Czy pluskwy żyją w ubraniach? Czy giną w praniu?

Pluskwy to małe, uciążliwe owady, które mogą skryć się w najmniejszych zakamarkach mieszkania. Często trudno wykryć je w początkowej fazie infestacji. Owady te bytują najczęściej w łóżkach, które zapewniają im bliskość żywiciela. Jednak czy pluskwy żyją w ubraniach i czy giną w praniu? Tego dowiesz się z naszego artykułu.

czy-pluskwy-zyja-w-ubraniach

W tym artykule przeczytasz:

 1. Czy pluskwy mogą żyć w ubraniach?
 2. Czy pluskwy można przenieść na ubraniach?
 3. Skąd wiedzieć, czy pluskwy są w ubraniach?
 4. Czy pluskwy giną w praniu?
 5. Pluskwy w ubraniach, a nawet w całym mieszkaniu – co robić?

Czy pluskwy mogą żyć w ubraniach?

Pluskwy nie żyją w ubraniach, ale mogą się między nimi znaleźć. Szkodniki te preferują miejsca, gdzie mają łatwy dostęp do ludzi. Bytują głównie w łóżkach sypialnianych, a żerują przeważnie nocą, wtedy gdy ich żywiciel śpi. Szafy nie są ich typowym miejscem schronienia, jednak w przypadku wysokiego poziomu infestacji lub gdy meble są blisko łóżka, mogą zawędrować i do nich. Zatem czy pluskwy mogą być w ubraniach? Mogą, mimo iż jest to rzadziej spotykany przypadek. Nie zniszczą odzieży jak mole, ale mogą się w niej skryć.

Masz problem z pluskwami? Skontaktuj się z nami! Przeprowadzimy dezynsekcję i pozbędziemy się insektów z Twojego mieszkania

Czy pluskwy można przenieść na ubraniach?

Tak, pluskwy można przenieść na ubraniach do domu, szczególnie gdy ktoś przebywa w miejscu z silną infestacją. Do takiej sytuacji może dojść np. po wizycie w czyimś domu lub po powrocie z wakacji. Pluskwy można przenieść w ubraniach w walizce po podróży lub po prostu na odzieży wierzchniej. Mogą schować się pod kołnierzem, w mankietach czy kieszeniach, tak że nawet ich nie zauważysz. Problem z tymi szkodnikami może występować nawet w idealnie czystych miejscach – owady te nie przyciąga brud, a żywiciel, głównie w postaci człowieka. Dlatego zawsze warto zachować ostrożność.

czy-na-ubraniach-mozna-przeniesc-pluskwy

Wiedząc, że pluskwy można przenieść na ubraniach, warto sprawdzać regularnie swoje rzeczy osobiste po powrotach z:

 • hoteli, moteli i pensjonatów,
 • teatrów i kin,
 • transportu publicznego,
 • internatów i akademików,
 • sklepów z używanymi meblami i odzieżą,
 • szatni.

Przeglądanie i czyszczenie ubrań oraz innych osobistych przedmiotów jest istotnym działaniem prewencyjnym, które może zapobiec przeniesieniu pluskiew do domu. Polecamy także nasz artykuł Pluskwy w hotelu, z którego dowiesz się, gdzie zgłosić sprawę, jeśli zauważyłeś szkodniki w miejscu noclegowym. 

pluskwy-ubraniach

Skąd wiedzieć, czy pluskwy są w ubraniach?

Jeśli nie wiesz, czy pluskwy są w ubraniach, przejrzyj miejsce przechowywania odzieży. Szukaj śladów odchodów, które mogą przypominać czarne lub ciemnobrązowe plamki. Te ślady mogą być widoczne na ubraniach bądź szafie jako małe punkty lub smugi. Zwróć uwagę też na potencjalne jaja, które są małe, białe i o kształcie podobnym do ziaren ryżu. Z jaj wykluwają się młode osobniki o jaśniejszym zabarwieniu, tzw. nimfy. Zarówno jaja, jak i pluskwy mogą znajdować się w ubraniach, ale też w zakamarkach mebla.

Czy pluskwy giną w praniu?

Tak, pranie ubrań jest jak najbardziej zalecanym działaniem, jeżeli mamy do czynienia z problemem zapluskwienia. Pranie ubrań w wodzie o temperaturze co najmniej 60 stopni Celsjusza i suszenie w wysokiej temperaturze przez co najmniej 30 minut powinno skutecznie zabijać pluskwy na wszystkich etapach ich rozwoju, od jaj do dorosłych osobników. Jednakże problem może się nasilić, gdy dotyczy nie tylko ubrań, ale również miejsc, których nie można poddać praniu, na przykład materacy. Metoda nie sprawdzi się również, jeśli pluskwy przeniosły się z ubrań do szczelin w meblach czy za listwy przypodłogowe. Pranie może zabić te pluskwy, które trafią z ubraniami do pralki, ale nigdy nie ma pewności, że szkodniki lub ich jaja nie znajdują się już w innych częściach mieszkania.

czy-pranie-zabija-pluskwy

Pluskwy w ubraniach, a nawet w całym mieszkaniu – co robić?

Zwalczania pluskiew nie warto odciągać. Jeżeli zauważysz pluskwy w ubraniach, szafie, łóżku czy innych częściach mieszkania, skorzystaj z pomocy specjalistów. Technicy ddd mają doświadczenie i dostęp do narzędzi, które pozwalają na skuteczne i bezpieczne usunięcie szkodników. Profesjonalna dezynsekcja to złożony proces obejmujący identyfikację miejsc bytowania, ocenę stopnia infestacji oraz dopasowanie metody, która w tych konkretnych warunkach zapewni skuteczność. Wśród najczęściej stosowanych, bo najskuteczniejszych  zabiegów znajduje się metoda IPM na pluskwy – zintegrowane podejście łączące różne formy dezynsekcji – wymrażanie Cryonite i oprysk lub Cryonite i zamgławianie ULV. 

Problem z pluskwami? Nie czekaj! Zadzwoń do nas, a zyskasz profesjonalne wsparcie.