Pluskwa jaskółcza

Pluskwy jaskółcze (Oeciacus hirundinis) to gatunek owada z rodziny pluskwowatych. Swoją nazwę zawdzięczają ptakom, które infestują. Pluskwy jaskółcze to małe pasożyty, które zamieszkują gniazda jaskółek. Żyją z nich, ssąc krew tych ptaków i ich piskląt.

Pluskwa jaskółcza nie jest tym samym insektem, co pluskwa domowa. Ze względu na pewne podobieństwa w wyglądzie, owady te są często mylone. Pluskwy jaskółcze są jednak mniejsze.

pluskwa-jaskolcza
Pluskwa jaskółcza (Oeciacus hirundinis female and male)

WYGLĄD

Pluskwy jaskółcze mają nieco mniej niż pół centymetra – średnio mierzą 4,8 mm. Mają płaskie, owalne ciała i są zazwyczaj szaro-brązowe. Nimfy (młode pluskwy jaskółcze) są jaśniejsze, zazwyczaj beżowe lub płowe, ale żerowaniu widać ich charakterystyczny czerwony odcień.

ROZMNAŻANIE

Samica pluskwy jaskółczej składa od 20 do 30 jaj dziennie, które wykluwają się w ciągu 30 do 40 dni. Dorosła pluskwa jaskółcza żyje od 2 do 3 lat.

WYSTĘPOWANIE

Chociaż pluskwy jaskółcze opanowują przede wszystkim gniazda jaskółek, to mogą pojawić się wewnątrz budynku. Dzieje się tak w przypadkach, gdy zainfestowane gniazdo jaskółki znajduje się w pobliżu jakiegoś domu lub mieszkania. Owady te mogą wtedy dostać się do środka. Po wejściu do domostwa ukryją się w szczelinach podłogi, materacach, a nawet w szafach i garderobach.

PLUSKWA JASKÓŁCZA A CZŁOWIEK

Pluskwy jaskółcze będą kąsać ludzi wtedy, gdy ich głównego żywiciela, czyli jaskółek, nie będzie w pobliżu. Jaskółki, podobnie jak bociany, migrują co roku do Afryki. Pluskwy jaskółcze przechodzą w tym czasie w stan uśpienia, a bez pożywienia mogą przetrwać nawet rok. Jednak jeżeli jakaś część z nich przejdzie w tym czasie do ludzkich domostw, to istnieje prawdopodobieństwo, że w miesiącach zimowych będą żerować na człowieku.

Ukąszenia pluskwy jaskółczej nie są bolesne, a reakcja na ciele może być różna. U niektórych osób nie powstanie żaden ślad, a u innych może pojawić się guzek podobny do ugryzienia komara, czy nawet reakcja alergiczna. Może pojawić się świąd, co wywoływane jest przez ślinę pluskwy jaskółczej, która miesza się z ludzką krwią podczas żerowania. Swędzące obrzęki na skórze powinny jednak zniknąć w ciągu jednego lub dwóch dni. Z dotychczasowych badań wynika że ukąszenia pluskwy jaskółczej nie powodują infekcji.