Rybiki cukrowe – zwalczanie, ugryzienia, wygląd

Ciężko nie rozpoznać rybików cukrowych. Mają one charakterystyczną niedużą budowę, srebrzysty kolor i nie posiadają skrzydeł. Są one szkodnikami, ponieważ poza zjadaniem resztek jedzenia żywią się także papierem, tapetą czy tkaninami. Rybiki cukrowe szybko się rozmnażają. Dodatkowo są w stanie długo przetrwać bez pożywienia. Jednak czy są zagrożeniem dla zdrowia? Czy rybiki gryzą? Jak je zwalczyć? Sprawdź w naszym artykule!

rybik-cukrowy

Wygląd rybika cukrowego (srebrzyka)

Rybik cukrowy zwany inaczej srebrzykiem to mały szkodnik. Długość pojedynczego osobnika nie przekracza zwykle 10 mm. Jego ciało jest pokryte srebrzystym, chitynowym pancerzem. Kształtem insekt ten przypomina malutką rybkę. To podobieństwo jest powodem jego nazwy. Charakterystyczne jest też to, że rybik cukrowy ma kilka par odnóży. Nie ma jednak skrzydeł.

Zwalczanie rybików cukrowych

Zwalczanie rybików cukrowych może być przeprowadzone na kilka sposobów. Warto jednak uważać na porady dotyczące metod domowych. Przykładowo stosowanie kompozycji ziół, to jeden z najczęstszych mitów o zwalczaniu owadów. Samodzielne stosowanie sprayów czy mieszanek chemikaliów, które mają wytępić insekty, również jest wątpliwe. Bardzo często preparaty dostępne np. w supermarketach nie są wystarczająco mocne.

Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy profesjonalnych firm. Chcąc zwalczyć rybiki cukrowe warto zainwestować w zamgławianie ULV. Często wystarczy tylko 1 zabieg, by się ich pozbyć. Popularną metodą jest też oprysk.

Rybiki cukrowe – ugryzienia i zagrożenie zdrowia

Rybiki cukrowe nie gryzą i nie zagrażają zdrowiu człowieka. Nie przenoszą bowiem żadnych chorób zakaźnych. Nie oznacza to, że nie potrafią uprzykrzyć codziennego życia. Rybiki cukrowe to szkodniki jedzenia i mieszkań. Poza tym, że niszczą meble, dywany czy tapetowane ściany, ich odchody pozostawiają plamy o żółtym zabarwieniu.

Co jedzą rybiki?

Na dietę rybików składa się głównie cukier. Bardzo lubią zjadać kleje organiczne, resztki jedzenia i martwe owady. Jak wcześniej wspomniano problem stanowi zjadanie przez nie papierów i tkanin. Insekty te są niezwykle wytrzymałe, ponieważ bez pożywienia mogą przeżyć aż do roku. Na dobrej diecie czas ich życia znacznie się wydłuża.

Rozmnażanie i tryb życia srebrzyków

Srebrzyki rozmnażają się w dosyć szybkim tempie, przez co mogą powodować duże zniszczenia. Zwykle pojawiają się w mieszkaniach położonych w bloku gdzie wentylacja niedomaga, a okna charakteryzują się wysoką szczelnością. Rybiki cukrowe nie lubią światła, dlatego kryją się zwykle w ciemności. Swój żer przeprowadzają po zmroku ze względu na nocny tryb życia.

Kiedy świeci słońce kryją się w różnych szczelinach takich, jak odpływy rur, ciemne kąty czy szafki. Warunkami sprzyjającym pojawieniu się rybików są pleśnie oraz bród. Szkodniki nie lubią higienicznych i czystych pomieszczeń. Przeszkadza im także suchość.

Jak zapobiegać rybikom cukrowym?

Wietrzenie łazienki po kąpieli lub prysznicu to jedna z praktyk zapobiegających pladze rybików cukrowych. Sprzątanie resztek po jedzeniu również znacząco ogranicza ryzyko pojawienia się insektów. W końcu to ich podstawowy pokarm. Podklejanie tapet i innych dziur to także zalecane działanie prewencyjne. Czyszczenie klimatyzacji oraz wentylacji z pewnością utrudnia zagnieżdżanie się srebrzyków.

Dodaj komentarz