Jesień to czas, gdy aktywność os i szerszeni powoli maleje, jednak te owady nie znikają całkowicie. W tym okresie szczególnie ważne staje się świadome unikanie zagrożeń, jakie mogą one stwarzać. Dlaczego? Osy i szerszenie wciąż intensywnie poszukują pożywienia, a ich gniazda pełne są nowych królowych. Jak więc zabezpieczyć się przed tymi owadami i co zrobić, gdy ich gniazdo znajduje się blisko naszego domu? Sprawdź, jak skutecznie i bezpiecznie poradzić sobie z tym problemem.
W tym artykule przeczytasz:
- Jak zachowują się osy i szerszenie jesienią?
- Jak się zabezpieczyć przed osami i szerszeniami?
- Gdzie szukać pomocy przy likwidacji gniazda os i szerszeni?
Jak zachowują się osy i szerszenie jesienią?
Zachowanie os i szerszeni zmienia się wraz z nadejściem chłodniejszych dni. Jesienią, owady te intensywnie poszukują źródeł energii w postaci różnego rodzaju pożywienia, także tego w ludzkich domostwach. W tym okresie w gniazdach pojawiają się nowe królowe oraz samce, które opuszczają swoje kolonie, aby przygotować się do zakładania nowych gniazd w kolejnym sezonie. Chociaż aktywność osowatych zaczyna się stopniowo zmniejszać, nie oznacza to, że nie stanowią zagrożenia.
Co warto wiedzieć o jesiennym zachowaniu os i szerszeni?
- Poszukiwanie pożywienia: Osy i szerszenie stają się bardziej widoczne w miejscach, gdzie pojawiają się słodkie produkty – np. na owocach, sokach czy deserach.
- Agresywność: Choć jesienią stają się mniej agresywne niż latem, wciąż mogą zaatakować, jeśli poczują się zagrożone, zwłaszcza w pobliżu swojego gniazda.
- Gniazda: Wiele z tych owadów opuszcza stare gniazda dopiero pod koniec września lub na początku października, choć dokładny termin zależy od pogody.
Jak się zabezpieczyć przed osami i szerszeniami?
Aby uniknąć niebezpiecznych spotkań z osami i szerszeniami, szczególnie jesienią, warto zastosować kilka prostych, ale skutecznych środków ostrożności. Zminimalizujesz ryzyko ukąszenia, jeśli będziesz trzymać się kilku zasad.
- Osłanianie jedzenia i napojów
Podczas jesiennych pikników czy spotkań na świeżym powietrzu, osy czy szerszenie przyciągają zapachy słodkich potraw i napojów. Zawsze okrywaj jedzenie, aby nie stało się celem owadów. Soki, owoce, desery to prawdziwa uczta dla osowatych.
- Unikanie gniazd
Osy i szerszenie budują gniazda w różnych miejscach – od drzew, przez budynki, po ziemię. Jeśli zauważysz gniazdo, trzymaj się od niego z daleka.
- Likwidacja gniazda
Samodzielne usuwanie gniazda może być niebezpieczne, dlatego nigdy nie próbuj tego robić bez odpowiedniego sprzętu i doświadczenia. Jeżeli znajduje się ono w pobliżu twojego domostwa, najlepszym rozwiązaniem jest poproszenie o pomoc specjalistów, którzy pomogą w likwidacji zagrożenia.
Gdzie szukać pomocy przy likwidacji gniazda os i szerszeni?
Jeśli zauważysz gniazdo os lub szerszeni w pobliżu swojego domu, na balkonie lub w ogrodzie, najlepszym rozwiązaniem będzie wezwanie specjalistów ds. dezynsekcji. W niektórych przypadkach można poprosić o pomoc straż pożarną, jednak strażacy zazwyczaj interweniują tylko wtedy, gdy istnieje bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia. W pozostałych sytuacjach odsyłają przeważnie do wyspecjalizowanych w tym zakresie firm.
Nie ma jednak wątpliwości co do tego, że usuwanie gniazd os i szerszeni to niebezpieczna operacja, którą powinni przeprowadzać odpowiednio przeszkolone i przygotowane osoby. Dlaczego?
Specjaliści dysponują nie tylko wiedzą, ale również sprzętem oraz kombinezonami ochronnymi, co pozwala im bezpiecznie usuwać gniazda, minimalizując ryzyko ukąszeń. Nie próbuj samodzielnie usuwać gniazda, nawet jeśli wydaje się ono małe i niegroźne. W przypadku osób uczulonych, nawet jedno użądlenie osy może spowodować silną reakcję alergiczną, w tym wstrząs anafilaktyczny, który stanowi zagrożenie życia i wymaga natychmiastowej pomocy medycznej. Ponownie sprawa ma się z użądleniem przez szerszenia, które może być jeszcze gorsze w skutkach, ponieważ owady te wstrzykują większą ilość jadu, co powoduje silniejszy ból i obrzęk oraz wyższe ryzyko reakcji alergicznych.