Jakie choroby przenoszą kleszcze?

  • Post author:
  • Post category:Blog
  • Post last modified:17 maja, 2024

Kleszcze są małymi, ale niezwykle groźnymi pasożytami, które mogą przenosić szereg poważnych chorób zagrażających zdrowiu i życiu człowieka. Warto wiedzieć, jakie choroby przenoszą kleszcze i jak można się przed nimi chronić. Dowiedz się, jakie stany chorobowe mogą wystąpić po ugryzieniu kleszcza i poznaj sposób ich diagnozowania oraz leczenia.

jakie-choroby-przenosza-kleszcze

W tym artykule przeczytasz:

  1. Choroby przenoszone przez kleszcze – 7 najczęstszych
  2. Po jakim czasie od ukąszenia kleszcz zaraża?
  3. Jakie bakterie mogą przenosić kleszcze?
  4. Co powinno niepokoić po ugryzieniu kleszcza?
  5. Jak chronić się przed chorobami odkleszczowymi?

Choroby przenoszone przez kleszcze – 7 najczęstszych

Lista chorób przenoszonych przez kleszcze jest długa, dlatego wymieniamy te, które stanowią najpoważniejsze zagrożenie dla zdrowia. Wiedząc więcej o objawach i przebiegu każdej z nich, możesz szybko zareagować i zgłosić się do lekarza.

Borelioza

Borelioza, znana również jako choroba z Lyme, jest wywoływana przez bakterie z rodzaju Borrelia. Pierwszym objawem zakażenia jest rumień wędrujący, który pojawia się w miejscu ukąszenia przez kleszcza. Nieleczona borelioza może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak zapalenie stawów, problemy neurologiczne i zaburzenia serca. Diagnoza boreliozy opiera się na badaniach serologicznych oraz obserwacji objawów klinicznych. Leczenie tej choroby odkleszczowej polega na podawaniu antybiotyków, takich jak doksycyklina czy amoksycylina, przez okres od kilku tygodni do kilku miesięcy.

borelioza-choroba-odkleszczowa

Kleszczowe zapalenie mózgu (KZM)

Kleszczowe zapalenie mózgu to choroba wirusowa przenoszona przez kleszcze, która atakuje układ nerwowy. Pierwsze objawy przypominają grypę: gorączka, bóle głowy, bóle mięśni. W zaawansowanym stadium mogą wystąpić objawy neurologiczne, takie jak zapalenie mózgu i rdzenia kręgowego. KZM diagnozuje się na podstawie badań serologicznych oraz objawów klinicznych. Nie ma specyficznego leczenia przeciwwirusowego – leczenie polega na łagodzeniu objawów. Profilaktycznie zaleca się szczepienia ochronne. Jakie jeszcze kleszcze przenoszą choroby?

Tularemia

Tularemia, zwana również gorączką króliczą, jest wywoływana przez bakterię Francisella tularensis. Objawy tej choroby odkleszczowej zależą od drogi zakażenia, ale często obejmują gorączkę, owrzodzenia skóry, powiększenie węzłów chłonnych i zapalenie płuc.Tularemia jest diagnozowana na podstawie badań serologicznych oraz hodowli bakterii. Leczenie polega na stosowaniu antybiotyków, takich jak streptomycyna, gentamycyna czy doksycyklina.

Babeszjoza

Babeszjoza to kolejna choroba wywoływana przez kleszcze. Jest wywoływana przez pierwotniaki z rodzaju Babesia, które atakują czerwone krwinki. Objawy obejmują gorączkę, dreszcze, poty, bóle mięśni, zmęczenie, a w cięższych przypadkach anemię hemolityczną. Diagnoza babeszjozy opiera się na mikroskopowej obserwacji rozmazów krwi oraz testach serologicznych. Leczenie polega na stosowaniu leków przeciwpierwotniakowych, takich jak atowakwon i azytromycyna.

choroby-odkleszczowe

Erlichioza monocytarna

Erlichioza monocytarna, spowodowana przez bakterię Ehrlichia chaffeensis, charakteryzuje się gorączką, dreszczami, bólami głowy, mięśni i stawów. Objawy mogą być podobne do grypy, ale u niektórych pacjentów rozwija się ciężka choroba z powikłaniami narządowymi. Diagnoza tej choroby odkleszczowej opiera się na testach serologicznych oraz PCR. Leczenie polega na podawaniu antybiotyków, głównie doksycykliny.

Anaplazmoza

Anaplazmoza to choroba przenoszona przez kleszcze, wywoływana przez bakterię Anaplasma phagocytophilum, objawia się gorączką, dreszczami, bólem głowy, bólem mięśni i ogólnym osłabieniem. U niektórych pacjentów mogą wystąpić objawy ze strony układu pokarmowego. Diagnoza anaplazmozy polega na badaniach krwi, w tym na wykrywaniu DNA patogenu metodą PCR. Leczenie obejmuje antybiotyki, najczęściej doksycyklinę.

Bartonelloza

Bartonelloza, choroba odkleszczowa wywoływana przez bakterie z rodzaju Bartonella, może powodować gorączkę, zmęczenie, bóle głowy, a także zmiany skórne i powiększenie węzłów chłonnych. Diagnoza opiera się na badaniach serologicznych oraz PCR. Leczenie polega na długotrwałej antybiotykoterapii, zwykle z użyciem doksycykliny lub erytromycyny.

Obawiasz się kleszczy w swoim ogrodzie lub na działce? Profesjonalna dezynsekcja rozwiąże ten problem. Skontaktuj się z nami

Po jakim czasie od ukąszenia kleszcz zaraża?

Zakażenie przenoszonymi przez kleszcze patogenami, takimi jak bakterie wywołujące boreliozę (Borrelia burgdorferi) czy wirusy kleszczowego zapalenia mózgu (KZM), zależy od czasu, jaki kleszcz spędził przytwierdzony do skóry, a także od specyfiki konkretnego patogenu. Na przykład ryzyko zakażenia boreliozą wzrasta znacząco, gdy kleszcz jest przytwierdzony do skóry przez co najmniej 24-48 godzin. Zakażenie jest mało prawdopodobne w ciągu pierwszych 24 godzin od ukąszenia. Natomiast w przypadku KZM wirus może być przenoszony na człowieka niemal natychmiast po ukąszeniu, ponieważ znajduje się w ślinie kleszcza. Dlatego ważne jest szybkie i prawidłowe usunięcie kleszcza, aby zminimalizować ryzyko zakażenia.

choroby-przenoszone-przez-kleszcze

Jakie bakterie mogą przenosić kleszcze?

Kleszcze mogą przenosić wiele różnych bakterii, które powodują poważne choroby u ludzi. Borrelia burgdorferi i Borrelia miyamotoi wywołują boreliozę, Anaplasma phagocytophilum jest odpowiedzialna za chorobę Anaplazmoza granulocytarna. Mogą być również nosicielami bakterii Ehrlichia chaffeensis (choroba Ehrlichioza monocytarna), Francisella tularensis (choroba Tularemia) i Bartonella spp. (choroba Bartoneloza). Oprócz bakterii kleszcze mogą przenosić również inne patogeny, takie jak wirusy (np. wirus kleszczowego zapalenia mózgu) i pierwotniaki (np. Babesia microti, wywołującą babeszjozę).

Co powinno niepokoić po ugryzieniu kleszcza?

Po ugryzieniu przez kleszcza należy monitorować swój stan zdrowia i zwracać uwagę na wszelkie niepokojące sygnały, które mogą wskazywać na infekcję przenoszoną przez kleszcze. Jakie objawy powinny wzbudzić niepokój i skłonić do konsultacji z lekarzem? Przede wszystkim rumień wędrujący, czyli czerwona wysypka, która często ma charakterystyczny wygląd okrągłego obrzęku z centralnym przejaśnieniem, przypominającym tarczę strzelniczą. Zazwyczaj pojawia się w miejscu ukąszenia, ale może się rozprzestrzeniać. Występuje najczęściej w przypadku boreliozy.

Choroby wywoływane przez kleszcze mogą objawiać się wysoką gorączką. Warto też zwrócić uwagę na objawy grypopodobne, takie jak bóle mięśni i stawów, bóle głowy, zmęczenie, dreszcze. Po ugryzieniu kleszcza może też wystąpić obrzęk i bolesność węzłów chłonnych w pobliżu miejsca ukąszenia, a także objawy neurologiczne, tym bóle głowy, sztywność karku, problemy z koncentracją, zawroty głowy, porażenie nerwów twarzowych.
Jeśli zaobserwujesz jakiekolwiek z tych objawów po ukąszeniu kleszcza, skonsultuj się z lekarzem. Wczesna diagnoza i leczenie są kluczowe w zapobieganiu poważnym powikłaniom związanym z chorobami przenoszonymi przez kleszcze.

Jak chronić się przed chorobami odkleszczowymi?

Ochrona przed kleszczami jest kluczowa, szczególnie gdy zagrożenie ich występowania rośnie nawet wokół własnych domów i ogrodów. Aby skutecznie zwalczać kleszcze w ogrodzie, warto skonsultować się z firmą specjalizującą  się w odkleszczaniu. Technicy stosują zaawansowane i bezpieczne metody zwalczania kleszczy, zapewniając klientom skuteczną ochronę przed szkodliwymi pasożytami. Usługi obejmują dwie metody. Opryski na kleszcze, wykorzystujące specjalnie opracowane preparaty owadobójcze, które skutecznie zabezpieczają trawniki, krzewy i ogrody. I zamgławianie termiczne, technikę opartą na cieple, która pozwala równomiernie rozprowadzić środek owadobójczy na dużych obszarach, docierając nawet do najbardziej niedostępnych miejsc. Specjaliści dopasują metodę do specyfikacji terenu i rozmiaru infestacji.

odkleszczanie-ogrodu

Co można zrobić, by chronić się jeszcze lepiej? Pomocne będzie:

  • regularne koszenie trawy, utrzymywanie jej krótko skoszonej,
  • usuwanie chwastów i krzewów, które mogą stanowić schronienie dla kleszczy,
  • tworzenie stref barierowych, takich jak żwir czy kora wokół obszarów rekreacyjnych,
  • regularne usuwanie liści, gałęzi i innych odpadów organicznych.

Nie bez znaczenia jest ochrona przed kleszczami w miejscach innych niż własny ogród. Jeśli chętnie spacerujesz po łąkach i w lasach, postaw na ochronę osobistą. Noszenie odpowiedniego ubrania, takiego jak bluzki z długimi rękawami i spodnie z nogawkami wsuniętymi w skarpetki, utrudni kleszczom dostęp do skóry. Warto postawić na odzież w jasnym kolorze, co ułatwia zauważenie kleszczy. Nie zapomnij o stosowaniu repelentów zawierających DEET czy pikarydynę. A po powrocie z obszarów zagrożonych kleszczami, dokładne sprawdź ciało. Kleszcze należy szybko usuwać, najlepiej poprzez użycie specjalnego zestawu, który można zakupić w aptece.

Potrzebujesz skutecznej ochrony przed kleszczami? Nie ryzykuj! Wybierz zdrowie swoje i bliskich. Zamów profesjonalną dezynsekcję!