest żelowanie. Oprysk i zamgławianie stosuje się o wiele rzadziej.
  • Mrówki w ogrodzie – w tym przypadku lepiej sprawdzi się oprysk ze względu na możliwość punktowego zastosowania preparatu w miejscach gniazdowania mrówek.
  • Komary w ogrodzie – owady te można zwalczać poprzez oprysk, zamgławianie ULV i zamgławianie termiczne. Ostatnia metoda jest wykorzystywana najczęściej, ponieważ mgiełka preparatu wytworzona pod wpływem ciepła unosi się dłużej, dzięki czemu dociera dalej i obejmuje swoim działaniem większe obszary.

Co szybciej działa – oprysk czy zamgławianie?

Zarówno oprysk, jak i zamgławianie przeprowadzane są zazwyczaj jako seria zabiegów. Jest to konieczne dla osiągnięcia pełnej skuteczności. Ilość powtórzeń dezynsekcji uzależniona jest głównie od stopnia infestacji i rodzaju szkodnika. W przypadku owadów domowych zaleca się zazwyczaj od 2 do 3 zabiegów. Jeżeli dezynsekcja wykonywana jest na pluskwy, to zarówno oprysk, jak i zamgławianie ULV, mogą być elementami dezynsekcji łączonej znanej jako metoda IPM na pluskwy. Zabieg ten wyróżnia się najwyższą skutecznością, ponieważ w większości przypadków pełne efekty widoczne są już po jednej wizycie technika. Metoda IPM polega na tym, że oprysk czy zamgławianie ULV łączone jest z wymrażaniem Cryonite, co pozwala na uzyskanie większej skuteczności.

oprysk-na-owady

Kiedy stosować oprysk, a kiedy zamgławianie?

Oprysk chemiczny dobrze sprawdza się wtedy, gdy łatwo jest zlokalizować główne miejsca bytowania szkodników. Ponieważ podczas tej metody preparat skierowany jest punktowo, technik ma większą kontrolę nad tym, gdzie rozpylony zostanie preparat. Metoda ta doskonale nadaje się do dezynsekcji zapluskwionych łóżek. Ponieważ pozwala na większą kontrolę dezynsekowanych powierzchni, może być też chętniej wybierana przez osoby posiadające dzieci lub zwierzęta. Oprysk na owady stosowany jest niekiedy jako metoda prewencyjna w miejscach, gdzie ryzyko infestacji jest wysokie, np. w hotelach czy restauracjach. W takim przypadku nie trzeba opryskiwać wszystkich powierzchni, a np. jedynie miejsca przy listwach przypodłogowych czy meble od spodu. Pozwala to korzystać z właściwości biobójczych preparatu przy jednoczesnym zachowaniu bezpieczeństwa.

Przy zamgławianiu ULV preparat rozpylany jest dosłownie wszędzie. Oznacza to, że po zakończonej dezynsekcji konieczne jest dokładne sprzątanie, przede wszystkim powierzchni, na których spożywane lub przygotowywane są posiłki. Środek biobójczy powinien być pozostawiony jedynie w kluczowych, wskazanych przez technika miejscach. Zamgławianie ULV sprawdza się w dużych pomieszczeniach lub w przypadku trudno dostępnych zakamarków. Zalecane jest w sytuacjach, kiedy potrzebne jest dogłębne działanie preparatu. 

oprysk-w-ogrodzie

Jeżeli zaś chodzi o zamgławianie termiczne, to najlepiej sprawdza się ono do dezynsekcji na zewnątrz. Metoda ta polega na rozpylaniu środków chemicznych w formie bardzo drobnej mgiełki, która może swobodnie rozprzestrzeniać się na dużych otwartych przestrzeniach. Dobrze sprawdza się przy gęstej roślinności. Mgiełka z pestycydami może dotrzeć do miejsc, gdzie owady te się gromadzą lub przechodzą. Ze względu na użycie środków biobójczych w przestrzeni otwartej, zamgławianie termiczne wymaga odpowiednich środków ostrożności.

Jakie są zalecenia przed i po oprysku, a jakie przy zamgławianiu mieszkania?

O dokładnych zaleceniach przed i po oprysku lub zamgławianiu klient informowany jest zawsze przez specjalistów ddd. Pierwsze wskazówki do przygotowania mieszkania omawiane są podczas wstępnej konsultacji, natomiast po dezynsekcji technik wystawia protokół sanitarny. Klient znajdzie w nim szczegóły zabiegu i zalecane działania prewencyjne, dotyczące zabezpieczenia mieszkania przed ponowną infestacją. Przygotowanie do dezynsekcji oraz postępowanie po zabiegu są elementami, które mają duże znaczenie dla skuteczności całego procesu.

Podstawowym zaleceniem przed zamgławianiem ULV lub opryskiem jest posprzątanie  mieszkania i przygotowanie technikowi swobodnej przestrzeni do pracy. Należy z niej usunąć żywność oraz ważne rzeczy osobiste. Zabezpieczone powinny zostać też zabawki czy odzież. Zwierzęta domowe, podobnie jak i ludzie, muszą opuścić mieszkanie na czas zabiegu i na 2 h od jego zakończenia. Ponieważ nigdy nie wiadomo jak na chemię zareagują rośliny, je także można usunąć z pomieszczeń objętych dezynsekcją. Jednak warto przy tym pamiętać, by dokładnie obejrzeć rośliny pod kątem obecności insektów. Jest to szczególnie ważne w przypadku pluskiew i gęstych roślin, stojących w okolicy łóżek czy na parapetach. 

Powyższe rady to najważniejsze z zaleceń przed zabiegiem oprysku czy zamgławiania. Więcej informacji na temat przygotowania do dezynsekcji znajdziesz tutaj.

wietrzenie-mieszkania-po-dezynsekcji

Wiemy już co przed, a co po zabiegu? Po oprysku czy zamgławianiu ULV należy wdrożyć wszystkie zalecenia z protokołu sanitarnego wystawionego przez technika.  Mogą one obejmować m.in. uszczelnianie szczelin czy założenie moskitier. Wdrożenie zaleceń pozabiegowych jest niezwykle istotne dla osiągnięcia pełnej skuteczności w eliminacji szkodników i dla zapobiegania nawrotowi insektów. Bezpośrednio po zamgławianiu czy oprysku należy też dokładnie wywietrzyć pomieszczenia oraz oczyścić miejsca, które były dezynsekowane, a mogą mieć bezpośredni kontakt z jedzeniem.